Piatok 24.05.2024
Dnes má meniny 
Ela
°C
03.05.2022 02:25

Verejnosť môže nominovať na obnovu pamiatky v zlom stave


Kostol sv. Mikuláša v Starej Ľubovni.


Iniciatíva Poklady Slovenska, ktorá sa už 13 rokov stará o osvetu a obnovu schátraných kultúrnych pamiatok, sa opäť hlási o slovo. Nadácia VÚB má v pláne podporiť záchranu ďalšej pamiatky sumou až 30-tisíc eur.


Svoje tipy na historické objekty a umelecké diela vo svojom regióne, ktoré by si tento grant zaslúžili, môže posielať do 15. mája odborná ale aj široká verejnosť. Zo všetkých nich vyberie komisia expertov deväť pamiatok, spomedzi ktorých rozhodne o prijímateľovi grantu verejné online hlasovanie. Víťazná pamiatka bude známa v polovici júna a jej obnova prebehne do konca roka.

Do výberového procesu môžu správcovia či priaznivci jedinečných pamiatok na území Slovenska prihlasovať menšie historické stavby (napr. kaplnky) alebo ich konkrétne časti (napr. časť paláca či chrámu, prípadne ich freskovú či inú výzdobu). Grant vo výške 30-tisíc eur môže byť použitý aj na zreštaurovanie historických objektov a umeleckých artefaktov, ako sú obrazy, sochy či zbierky muzeálnych exponátov. Prihlasovanie pamiatok prebieha do 15. mája cez formulár na stránke www.nadaciavub.sk/poklady.

Všetky nominované pamiatky – ich významnosť, stav aj nároky na obnovu – bude posudzovať komisia zložená z odborníkov na ochranu kultúrneho dedičstva a reštaurátorstvo. Tá odporučí do ďalšieho kola deväť finalistov, ktoré Nadácia VÚB bližšie predstaví na svojej stránke a zorganizuje medzi nimi verejné online hlasovanie.

V Starej Ľubovni spojili sily a vybojovali víťazstvo

Minulý rok sa do súťaže Poklady Slovenska prihlásilo takmer 270 objektov a diel z celého Slovenska a víťazná pamiatka vzišla spomedzi viac ako 41-tisíc hlasov verejnosti. Prvenstvo si vyslúžila Rímskokatolícka farnosť kostola sv. Mikuláša v Starej Ľubovni, ktorá do programu prihlásila stáročiami poznačenú vzácnu barokovú kazateľnicu. Pod jej dezolátny stav sa podpísalo nielen časté využívanie, drevokazný hmyz ale aj v minulosti realizované neodborné zásahy. Táto pamiatka významnej hodnoty sa vďaka obrovskému nasadeniu miestnych obyvateľov v hlasovaní vlani dočkala obnovy. Zámerom reštaurovania bolo primárne dosiahnuť pôvodný barokový výraz kazateľnice a jej plnohodnotnú funkciu.

„Pred pár rokmi sme sa pustili do náročnej obnovy interiéru nášho kostola. Posledná väčšia rekonštrukcia tu prebehla v 50-tych rokoch. A baroková kazateľnica je jeho výnimočný skvost. Má pre nás aj silný symbolický a duchovný význam, pretože je to miesto, odkiaľ v minulosti zaznievalo Božie slovo. Sme vďační, že sme mohli získať touto formou financie na jej obzvlášť potrebné a náročné zreštaurovanie. Práce na tomto diele sa úspešne vydarili. Veríme, že v tomto roku, keď sa dokončí zvyšná rekonštrukcia interiéru, už kazateľnicu umiestnime na pôvodné miesto, aby začala opäť plniť svoje poslanie,“ hovorí Pavol Lacko, kňaz a iniciátor prác z Rímskokatolíckej farnosti v Starej Ľubovni a dodáva: „Môžeme len povzbudiť všetkých, ktorí zvažujú podujať sa na obnovu im zvereného historického dedičstva, aby využili túto možnosť a zapojili do spoločnej snahy aj ľudí zo svojej komunity.“

Nadácia VÚB pomohla v minulosti cez hlasovaciu súťaž Poklady Slovenska zachrániť pred zubom času napríklad aj vitráže v Spišskej Kapitule, renesančnú zvonicu v podtatranskej obci Vrbov, dielo Majstra Pavla z Levoče, Leopoldovu bránu v Komárne, barokový organ v Španej Doline, historicky významný objekt Bajčiovskej veže v Oravskej Porube, vzácne stredoveké fresky v kostole sv. Žofie v Dúbravici pri Banskej Bystrici a tiež na hrade Uhrovec v okrese Bánovce nad Bebravou.

Autor: (Nadácia VÚB)


komentáre
SHOW ALL
podobné
04.05.2021
Ďalšia pamiatka sa dočká obnovy – verejnosť môže posielať nominácie
Už po dvanásty raz sa môžu ľudia zo všetkých regiónov krajiny zapojiť do iniciatívy venovanej záchrane kultúrnych pamiatok - Poklady Slovenska.
viac
01.06.2021
Deväť pamiatok, za ktorých záchranu môžete hlasovať
Iniciatíva Poklady Slovenska, už tradične venovaná obnove a osvete v oblasti historického dedičstva na našom území, pokračuje svojou hlavnou fázou. Ľudia si môžu vybrať jedno z deviatich, rokmi chátrajúcich diel a dať mu svoj hlas.
viac
02.06.2022
Verejnosť môže opäť hlasovať za finančnú pomoc pre pamiatky
O grant na obnovu či reštaurovanie sa v rámci aktuálnej súťaže Poklady Slovenska uchádza deväť historických pamiatok. O víťazovi rozhodne verejnosť prostredníctvom on-line hlasovania, urobiť tak môže do 15. júna.
viac
02.06.2023
O grant v súťaži Poklady Slovenska sa uchádza deväť pamiatok
O grant na obnovu či reštaurovanie vo výške 30.000 eur sa v 14. ročníku súťaže Poklady Slovenska uchádza deväť historických pamiatok. O víťazovi môže verejnosť rozhodnúť prostredníctvom online hlasovania do 15. júna. Informovali o tom organizátori.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.13 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.71 %