Sobota 27.11.2021
Dnes má meniny 
Milan
°C
12.01.2021 01:30

Víťaz Ceny európskych zelených miest


Ilustračná snímka.


Belgicko zvíťazilo nad projektmi z ďalších piatich krajín. Slávnostné odovzdávanie cien sa uskutočnilo v rámci stretnutia o úspešnom využívaní zelených plôch v mestských oblastiach. Kvôli pandémii sa diváci podujatia zúčastnili digitálne.


Belgický Beringen sa za posledné roky zmenil z priemyselného banského mesta na zelený klenot. Množstvo hektárov priemyselného dedičstva pretransformovali a ozdravili ako turistický projekt voľného času. Usporiadanie vonkajšieho priestoru a využitie zelene tak spájajú mestské funkcie akými sú bývanie, práca a nakupovanie.

Šesť štátov

Beringen v medzinárodnom finále súťažil proti piatim projektom z ďalších krajín:

Holandsko: Grotestraat Nijverdal (Klimaticky adaptabilné centrum mesta)

Nemecko: Taylor Park Mannheim (Zelená priemyselná oblasť)

Francúzsko: Le quartier du Ramponneau (Program obnovy mesta / Projekt krajinných úprav)

Bulharsko: Centrum umenia „Rila Renesans“ (Sociálna infraštruktúra a vzdelávanie)

Dánsko: Klimatické mesto v Middelfarte (Adaptácia na podnebie a rozvoj mesta)

Pred medzinárodnou súťažou sa v rôznych krajinách konali národné súťaže, z ktorých bol do finále vybraný jeden projekt.

Taylor Park Mannheim

Taylor Park Mannheim, ktorý sa súťaže zúčastnil ako nemecký projekt, bol otvorený v roku 2019. Je to zelená priemyselná oblasť, kde sa bývalé Taylorove kasárne zmenili na rekreačnú oblasť, ktorá ponúka dostatok priestoru na šport a rekreáciu.

Park ponúka viacúčelové ihrisko, skate-park, stolný tenis, bežecké trate, lúčne divadlo, ležadlá a niekoľko historických inštalácií. Obyvatelia si tak môžu vybrať z bohatej škály voľnočasových aktivít.

Cena Zelených miest

Cena Zelené mestá je iniciatívou kampane „Zelené mestá pre udržateľnú Európu“, ktorú iniciovalo Európske združenie škôlok ENA (European Nurserystock Association). Jej cieľom je inšpirovať subjekty s rozhodovacími právomocami v mestách, urbanistov, záhradných architektov, záhradníkov a krajinárov pri podpore rozvoja zelených miest. V Nemecku kampaň vedie Združenie nemeckých lesných škôlok (BdB). BdB reprezentuje Nemecko ako jednu zo siedmich zúčastnených krajín popri Belgicku, Bulharsku, Dánsku, Francúzsku, Veľkej Británii a Holandsku. 

Autor: (ZMOS)


komentáre
SHOW ALL
podobné
23.01.2017
Ľahostajnosť, apatia a nezáujem. Taký je svet v detských videách
Dve prvé miesta a špeciálna cena. Taká je bilancia súťaže o Skvelé zelené video, v ktorej mali žiaci základných škôl ukázať, čo vedia o triedení odpadu a jeho recyklácii.
viac
16.10.2017
Slávnostné odovzdávanie ocenení v súťaži DEDINA ROKA 2017
Obce úspešné v súťaži Dedina roka 2017 (SDR 2017) si z rúk ministra životného prostredia SR Lászlóa Sólymosa a  zástupcov vyhlasovateľov SDR 2017 prevezmú ocenenia vo štvrtok (19. októbra 2017) v Oravskej Polhore.
viac
16.09.2020
ITAPA vyhlásila súťaž Cena ITAPA 2020
ITAPA vyhlasuje už 19. ročník prestížnej súťaže Cena ITAPA, ktorá je každoročnou súčasťou Medzinárodného kongresu ITAPA. Uzávierka prihlášok je 1. októbra 2020.
viac
09.06.2021
Hľadajú sa odborníci na zlepšenie životného prostredia v mestách a obciach
Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR hľadá odborníkov na projekty venované zlepšeniu životného prostredia v mestách a obciach Slovenska.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.66 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.73 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.60 %