Pondelok 20.05.2024
Dnes má meniny 
Bernard
°C
14.04.2024 02:05

Viac peňazí pre kultúrny dom chcú získať cez príspevkovú organizáciu


Kultúrny dom Andreja Hlinku (KDAH) v Ružomberku. Snímka zdroj:rkmagazin.sk


Na činnosť Kultúrneho domu Andreja Hlinku (KDAH) v Ružomberku chce samospráva získať viac externých financií. Pokúsia sa o to cez novozaloženú príspevkovú organizáciu. TASR o tom informoval hovorca Ružomberka Vladimír Miškovčík.


Zriaďovaciu listinu organizácie schválili ružomberskí mestskí poslanci na aprílovom zasadnutí. Primátora Ľubomíra Kubáňa poverili, aby zabezpečil všetky ekonomicko-právne, rozpočtové a prevádzkové úkony. "Poslaním organizácie bude najmä vytvárať podmienky pre spoločensky hodnotné a tvorivé kultúrne aktivity pre občanov i návštevníkov mesta. Navrhnutý model prinesie väčšie možnosti na zabezpečenie rozvoja kultúry v Ružomberku aj prostredníctvom externých finančných zdrojov," povedal Kubáň.         

Rozpočet organizácie bude zahŕňať príspevok z rozpočtu mesta, prostriedky prijaté od iných subjektov, účelovo určené peňažné dary a prostriedky vlastných finančných fondov. Organizácia bude fungovať popri mestskej akciovej spoločnosti KDAH. "Kultúrnemu domu by to malo do budúcna umožniť účinnejšie využívať výhody komerčného prostredia. Podľa platnej legislatívy totiž môže príspevková organizácia vykonávať podnikateľskú činnosť nad rámec hlavných aktivít, ak plní úlohy určené zriaďovateľom," vysvetlil Miškovčík.         

Výsledkom hospodárenia spoločnosti KDAH od jej vzniku v roku 1996 je kontinuálne účtovná strata. Výnosy z bežnej hospodárskej činnosti nepokrývajú prevádzkové náklady spoločnosti. Podľa radnice je to aj preto, že spoločnosť zabezpečuje v mnohých oblastiach viac spoločenskú ako podnikateľskú funkciu, čo je z dlhodobého hľadiska neudržateľné.

Autor: (TASR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
01.11.2018
Kultúrny dom v Liptovskej Ondrašovej má vynovenú sálu
Kultúrny dom v liptovskomikulášskej mestskej časti Liptovská Ondrašová, ktorý tamojší obyvatelia využívajú na rôzne kultúrno-spoločenské aktivity, má kompletne zrekonštruovanú sálu. Renovačné práce v interiéri sa skončili minulý týždeň po tom, čo boli zrealizované rekonštrukcia a obklad sokla.
viac
04.11.2019
Kultúrny dom prejde výraznou obnovou, mesto získalo od SEIA 1,84 mil. eur
Mesto Poltár pripravuje rekonštrukciu kultúrneho domu. Na jeho obnovu získalo od Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry (SIEA) nenávratný finančný príspevok vo výške viac ako 1,84 milióna eur.
viac
16.09.2021
Kultúrny dom v Koplotovciach zateplia, musia sa popasovať s termínmi
Obec Koplotovce má kultúrny dom, ktorý vykuruje pevným palivom a pred podujatím musia v zime založiť najmenej tri dni vopred, aby sa sála dokázala vyhriať.
viac
26.10.2021
Deň komunálu v Rimavskej Sobote
Združenie miest a obcí Slovenska dnes v spolupráci so ZMO Gemera a Malohotnu organizovalo DEŇ KOMUNÁLU, ktorý sa uskutočnil v priestoroch Kultúrneho domu v Rimavskej Sobote.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.13 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.71 %