Pondelok 20.05.2024
Dnes má meniny 
Bernard
°C
28.10.2020 09:36

Vďaka regulácii parkovania vzrástol Petržalke počet obyvateľov


Parkovanie v Petržalke.


V bratislavskej Petržalke vzrástol po 26 rokoch počet obyvateľov s trvalým pobytom. Dôvodom bolo minuloročné spustenie miestnej parkovacej politiky.


V utorok to potvrdila mestská časť, ktorá od augusta do decembra 2019 zaevidovala nárast počtu nových Petržalčanov o 1512. Po prvýkrát od roku 1993 tak mala samospráva na konci roka viac obyvateľov ako na začiatku.      

V pilotnom parkovacom systéme, ktorý spustili 1. novembra 2019, je momentálne zaregistrovaných 35 496 rezidentov a 38 980 áut. Z 26 000 regulárnych parkovacích miest (podľa passportu z roku 2014) je vyznačených 15 500 modrých parkovacích miest a 1719 vyhradených parkovacích miest. „Výrazne najviac rezidentov má trvalý pobyt na Budatínskej ulici (1483), Znievska (1061) a Ševčenkova (1038),” informovala mestská časť.      

Petržalka ďalej sčítava vozidlá na verejných priestranstvách a po roku môže potvrdiť, že v rovnakých oblastiach ako pri prvotných sčítaniach sa nachádzalo v priemere 31 000 áut, čo je o približne 2000 menej. Samospráva momentálne však nevie presne určiť, či je to výsledok situácie v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu alebo zavedením parkovacieho systému. „Podarilo sa nám čiastočne uvoľniť parkovacie kapacity pre Petržalčanov vo večerných hodinách a presunúť "mimopetržalských vodičov" z parkovísk pri bytových domoch na menej atraktívne miesta. V neposlednom rade, zavedením systému sme získali cenné informácie, na základe ktorých vieme presne pomenovať konkrétne problémy v jednotlivých lokalitách a hľadať vhodné riešenia,” spresnil starosta Petržalky Ján Hrčka.      

Petržalská samospráva deklaruje, že bude pokračovať v značení parkovacích miest a zavedie návštevnícke hodiny. „Uvedomujeme si, že vytvorením zaregulovaných parkovísk sa na niektorých miestach Petržalky situácia s parkovaním skomplikovala a tieto oblasti máme v hľadáčiku ako prvé pri budovaní nových parkovacích miest,” uviedla mestská časť.       

Očakáva zároveň zavedenie bratislavskej celomestskej parkovacej politiky, ktorej sa bude musieť Petržalka prispôsobiť. Prvé zóny celomestskej parkovacej politiky by mali byť spustené na jeseň 2021. „Našou snahou bude zjednotenie nášho a mestského systému. Náš parkovací systém po roku od jeho zavedenia a používania hodnotíme ako funkčný, prehľadný a jednoduchý ako pre našich pracovníkov, tak aj pre užívateľov,” deklaruje mestská časť.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
19.10.2020
Bratislava pripravuje spustenie parkovacej politiky na jeseň 2021
Celomestská parkovacia politika v Bratislave nebude spustená začiatkom roka 2021, ako sa plánovalo, ale až na jeseň 2021. Potvrdila to hovorkyňa hlavného mesta Katarína Rajčanová s tým, že od augusta beží verejné obstarávanie na jadro parkovacieho systému ParkSys.
viac
16.11.2020
Nové Mesto finišuje s prípravami na spustenie rezidentskej zóny
Bratislavské Nové Mesto finišuje s prípravami na spustenie pilotnej zóny rezidentského parkovania v lokalite Tehelné pole.
viac
02.12.2020
Nové Mesto spúšťa regulované parkovanie v zóne Tehelné pole
Bratislavská mestská časť Nové Mesto spúšťa regulované parkovanie v zóne Tehelné pole. Ide o pilotný projekt, ktorý má priniesť jasné pravidlá a poriadok v parkovaní do jednej z najvyťaženejších lokalít v blízkosti štadiónov a ich širšom okolí.
viac
10.05.2021
Petržalské parkoviská budú opäť zaregulované
Obyvatelia aj návštevníci najväčšej mestskej časti si pripomínajú, ako funguje parkovanie bez parkovacej politiky.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.13 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.71 %