Streda 24.04.2024
Dnes má meniny 
Juraj
°C
26.02.2016 10:00

Viete, ako správne triediť plechovky od nápojov a kovové odpady?


Kovový odpad si vyžaduje pri triedení špecifický prístup. (Foto: Pixabay.com)


Plechovky od nápojov a drobné kovové odpady sú bežne zastúpené v rámci komunálneho odpadu, ktorý produkuje každý z nás. Nápoje a potraviny, ktoré sú do takýchto obalov balené, sa v našom živote objavujú vo veľkej miere.


Patria medzi ne nielen nápoje v plechovkách (najčastejšie z hliníkového materiálu), v ktorých je balené napríklad pivo či iné perlivé nápoje, ale aj rôzna konzervovaná zelenina, ovocie, mäso a iné druhy potravín, ktoré sú zväčša balené do železných konzerv. Po spotrebovaní takéhoto nápoja či potraviny však môže nastať problém. Aj plechovky od nápojov či iné drobné kovové obaly je potrebné triediť, aby mohli naďalej slúžiť aj po spracovaní. Materiál, z ktorého sú plechovky a konzervy vyrobené, je odolný a v prípade ich vyhodenia vo voľnej prírode sa proces rozkladu odhaduje na niekoľko desiatok rokov. Napríklad, spomínaná hliníková plechovka sa v prírode rozloží až za 60 rokov. Naopak, recykláciou kovov sa prírodné zdroje a energia významne zachovávajú.

Akým spôsobom tieto druhy odpadov triediť?

Povinnosť triediť kovové odpady sa ukladá každému mestu a obci na Slovensku. Úlohou obyvateľov mesta či obce je takýto odpad triediť. ,,Čo sa však môže v jednotlivých mestách a obciach líšiť, sú zberné nádoby, ktoré sú na zber takéhoto druhu odpadu určené. Vo všeobecnosti sú pre kovový odpad stanovené zberné nádoby červenej farby, do ktorých patria okrem plechoviek od nápojov aj kovové výrobky a súčiastky, kovové obaly a alobal. Ak ale obec nedisponuje červenými kontajnermi, je možné ich zbierať spolu s inou komoditou, napríklad s plastom do žltého kontajnera,“ uviedla Silvia Nosálová, riaditeľka pre komunikáciu a marketing spoločnosti ENVI – PAK. V každom meste či obci tak môže byť triedenie daného odpadu nastavené inak, preto je vhodné riadiť sa informáciami, ktoré nájdete na štítkoch jednotlivých zberných nádob vo svojom okolí. ,,V rámci hlavného mesta SR – Bratislavy, sa hliníkové plechovky od nápojov umiestňujú do žltých zberných nádob, ktoré sú určené na plasty. Klasické železné plechovky alebo železné konzervy sa umiestňujú do čiernych zberných nádob, ktoré sú určené pre zmesový komunálny odpad po jeho vytriedení,” upresnila nám systém triedenia hovorkyňa spoločnosti OLO a.s., Beáta Humeniková. V prípade Bratislavy je nutné dodať, že vhodením ostatných kovových (nie hliníkových) predmetov do čiernych nádob nezamedzíte ich následnej recyklácii, pretože v hlavnom meste funguje namiesto skládkovania odpadu jeho spaľovanie, rovnako, ako aj v Košiciach. Po procese spaľovania sa kovové časti z popoľa vytrieďujú pomocou silných magnetov. ,,V Košiciach môžu obyvatelia triediť drobný kov do 1100 l nádob spolu s plastom (žltý kontajner). Ďalej je zavedený zber do farebných vriec,” povedala nám referentka PR oddelenia košickej zberovej spoločnosti, Silvia Karolyiová.

Do zberných nádob nie je vhodné vhadzovať kovové obaly, ktoré sú znehodnotené od farieb, chemikálií či lepidiel, ale aj obaly, ktoré sú kombinované s iným materiálom, napríklad obaly od zubných pást. Pred vyhodením plechoviek do zbernej nádoby by sa mal takýto odpad stlačiť, aby sa ich objem zmenšil na čo najmenšiu možnú mieru. Rovnako do nich nie je vhodné vhadzovať nadrozmerný kovový odpad, ktorý môže zabrániť ostatným občanom vhadzovať do týchto nádob drobný kovový odpad, pre ktorý sú nádoby primárne určené. Pre nadrozmerný kovový odpad sú určené zvozy objemného odpadu, ktorých termíny sú v každom meste či obci nastavené inak, preto je vhodné sa o nich informovať na obecnom zastupiteľstve či na mestskom úrade.

Môžete využiť aj zberné dvory

Okrem zberných nádob je možné kovové odpady a plechovky od nápojov odovzdať aj v rámci zberných dvorov. ,,Na zberných dvoroch je možné odovzdať kovy, meď, bronz, mosadz, hliník, zinok, železo a oceľ, cín a zmiešané kovy. Kovy, ktoré prešli energetickým zhodnotením odpadu v košickej spaľovni, dotrieďujeme magnetickým triedičom. Vytriedený odpad z triedeného zberu putuje na dotriedenie na triediacu linku a neskôr na recykláciu,” dodáva Karolyiová. Ďalšou možnosťou je odovzdať tento odpad do výkupní druhotných surovín, pričom je možné za tento druh odpadu získať aj finančnú odmenu. Od 1. januára 2016 však vstúpil do platnosti nový zákon o odpadoch, ktorý podmienky výkupu a zberu kovového odpadu sprísnil, a to pre snahu znížiť počet krádeží kovov, ktoré boli odcudzované a odovzdávané v takýchto spoločnostiach za účelom získania finančných prostriedkov. ,,Nový zákon o odpadoch je modernou legislatívou 21. storočia, ktorá prinesie novú dynamiku s cieľom motivovať ľudí triediť odpad. Chceme tiež obmedziť výkup šrotu tak, aby sa nepáchala trestná činnosť. Budú sprísnené podmienky pri výkupe, zároveň sa zavedú bezhotovostné platby,” vyjadril sa pred časom k danej problematike minister životného prostredia, Peter Žiga.

Autor: (SZ)


komentáre
SHOW ALL
podobné
16.04.2024
Zoborské ferraty sprístupnia v máji
Nová turistická sezóna na zoborských ferratách sa začne 1. mája. Informovalo o tom Turistické informačné centrum (TIC) Nitra.
viac
17.04.2024
V Lešti našli dve takmer kompletné vojenské vozidlá z obdobia II. svetovej vojny
Vo výcvikovom priestore Lešť na strednom Slovensku našli dve takmer kompletné historické vojenské vozidlá z obdobia druhej svetovej vojny. Informuje o tom Martin Miňo z Krajského pamiatkového úradu Banská Bystrica.
viac
20.04.2024
Bratislava opäť symbolicky otvorila svoje brány, konajú sa mestské dni
Hlavné mesto opäť symbolicky otvára svoje brány obyvateľom i návštevníkom, víkend (20. - 21. 4.) patrí tradičným Bratislavským mestským dňom.
viac
20.04.2024
Rokovanie Komory obcí ZMOS bolo aj o centrách zdieľaných služieb
V dňoch 16. a 17. apríla 2024 zvolala do Zvolena rokovanie Komory obcí predsedníčka komory Božena Kováčová. Rokovanie otvorila podpredsedníčka Komory obcí Martina Kubišová.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.02 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.17 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.81 %