Piatok 23.02.2024
Dnes má meniny 
Roman, Romana
°C
15.05.2023 03:20

Viac ako dve tretiny komunálneho odpadu mohli obyvatelia ešte vytriediť


Ilustračná snímka: (tasr).


Bojničania málo separujú. Viac ako dve tretiny odpadu, ktorý vyhodili do nádob na zmesový komunálny odpad, by sa dalo ešte vytriediť.


Ukázala to analýza odpadu, ktorú v pondelok realizovala samospráva v spolupráci s poradenskou spoločnosťou.

Pomôcť s analýzou vzorky odpadu, ktorý vyprodukovali obyvatelia v individuálnej a hromadnej bytovej výstavbe, prišiel do areálu technických služieb i pedagóg Martin Pipíška. Ten sa do aktivity zapojil podľa svojich slov hlavne pre to, že učí budúcich učiteľov, najmä chémiu a biológiu. "Myslím si, že je dôležité, aby každý vedel, aký odpad doma produkuje, že ho má triediť a prispieť trochu k ochrane prostredia," povedal Pipíška.

Cieľom analýzy je zistiť, ako ľudia v Bojniciach triedia odpad. "Na základe nej dostane mesto správu, ako sa správajú občania, kde majú ešte medzery. Tiež, čo by mohlo mesto zlepšiť v podobe služby pre občanov," načrtol regionálny manažér poradenskej spoločnosti JRK Lukáš Šimor.

Miera vytriedenia komunálneho odpadu bola v Bojniciach vlani na úrovni 24,5 percenta, potrebuje ju tak zvýšiť, ideálne až na 40 percent ešte v tomto roku, ozrejmila viceprimátorka Antónia Kováčová Píšová. "Našli sme tu všetko, sú tu kovy, papier, plast, stavebný materiál, bioodpad, pokosená tráva zo záhrad. Máme pritom stojiská na separovaný zber, plasty, papier, oleje, na kuchynský odpad je až 40 stanovíšť, zvyšný odpad, kovy, stavebný odpad a elektroodpad by mali obyvatelia zaniesť na zberný dvor," priblížila viceprimátorka.

Percento vytriedenia z pohľadu Slovenska označil Šimor za veľmi malé, podľa neho existuje určite priestor na zlepšenie. "Je to o nastavení aj v samospráve, osvete, infraštruktúre. Je viac bodov, ktoré treba splniť, aby sa odpadové hospodárstvo zlepšilo. Medzery v triedení sú trendom na celom Slovensku, snažiť by sa mal každý a musí začať od seba," zhodnotil Šimor.

Ľudia podľa neho veľakrát nemajú záujem triediť odpad, niektorí nevedia, kam odpad putuje. "Osveta je veľmi dôležitá v celom systéme. Som zástanca toho, aby sa odpad netvoril hneď na začiatku. Zvažovať nákup, obaly si nosiť z domu, keď si každý donesie vrecko na ovocie, zeleninu, pečivo, určite spraví veľký krok k tomu, aby zlepšil odpadové hospodárstvo," podotkol.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
29.09.2016
A s týmto do ktorého kontajnera?
Ako laik som si nebol istý, do ktorého kontajneru patrí komunálny odpad na fotografii. Vyčlenil som ho zo svojej týždennej produkcie jednočlennej domácnosti dôchodcu.
viac
16.04.2020
Hádanka: Ako to dopadne s biologicky rozložiteľnými odpadmi?
Aj keď prijatím zákona o odpadoch v roku 2015 (a s istou benevolenciou aj jeho nasledujúcich noviel) sa riešenie triedenia komunálneho odpadu výrazne posunulo vpred, bližšie k percentám štátov západnej Európy, štatistici nezaznamenali podobný posun v prípade zberu biologicky rozložiteľného odpadu.
viac
02.12.2020
Analýza odpadového hospodárstva v krajských mestách
V oblasti životného prostredia patrí zabezpečenie funkčného systému odpadového hospodárstva v mestách a obciach medzi jednu z najdôležitejších a najrozsiahlejších kompetencií samospráv.
viac
03.12.2022
Handlovská kapustnica 2022! Poďte s nami rozdávať radosť chutne a ekologicky
Tradičné benefičné podujatie Handlovská kapustnica je späť v prezenčnej forme! Počas pandémie sa konali kapustnice po dva roky v komornej atmosfére podľa platných opatrení.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
76.93 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.09 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.99 %