Streda 24.07.2024
Dnes má meniny 
Vladimír
°C
12.11.2022 07:50

Víkend zatvorených hraníc


Ilustračný plagát


Na Cyklomoste slobody v Devínskej Novej Vsi si už tento víkend pripomenieme dôležitý moment našej histórie. Po siedmy raz sa symbolicky uzatvoria hranice medzi Slovenskom a Rakúskom. Víkend zatvorených hraníc.


Víkend zatvorených hraníc tradične organizuje Bratislavský samosprávny kraj a je  spomienkou na obete  železnej opony a komunistického režimu v bývalom Československu. Uskutoční sa od 12. do 13. novembra 2022 a to pre širokú verejnosť.

Cieľom podujatia je pripomenúť totalitnú atmosféru na hraniciach a zaspomínať na obete železnej opony, ktorých túžba po slobode stála to najcennejšie – ľudský život. Unikátnosť bývalej štátnej hranice medzi Slovenskom a Rakúskom podčiarknu aktivity, ktoré širokej verejnosti prinesú informácie o železnej opone. Tá nebola len deliacou čiarou dvoch kultúr - východu a západu, ale aj fyzickou prekážkou slobody.

Hlavným hosťom aktuálneho ročníka bude Josef Hlavatý z Českej republiky, ktorému sa v roku 1988 podarilo spolu s trojročným synom utiecť cez železnú oponu podomácky vyrobeným rogalom. Jeho odvážnemu činu je venované predstavenie Krídlo a plánovaná je aj diskusia, počas ktorej bude možné pánovi Hlavatému klásť otázky.

Už zajtra 11. novembra sa uskutoční inšpiratívne stretnutie pre pedagógov. Vyhlásená bude literárna súťaž pre školy pri príležitosti 55. výročia od invázie okupačných síl Varšavskej zmluvy na územie ČSSR v roku 1968 a 30. výročia vzniku Slovenskej republiky v roku 1993. Podujatia sa môžu zúčastniť učitelia po prihlásení.  

Program Víkendu zatvorených hraníc je naozaj pestrý a uskutoční sa na viacerých miestach v Bratislave. Prehliadku železnej opony dobovým autobusom, branné cvičenie, workshop o železnej opone pre deti a ich rodičov, výstavu Králové Šumavy, projekciu dokumentárneho cyklu Môj emigrant a divadelné predstavenie môžu návštevníci zažiť počas soboty 12. novembra.

Nedeľa 13. novembra sa bude odohrávať pod Cyklomostom slobody v Devínskej Novej Vsi. Tento deň je venovaný spomienke na 42 doposiaľ zdokumentovaných obetí na Slovenskom úseku železnej opony. V programe vystúpia študenti bratislavského Konzervatória so skladbami Nežnej revolúcie. Josef Hlavatý priblíži okolnosti svojho úteku do Rakúska, a nielen mladšia generácia návštevníkov si bude môcť vyskúšať branné cvičenie, ktoré bolo súčasťou života pred rokom 1989. Záver podujatia bude patriť čítaniu mien obetí a kladeniu sviečok k pamätníku.

Podujatie, ktoré je súčasťou Festivalu slobody, organizuje Bratislavský samosprávny kraj v spolupráci s Ústavom pamäti národa, OZ v Lepších časoch, mestskou časťou Bratislava - Devínska Nová Ves a Novou Cvernovkou.

Program Víkendu zatvorených hraníc 2022

Piatok 11. novembra

Pamätáte sa ešte? / neverejné podujatie

Ateliér Svetlík, Nová Cvernovka, Račianska 78, Bratislava / 9:00 – 13:30 hod. Inšpiratívne stretnutie pre pedagógov s vyhlásením literárnej súťaže pre školy pri príležitosti 55. výročia od invázie okupačných síl Varšavskej zmluvy na územie ČSSR v roku 1968 a 30. výročia vzniku Slovenskej republiky v roku 1993. V spolupráci s Národným inštitútom vzdelávania a mládeže, Krajské pracovisko v Bratislave. Možnosť prihlásenia cez web Národného inštitútu vzdelávania a mládeže, Krajské pracovisko Bratislava.

Sobota 12. novembra

Po stopách železnej opony dobovým autobusom.

Parkovisko nová budova SND – Nová Cvernovka / 10:30, 11:40, 13:30, 14:40, 15:50 hod.

Prežite príbeh emigranta a buďte pri jeho zadržaní, vypočúvaní a odsúdení. Na vlastnej koži zažijete absurdnosť doby, kedy túžba po tak prirodzenej veci ako je sloboda, vás mohla stáť väzenie, dokonca smrť. Na podujatie je potrebné sa prihlásiť prostredníctvom online formulára na www. bratislavskykraj.sk/hranice.

Za hranicami všedných dní / workshop pre deti a ich rodičov.

Ateliér Svetlík, Nová Cvernovka, Račianska 78, Bratislava / 10:00, 13:00, 15:00 hod.

Spoznajte radosti a prekážky cestovania dnes a v minulosti. Deti si budú môcť vytvoriť kritický názor o slobode a neslobode a porovnať život v reálnom socializme a komunizme so súčasným spôsobom života. Workshop je určený pre vekovú skupinu 8 - 12 rokov.

Branné cvičenie ako ho nepoznáte.

Areál, Nová Cvernovka, Račianska 78, Bratislava / 10:00 – 16:00 hod.

Spomienka na deti obalené igelitom a v plynových maskách vzbudzuje nielen medzi pamätníkmi skôr úsmev. V dobe socializmu však bola branná výchova neoddeliteľnou súčasťou školských osnov. Vyskúšajte si, čo všetko musel ovládať „uvedomelý“ obyvateľ ČSSR a zažite dobu, kedy obrana „socialistickej vlasti“ bola úlohou každého jedného z nás.

Králové Šumavy / komentovaná prehliadka výstavy.

Zborovňa, Nová Cvernovka, Račianska 78, Bratislava / 11:00, 13:00, 15:00 hod.

Životné osudy kuriérov západných spravodajských služieb a ich prevádzačov pri prechodoch cez šumavské hranice. Výstava sa zameriava aj na málo známu provokačnú akciu Kamene, v rámci ktorej ŠTB za pomoci falošných prevádzačov lákala uprchlíkov do fiktívnej služobne americkej spravodajskej služby. Podľa dnešných odhadov sa obeťou tejto provokácie stalo niekoľko stoviek osôb. (výstava zostáva v Zborovni do 21. 11. 2022, v prípade záujmu počas pracovných dní v čase od 9:00 do 16:00 hod. po dohode na tel.: 0944 082 770)

Premietanie dokumentárneho cyklu Môj emigrant

Vestibul, Nová Cvernovka, Račianska 78, Bratislava / 10:00 – 16:00 hod.

Dokumentárna séria o tom, ako emigrácia medzi rokmi 1968 až 1989 ovplyvnila životy ľudí v našej krajine i za jej hranicami. Konfrontáciou pohľadu emigrantov a ich blízkych, ktorí zostali žiť v Československu, skúma jednu z najzákladnejších otázok totalitného režimu – otázku osobnej slobody a jej hodnoty.

Krídlo (tri nočné rozhovory o presune vzduchom)

DAK´90 Štúdio A2 Nové župné divadlo, Mickiewiczova 2, Bratislava / 19:00 hod.

Minidráma na motívy skutočného príbehu Josefa Hlavatého.

Tri noci... tri rozhovory... Krídlo nemapuje dokumentárne presne útek Josefa Hlavatého cez hranice, či len ako kuriózny a odvážny čin. Zamýšľa sa hlbšie nad motívmi, ktoré ľudí k takýmto pokusom viedli, nad atmosférou doby, ale predovšetkým významom slobody, ktorý sa stáva neurčitý, ak je jej dostatok a bytostne pálčivý, ak chýba. Tie pojmy natáča v troch rôznych dialógoch ako krištáľ proti svetlu a skúma vždy z rozličných strán. Nie sú to len rozhovory Josefa a jeho rodičov, keď sa celý plán rodí, ale aj reči na nočnej hliadke pohraničníkov a koniec koncov aj myšlienok, ktoré kedysi dávno viedli iného vyhnanca v túžbe po slobode smerom k nebesiam, aby získal voľnosť vtákov.

Scenár a réžia: Jakub Nvota, Túlavé divadlo, o.z.

Účinkujú: Adela Mojžišová, Lucia Hurajová, Ondrej Kovaľ, Juraj Loj, Kamil Mikulčík, Michal Spielmann, Pavol Šimun.

Po predstavení nasleduje diskusia s Josefom Hlavatým a ďalšími hosťami.

 

Nedeľa 13. novembra

Spomienkové podujatie 10:00 – 16:00 hod.

Prechodcez Cyklomost slobody do Rakúska len s cestovnou doložkou. Ukážka atmosféry na hraniciach komunistického Československa, symbolické uzatvorenie štátnej hranice, vydávanie výjazdových doložiek, pečiatka dňa.

 Pod Cyklomostom slobody v Devínskej Novej Vsi 15:30 hod.

Sprievodný program moderuje Juraj Bača:

- skladby Nežnej revolúcie v podaní študentov Konzervatória v Bratislave;

- branné cvičenie ako ho nepoznáte;

- spomienky Josefa Hlavatého na jeho kuriózny útek cez železnú oponu;

- výpovede o útekoch za slobodou v bunkri.

 16:30 hod.

Spomienka na obete železnej opony.

Čítanie mien obetí, spomienkové salvy a položenie sviečok k pamätníku.

Vstup na všetky podujatia je voľný.

Autor: (ts-BSK, Lucia Forman)


komentáre
SHOW ALL
podobné
11.11.2019
BSK: Víkend zatvorených hraníc sa blíži
O desať dní sa symbolicky na zatvoria hranice medzi slovenskou a rakúskou stranou a to na Cyklomoste slobody v Devínskej Novej Vsi, ktorý sa opäť stane spomienkovým miestom na obete režimu Železnej opony.
viac
20.11.2019
Návštevnosť na Cyklomoste lámala 17. novembra rekordy
Cez Cyklomost slobody v Devínskej Novej Vsi prešlo počas nedele vyše 3 000 návštevníkov. Tí sa prišli pozrieť na symbolicky zatvorené hranice medzi Slovenskom a Rakúskom.
viac
04.09.2021
V Devínskej Novej Vsi bude počas víkendu Festival chorvátskej kultúry
Tento víkend bude v Bratislave v znamení slovensko-chorvátskeho stretnutia. Okrem futbalového súboja národných reprezentácií na Tehelnom poli sa v Devínskej Novej Vsi uskutoční 32. ročník Festivalu chorvátskej kultúry.
viac
08.10.2021
Oslavy Dňa obce v Devínskej Novej Vsi
V dňoch 9. a 10. októbra 2021 sa v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves uskutočnia oslavy Dňa obce pri príležitosti 570. výročia prvej písomnej zmienky o Devínskej Novej Vsi. Devínska Nová Ves pripravila bohatý kultúrny program plný symbolov a historických odkazov.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.26 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.13 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.62 %