Piatok 01.03.2024
Dnes má meniny 
Albín
°C
22.11.2023 04:05

Väčšinu nelegálnych skládok v Jasove odstránili, s prácami pokračujú


Snímka TASR


Väčšina nelegálnych skládok v obci Jasov v okrese Košice-okolie je už odstránená. Pre TASR to povedal zástupca starostu Alexander Horváth s tým, že s prácami za milióny eur pokračujú. Hotové majú byť do konca roka.


"Smeti tu boli, odkedy si pamätám. Rómovia ich nemali kde dávať. Teraz to už vyzerá inak, ako predtým. Boli tu päťmetrové haldy. Najhoršie to bolo nižšie v osade. Smeti sú ešte za osadou, to sa ešte vyčistí," povedal.         

V katastrálnom území sa nachádza niekoľko lokalít s nezákonne umiestneným odpadom. Skládky sú v intraviláne obce v rómskej osade, ktorou preteká rieka Bodva. Podľa Horvátha časť odpadu do lokality neraz priplaví aj z okolitých obcí.         

Niekoľko obyvateľov malo svoje príbytky postavené na kopách odpadu, ktoré bolo potrebné odstrániť. Poskytli im preto náhradné bývanie v piatich unimobunkách "Žili na smetiach s potkanmi. V unimobunkách sa im žije lepšie," dodal Horváth.         

S odstraňovaním odhadom 16.500 ton odpadu zhruba za 5,7 milióna eur s DPH začali v októbri. Projekt financovaný prevažne z eurofondov bude obec spolufinancovať piatimi percentami.         

Problematiku trvajúcu desiatky rokov chce riešiť komplexne. Udržateľnosť uvedeného projektu má byť najmenej päť rokov. Po vyčistení niektorých úsekov však už zaznamenali opätovný vznik menších skládok. Podľa zástupcu starostu chcú situáciu riešiť umiestnením kontajnerov, ako aj spoluprácou s komunitnými pracovníkmi, ktorí majú šíriť osvetu.         

Skládky predstavujú ekologickú záťaž a environmentálne riziko pre obec a zdravie jej obyvateľov zo znevýhodneného prostredia. Ich sanáciou chcú prispieť k udržateľnému zlepšeniu životného prostredia, a tiež zabrániť ďalšiemu nelegálnemu vývozu komunálneho i stavebného odpadu.

Autor: (TASR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
10.03.2017
V Motyčkách vyzbierajú viac ton vytriedeného odpadu ako zmesového
Z obce Motyčky (110 obyvateľov plus chalupári), ležiacej neďaleko Banskej Bystrice v nadmorskej výške 678 metrov nad morom, vyviezli v roku 2012 vyše 42 ton zmesového komunálneho odpadu, o rok neskôr 38 ton, v roku 2014 to bolo 29, v roku 2015 len 22 a vlani dokonca iba 12,67 tony.
viac
10.02.2019
Obec Skároš chce zberným dvorom predísť tvorbe čiernych skládok
S výstavbou zberného dvora sa v obci Skároš v okrese Košice-okolie začne v najbližších dňoch. Pre TASR to povedal starosta Ľubomír Vranka s tým, že v rámci projektu, na ktorý obec získala nenávratný finančný príspevok vo výške približne 190 000 eur, pribudnú kontajnery, stojiská aj dopravná technika
viac
04.09.2020
IRBK žiada J. Budaja, aby nepovolil rozšírenie skládky na Záhorí
Spoločnosť FCC Zohor, prevádzkujúca skládku na Záhorí, podala žiadosť o rozšírenie skládky o 245.000 kubických metrov, tvrdí Inštitút pre rozvoj Bratislavského kraja (IRBK). Obyvatelia obce Zohor aj IRBK žiadajú ministra životného prostredia Jána Budaja, aby rozšírenie skládky nepovolil.
viac
15.04.2023
Nelegálna skládka pri prešovskom velodróme je odstránená
Mestu Prešov sa v spolupráci so spoločnosťou Technické služby mesta Prešov, a.s. podarilo odstrániť nelegálnu skládku v blízkosti prešovského velodrómu. Opäť preto vyzývame občanov, aby nelegálne skládky nahlasovali.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
76.98 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.08 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.94 %