Piatok 12.08.2022
Dnes má meniny 
Darina
°C
24.06.2022 03:20

Veľký Šariš po takmer 20 rokoch obnovil mestskú políciu


Ilustračná snímka: (tasr).


Po takmer 20 rokoch mesto Veľký Šariš obnovilo činnosť mestskej polície. Podľa primátora Viliama Kalla ho k tomu viedol nárast počtu obyvateľov a s tým súvisiace zabezpečenie verejného poriadku.


"Mali sme opakované výberové konanie, lebo bolo potrebné ľudí presviedčať, aby vôbec išli do mestskej polície. Máme náčelníka mestskej polície Martina Bujňáka, ktorý po niekoľkých rokoch opustil rady štátnej polície z pozície zástupcu okresného riaditeľa v Prešove," povedal Kall.

Rovnako vybrali dvoch mestských policajtov, ktorí už pracujú. Čaká ich ešte kurz, ktorý musia podľa zákona absolvovať. "Medzitým prebiehajú všetky administratívne kroky od licencií na zbrane a podobne, aby sme mohli naplniť všetky aspekty polície, ktoré sú. Už dnes reálne vykonávajú svoju službu v teréne. Zameriavame sa na poobedňajšie hodiny a v piatok a sobotu na najexponovanejšie, čiže podvečerné hodiny," vysvetlil Kall. "Prognóza je taká, aby do roka boli okrem náčelníka štyria mestskí policajti, ktorí sa budú striedať," doplnil.

Mestská polícia stojí mesto ročne 40 000 eur. Ak pribudnú ďalší dvaja policajti, bude to 80 000 eur. "Budú môcť vyberať aj pokuty. Tešíme sa veľmi na novelu zákona o obecnej polícii, ktorá im dá väčšie právomoci, najmä meranie rýchlosti, čiže budú môcť byť konečne aj radary. Samozrejme, budú robiť dychové skúšky, ako aj kontroly na cykloceste. Vozidlo využívajú to, ktoré kedysi využívala MsP. Vyzerá nádejne, že odkúpime ojazdené vozidlo, ktoré využívala MsP v Bardejove," dodal primátor.

MsP bude mať úsek, ktorý bude mať na starosti kamerový systém. Ten by mal fungovať 24 hodín. V súčasnosti je v meste 19 kamier a pripravuje sa ich rozšírenie o päť ďalších.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
05.11.2017
Prácu v obnovených občianskych hliadkach získa osem ľudí
Verejný poriadok a bezpečnosť v uliciach Rimavskej Soboty bude v blízkej budúcnosti zabezpečovať okrem iných zložiek i osem členov miestnej občianskej poriadkovej služby.
viac
07.04.2018
Deň Rómov roztancoval Námestie sv. Jakuba
Rómovia z Veľkého Šariša v okrese Prešov si Medzinárodný deň Rómov, ktorý pripadá na 8. apríla, pripomenuli už v piatok popoludní vystúpeniami domácich súborov na Námestí sv. Jakuba v centre mesta. Podujatie pripravilo Kultúrno-informačné centrum (KIC) s Komunitným centrom vo Veľkom Šariši.
viac
22.05.2021
Náčelníka prešovskej mestskej polície ocenili v Košiciach
Náčelník mestskej polície v Prešove Ján Andrejko si prevzal v susedných Košiciach ocenenie za zásluhy o bezpečnosť v meste a bezpečnosť jeho obyvateľov.
viac
17.09.2021
Mestská polícia oslávila 30 rokov, dostala vynovené priestory
Pri príležitosti osláv 30. výročia činnosti mestskej polície (MsP) vo Fiľakove odovzdalo vedenie mesta policajtom vynovené priestory, v ktorých MsP sídli od roku 2017.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.10 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.80 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
20.10 %