Sobota 02.03.2024
Dnes má meniny 
Anežka
°C
07.11.2023 03:10

Vianočné trhy budú ekologickejšie, novinkou budú zálohované poháre


Ilustračná snímka Teraz.sk


Svätoplukovo námestie v centre Nitry bude od pondelka zdobiť 15 metrov vysoký vianočný stromček. Tradičné vianočné mestečko však bude otvorené neskôr ako po iné roky. Namiesto novembrového termínu sa predajné stánky otvoria až 1. decembra.


Podľa hovorcu mesta Tomáša Holúbeka sa spustenie vianočného mestečka prispôsobilo dátumom adventných nedieľ. "Decembrové otvorenie sme zvolili aj preto, že celý jeho koncept ladíme ako symbolické otváranie okienok na adventnom kalendári, ktoré skončí 24. decembrom. Stánky budú otvorené až do Silvestra. Či však naozaj ostanú v prevádzke aj v období medzi Vianocami a Silvestrom, bude závisieť od záujmu predajcov," uviedol Holúbek.         

Do vianočného mestečka príde aj tento rok Mikuláš, ktorý 3. decembra slávnostne rozsvieti vianočný strom. "V tomto čase chystáme program žiakov základných umeleckých škôl aj s vystúpeniami profesionálnych hercov. Program prepájame aj s Nitrianskym biskupstvom. Biskup požehná adventný veniec a z Nitrianskeho hradu potom prejde dole do mesta sprievod svetiel a priamo na námestí sa pripojí k Mikulášskemu sprievodu," vysvetlil Holúbek.         

Ako pripomenul, nitrianske vianočné mestečko bude tento rok ekologickejšie. Mesto za 17.800 eur nakúpilo 20.000 vratných pohárikov. Návštevník tak za nápoj zaplatí o dve eurá viac. Pri jeho vrátení predajcovi sa mu záloha vráti naspäť. "Bude však možnosť ponechať si ho na pamiatku. Ide o estetické poháre s vianočným motívom. Sú zo špeciálneho polykarbonátového materiálu, ktorý sa nerozbije ani v prípade, že pohárik padne na zem. Je garantované jeho niekoľko stonásobné použitie bez toho, aby sa opotreboval," doplnil Holúbek.

Autor: (TASR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
16.10.2019
Nitra mení výber predajcov na vianočných trhoch, nerozhodne len cena
Výber predajcov na vianočných trhoch bude v Nitre prebiehať podľa nových pravidiel. Mestskí poslanci na svojom októbrovom rokovaní zrušili elektronickú aukciu.
viac
15.10.2021
Mesto Nitra finišuje s registráciou predajcov vo Vianočnom mestečku
Záujemcovia, ktorí chcú byť súčasťou nitrianskeho Vianočného mestečka, majú už iba víkend na to, aby sa zaregistrovali. Ako informovala radnica, registrácia bola zverejnená 29. septembra a končí sa 18. októbra napoludnie.
viac
07.02.2023
Systém zálohovaných pohárov počas trhov znížil množstvo odpadu
Systém zálohovaných pohárov počas minuloročných vianočných trhov v Prievidzi znížil množstvo vyprodukovaného odpadu o desiatky kilogramov.
viac
12.01.2024
Vratné poháre pomohli znížiť množstvo odpadu vo vianočnom mestečku
Vianočné sviatky sa definitívne skončili, mesto Nitra začalo s odstraňovaním a uskladnením vianočnej výzdoby. Pracovníci mestskej spoločnosti postupne demontujú vianočné stánky zo Svätoplukovho námestia i svetelnú výzdobu ulíc, informovala radnica.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
76.98 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.08 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.94 %