Streda 24.07.2024
Dnes má meniny 
Vladimír
°C
27.01.2023 12:35

Vďaka vodozádržným opatreniam zachytenú vodu využijú na zavlažovanie


Ilustračná snímka.


V obci Plaveč v Staroľubovnianskom okrese zrealizujú tento rok vodozádržné opatrenia za desiatky tisíc eur.


Starosta obce Peter Šlosár potvrdil, že cieľom projektu, na ktorý samospráva získala dotáciu z európskych fondov, je zachytávať dažďovú vodu z obslužných plôch v oblasti miestnej komunikácie pri cintoríne.

Ide o Bernolákovu ulicu, kde budú zrážky akumulovať a postupne vsakovať cez tzv. vsakovacie galérie do akumulačných nádrží. Zachytenú vodu následne v obci využijú na zavlažovanie zelených plôch na cintoríne v období sucha. "Dôvodom realizácie projektu boli časté klimatické zmeny z posledných rokov, keď dlhé obdobie sucha prerušili prudké dažde. Na jednom mieste sa vtedy naakumulovalo veľké množstvo vody, čo spôsobovalo komplikácie. Jedným z takýchto miest bolo aj dotknuté územie, kde tento zámer chceme realizovať," zdôvodnil starosta. Vďaka technológii by sa podľa neho malo zamedziť zavodneniu plôch, dažďovú vodu zadržia pod povrchom a neskôr opäť využijú.

Celkové náklady na práce sú na úrovni 216 000 eur aj s DPH, pričom projekt financuje obec zo zdrojov Ministerstva životného prostredia SR, fondov Európskej únie a vlastného rozpočtu. V rámci prác sa okrem iného nepriepustné povrchy nahradia priepustnými. "Povrchové vody z komunikácie zachytíme pomocou navrhovaných konštrukčných vrstiev do systému z drenážnych a kanalizačných rúr a sústavy revíznych šácht. Potrubia dažďovej kanalizácie budú odvádzať vodu do vsakovacieho objektu. V retenčnej nádrži bude potrubie spolu s príslušnými armatúrami vedúce do armatúrnej šachty s nainštalovaným čerpadlom s frekvenčným meničom. Zostava bude zabezpečovať požadovaný prietok pre polievanie zelených plôch," objasnil Šlosár.

Dodal, že jednotlivé aktivity začnú realizovať po administratívnej kontrole verejného obstarávania na zhotoviteľa. Termín dokončenia prác je stanovený na december tohto roka.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
13.08.2020
Občiansky sektor a nové eurofondy
Úrad splnomocnenca vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti zisťoval, čo má zmysel podporiť z iniciatívy REACR-EU, ako zjednodušiť eurofondy a aké by mali byť adaptačné opatrenia na zmenu klímy v novom programovom období.
viac
20.01.2021
Samospráva Poruby chce vybudovať na území obce vodozádržné opatrenia
Samospráva Poruby (okres Prievidza) má záujem vybudovať na území obce vodozádržné opatrenia. Prácami chce zadržať a spomaliť zrážkové vody, ktoré v súčasnosti nekontrolovateľne pretekajú cez obec do potoka. Na dodávateľa prác vyhlásila verejnú súťaž.
viac
21.01.2023
Obec Beluša začala s realizáciou svojej najväčšej investičnej akcie
Po viac ako dvoch rokoch od podania žiadosti obce Beluša s názvom Vodozádržné opatrenia v obci Beluša sa na začiatku roka 2023 začalo so stavebnými prácami, ktoré patria rozsahom i finančným krytím z eurofondov k tým najvýznamnejším v obci.
viac
19.04.2024
Problém s povodňami chce obec Bátka riešiť vybudovaním vodozádržných opatrení
Problém s čoraz častejšie vyskytujúcimi sa prívalovými povodňami v Bátke v okrese Rimavská Sobota chce samospráva riešiť vybudovaním vodozádržných opatrení.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.26 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.13 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.62 %