Štvrtok 12.09.2024
Dnes má meniny 
Mária, Marlena
°C
25.05.2017 10:14

Veľký Meder kúri termálnou vodou z vrtu


Ilustračná snímka: (int).


Centrum pre využívanie geotermálnej energie dnes (25. 5.) slávnostne otvorili vo Veľkom Mederi, ktorý je od októbra 2016 štvrtým mestom na Slovensku využívajúcim ekologický systém verejného vykurovania termálnou vodou.


Vrt s hĺbkou 2450 metrov a teplotou vody 93 stupňov Celzia v súčasnosti vykuruje 1300 bytov, školu, škôlku a kultúrne stredisko. Na slávnostnom uvedení centra do prevádzky sa zúčastnil minister životného prostredia László Sólymos, primátor mesta Samuel Lojkovič a slovinská veľvyslankyňa na Slovensku Bernarda Gradišnik.      

"Ako ministra životného prostredia ma nesmierne teší, keď vidím dielo, ktoré v sebe spája využitie prirodzenej energie prírody na vykurovanie a ktoré zároveň nezaťažuje naše okolie ani životné prostredie. Keď k tomu ešte pripočítame energetickú výhodnosť, vidíme unikátne dielo, ktoré môžu od dnešného dňa Veľkému Mederu závidieť ďalšie mestá na Slovensku," uviedol Sólymos.      

Pripomenul, že Slovensko dostatočne nevyužíva svoje prírodné bohatstvo moderným a ekologickým spôsobom. "Pokiaľ sa budeme všetci držať princípu, že rozvoj musí kráčať ruka v ruke s citlivým využívaním prírodných zdrojov, budeme mať postarané nielen o živobytie na dlhé roky, ale ostane nám aj pekné prostredie a kus prírody zanecháme aj ďalším generáciám, povedal minister. Dodal, že Slovensko je bohaté aj na množstvo schopných odborníkov, ktorí rozumejú prírode, jej múdremu spravovaniu a ochrane.      

Primátor Samuel Lojkovič zdôraznil odvahu mestského zastupiteľstva vziať si úver vo výške 3,7 milióna eur a pochopenie obyvateľov, ktorí súhlasili s projektom v zastavanej časti mesta. Vrtné práce pritom trvali 35 dní, pričom prebiehali 24 hodín denne. "K tejto investícii malo kladný vzťah 99 percent obyvateľov. Pevne verím, že sa nám vráti nie o 15, ale ako ukazujú čísla, už o desať rokov," vyhlásil Lojkovič. Za najdôležitejšie považuje, že projekt neznečisťuje životné prostredie, šetrí plyn a elektrinu. "Správame sa k Zemi tak, ako sa patrí, aby sme ju mohli odovzdať ďalšej generácii," uzavrel primátor Veľkého Medera.      

Mesto začalo prípravné práce na projekte vo februári 2016, vrtné práce ukončili slovinskí odborníci v máji 2016. Neskôr pribudla nová výmenníková stanica a prepojenie kotolní na sídliskách M. Corvina a Komárňanská. Vykurovanie termálnou vodou mesto spustilo 6. októbra 2016. V roku 2018 naň plánuje pripojiť aj mestské úrady a ďalšie školy. V budúcnosti by geotermálna energia mala vykurovať celé mesto.  Cenu tepla Veľký Meder nezvýšil, naopak, približne po desiatich rokoch ju plánuje znížiť.

 

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
26.01.2017
Projekt EHMK má v Košiciach úspešné pokračovanie
Projekt Európskeho hlavného mesta kultúry 2013 (EHMK) v Košiciach na rozdiel od viacerých iných európskych miest, ktoré boli nositeľmi tohto prestížneho titulu (napr. Marseille alebo Pécs), stále žije. A nielen to...
viac
05.03.2018
Zavádzanie nízkoemisných zón je na samosprávach, zatiaľ nevznikla žiadna
Nízkoemisné zóny majú pomôcť dostať z obcí staré automobily, ktoré produkujú veľké množstvo škodlivých látok. Napriek tomu, že slovenská legislatíva ich vznik už umožňuje, zatiaľ žiadna nevznikla.
viac
16.07.2021
Fiľakovo plánuje komplexne obnoviť vnútroblok v centre mesta
Obnova okolia mestských sídlisk, ktoré boli vybudované za bývalého režimu a už nespĺňajú požiadavky dnešného života, je aktuálnou témou v mnohých samosprávach.
viac
07.02.2022
Začali sa práce na geotermálnom vrte, náklady presiahnu tri milióny eur
V podtatranskom meste Kežmarok začali práce na geotermálnom vrte, investičné náklady na projekt podľa predpokladov presiahnu tri milióny eur. Vrt na sídlisku Juh za základnou školou a bytovkou na Levočskej ulici bude slúžiť na výrobu tepla pre kežmarské domácnosti.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.33 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.06 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.61 %