Piatok 19.07.2024
Dnes má meniny 
Dušana
°C
30.09.2021 05:00

Víťazom súťaže na nového regionálneho dopravcu v BSK sa stala Arriva


Ilustračná snímka, zdroj: Arriva


Víťazom tendra na nového autobusového regionálneho dopravcu v Bratislavskom kraji sa stala spoločnosť Arriva Mobility Solutions, ktorá ponúkla v súťaži najnižšiu cenovú ponuku. Pre TASR to potvrdili z BSK. Dopravcu vyzvali už k podpisu zmluvy, no doposiaľ sa tak nestalo.


"Medzi krajom a víťazom tendra prebiehajú intenzívne rokovania. Výsledky rokovaní by mali byť známe budúci týždeň," povedal pre TASR riaditeľ komunikačného odboru BSK Michal Feik. Arriva pritom vo štvrtok prostredníctvom tlačovej správy informovala o spustení náborovej kampane pre vodičov v Bratislavskom kraji. "Na zabezpečenie prímestskej autobusovej dopravy v BSK hľadáme až 400 nových kolegov," uviedla v tlačovej správe spoločnosť.     

Nábor sa podľa Arrivy týka vodičov zamestnaných u súčasného poskytovateľa prímestskej dopravy v Bratislavskom kraji (spoločnosť Slovak Lines, poznámka TASR), ktorému končí zmluva v polovici novembra, ale aj všetkých ostatných skúsených vodičov z celého Slovenska       

To, že Arriva predložila v súťaži cenovo najnižšiu ponuku bolo známe už v apríli tohto roka. Táto informácia sa objavila vo výsledkoch vyhodnotenia ponúk, zverejnených vo vestníku Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO). Na druhom mieste skončilo Konzorcium Bratislava (tvoria ho spoločnosti Slovak Lines a TD Transport SK) a na treťom mieste spoločnosť Autobusy Karlovy Vary. Výsledky tendra však boli zo strany iných súťažiacich namietané.       

"Súťaž na nového poskytovateľa prímestskej dopravy vyhlásil BSK ešte v apríli minulého roka, teda s veľkým časovým predstihom. Žiaľ, obštrukcie zo strany uchádzačov a následne námietky, ktoré neúspešný uchádzač adresoval na ÚVO, celý proces neúmerne predĺžili," skonštatoval Feik.       

Súťaž bola podľa kraja uzavretá definitívne až 9. septembra.  V tento deň totiž rozhodla Rada ÚVO o tom, že zamieta námietky voči výsledkom tendra, a to aj voči nízkej cenovej ponuke víťazného uchádzača. "Je plne v kompetencii verejného obstarávateľa posúdiť ponuky predložené vo verejnom obstarávaní z hľadiska existencie mimoriadne nízkej ponuky," skonštatoval úrad vo svojom rozhodnutí.       

Hovorkyňa ÚVO Janka Zvončeková pre TASR uviedla, že po tomto rozhodnutí je uzavretie zmluvy vo výlučnej kompetencii BSK. "Dôvody, pre ktoré BSK nepristúpilo k uzavretiu zmluvy s uchádzačom, ktorého vyhodnotilo ako úspešného, úradu nie sú známe," podotkla. Ako poznamenala, v právoplatnom rozhodnutí rady bol samosprávny kraj upozornený aj na nemožnosť podpisovania následných dodatkov k zmluve s uchádzačom, ktorého vyhodnotil ako úspešného.       

BSK vyhlásil tender na nového dopravcu na ďalších 10 rokov za odhadovaných 389 miliónov eur bez DPH. Súčasťou zmluvy s budúcim dopravcom bude aj opcia na linky do maďarskej obce Rajka a rakúskeho mesta Hainburg an der Donau, ktorú si BSK môže aj nemusí uplatniť.       

"Nový dopravca bude musieť splniť technické a prevádzkové štandardy, ktoré prinesú zákazníkom vyššiu kvalitu cestovania. Všetky autobusy budú klimatizované, nízkopodlažné a s bezplatným pripojením na internet cez WiFi sieť," povedal minulý rok predseda BSK Juraj Droba.     

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
18.09.2019
Súťaž na autobusového dopravcu v Žilinskom kraji pomaly vrcholí
V novembri končia zmluvy autobusovým dopravcom v Žilinskom kraji. Župa súťaží nového dodávateľa na najbližšie dva roky. Županka Erika Jurinová zdôraznila, že cieľom otvorená a férová súťaž dopravcov pre Žilinský kraj.
viac
29.10.2019
Zachyť Dunaj okom fotoaparátu
Od 18. októbra môže každý návštevník zachytiť to naj z tejto oblasti a zapojiť sa do fotosúťaže Ukáž Dunaj! Stačí urobiť zaujímavú fotografiu a poslať ju. V hre je bicykel či víkend plný aktivít aj oddychu priamo na brehoch Dunaja.
viac
22.01.2020
Dunajské ostrovy 263-krát inak
Fotosúťaž Odfoť a vyhraj už pozná svojich víťazov. O naj zážitok a pekný záber sa celkovo podelilo 90 súťažiacich zo Slovenska aj Maďarska, ktorí celkovo do súťaže zaregistrovali 263 fotografií.
viac
29.04.2020
Regionálna autobusová doprava v kraji bude výrazne kvalitnejšia
Nízkopodlažné a klimatizované autobusy, pripojenie na internet, taktová doprava i nové označníky. To všetko čaká od budúceho roka cestujúcich v regionálnych autobusových spojoch.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.24 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.13 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.63 %