Sobota 13.04.2024
Dnes má meniny 
Aleš
°C
19.03.2018 11:57

Veľkonočnými trhmi na námestí zaznie aj Horehronský viachlasný spev


Ilustračná snímka


S blížiacimi sa najvýznamnejšími kresťanskými sviatkami v roku ožíva aj banskobystrické Námestie SNP. Od utorka (20.3.) tam začínajú tradičné veľkonočné trhy, ktoré potrvajú do stredy 28. marca a opäť ponúknu remeselnícke výrobky i špeciality pre labužníkov.


Prvé jarné dni spestrí tanečný a hudobný program v podaní folklórnych súborov.   "Počas deviatich dní sa môžu obyvatelia a návštevníci Banskej Bystrice tešiť na dobré jedlo, nápoje a širokú ponuku ľudovo-umeleckých výrobkov s veľkonočnou tematikou. Sortiment budú tvoriť predmety z vonného vosku, kože, dreva či šúpolia, maľované kraslice, pletené korbáče, drevené hračky, viazanky a motýliky. Nebudú chýbať domáce medovníky, pekárenské a cukrárenské dobroty, med i medovina, klobásky, údeniny, langoše, trdelníky. Stánky budú otvorené každý deň od 9.00 do 19.00 h," informovala TASR hovorkyňa banskobystrického primátora Zdenka Marhefková.      

"Pre návštevníkov trhov sme pripravili bohatý kultúrny program. Tradičné zvykoslovné pásma viažuce sa na obdobie od fašiangov do Veľkej noci, symbolizujúce koniec zimy a začiatok jari, majú vo svojom repertoári všetky folklórne súbory. Typickým obradom z tohto obdobia je vynášanie Moreny. Ľudové zvyky spájajú v sebe kresťanské a pohanské obyčaje. Veľkonočnú atmosféru nám svojimi vystúpeniami navodia detské folklórne súbory Mladosť, Prvosienka, Matičiarik a Radosť," doplnila Ľudmila Grausová z oddelenia kultúry banskobystrického magistrátu.       

Ako dodala, v piatok (23.3.) zaznie námestím Horehronský viachlasný spev v podaní folklórneho súboru Šumiačan, ktorý bol zapísaný do Zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO.       

Najmenší sa môžu tešiť na tvorivé dielne, v ktorých si vyrobia svoju píšťalku či korbáč. Deti sa naučia "čarovať" s voskom a tiež maľovať nadrozmerné vajíčka. Veľkonočné trhy uzavrie v posledný deň ich konania víťaz súťaže Zem spieva, folklórny súbor Urpín.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
04.04.2019
Veľkonočné trhy sa začínajú 10. apríla, ponúknu kraslice i folklór
Veľkonočné trhy na banskobystrickom Námestí SNP sa začnú 10. apríla a obyvatelia mesta pod Urpínom i jeho návštevníci sa opäť môžu tešiť na širokú ponuku tradičných výrobkov s veľkonočnou tematikou, ale aj chutné jedlá a nápoje.
viac
05.04.2022
Veľkonočné trhy sa po dvoch rokoch pandémie opäť vrátili na námestie
Po dvoch rokoch od pandémie nového koronavírusu sa na banskobystrické námestie vracajú tradičné veľkonočné trhy. Návštevníci si ich užijú od 5. do 13. apríla.
viac
27.03.2023
Námestie od utorka ožije veľkonočnými trhmi, zvykmi a tradíciami
Od utorka Banská Bystrica ožije veľkonočnou atmosférou. Na Námestí SNP sa 28. marca začínajú príležitostné trhy, ktoré potrvajú do 5. apríla a kultúrny program pripomenie kresťanské i pohanské zvyky a tradície spájajúce sa s Veľkou nocou.
viac
11.12.2023
V Starej tržnici sa budú konať Regionálne vianočné trhy
V banskobystrickej Starej tržnici budú v nasledujúcich dňoch svoj tovar ponúkať regionálni výrobcovia a tvorcovia z Banskobystrického kraja. Od 11. do 16. decembra sa tu budú druhýkrát konať Regionálne vianočné trhy.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.06 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.10 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.84 %