Streda 27.05.2020
Dnes má meniny 
Iveta
°C
19.09.2019 01:25

Vláda mestu schválila 130-tisícovú dotáciu


Fiľakovo, ilustračná snímka, zdroj MsÚ


Fiľakovo dostane od vlády dotáciu 130-tisíc eur. Príspevok vláda mestu odklepla na svojom augustovom výjazdovom rokovaní v Buzitke. Samospráva peniaze plánuje použiť na nákup zametacieho vozidla a dofinancovanie divadelnej techniky.


Ako priblížil primátor Attila Agócs, mesto požiadalo vládu o účelovú dotáciu vo výške 130-tisíc eur na nákup multifunkčného zametacieho vozidla pre Verejnoprospešné služby mesta Fiľakovo (VPS). „Využívať ho plánujeme najmä na chodníkoch. Dokáže pozametať nielen odpadky či prach, ale s príslušenstvom dokáže vyčistiť aj nedostupné miesta od trávy, je v nej vysokotlaková „vapka“ a vie aj vysávať. Využili by sme ju aj v zime na zametanie snehu či solenie chodníkov,“ vysvetlil primátor. Podľa jeho slov sa mesto rozhodlo pre tento krok, nakoľko počet aktivačných pracovníkov starajúcich sa o čistotu verejných priestranstiev z roka na rok klesá. „Kým pred niekoľkými rokmi sme mali aj 400 aktivačných, dnes je ich len do 70. Z nich niektorí sú PN, iní chodia na školenia. Reálne je nám v jeden deň priemerne k dispozícii 20 až 30 ľudí, čo je nedostatočné. Odráža sa to, žiaľ, aj na poriadku v meste,“ zdôvodnil s tým, že druhým z dôvodov bol aj nový zákon, podľa ktorého musí mesto zabezpečovať zimnú údržbu na všetkých svojich chodníkoch.

Po prieskume trhu však predpokladajú, že vo verejnom obstarávaní by sa napokon zametací stroj dal vysúťažiť aj lacnejšie, ako je schválená dotácia. „Preto v súčasnosti žiadame o zmenu časti jej účelu. Zostatok peňazí by sme chceli využiť na dofinancovanie ozvučovacej a osvetľovacej techniky do divadelnej sály zrekonštruovaného kultúrneho domu,“ uzavrel.

Autor: Klaudia Mikuš Kovácsová, hovorkyňa mesta


komentáre
SHOW ALL
podobné
13.04.2017
Futbalový štadión vo Fiľakove postupne mení svoj vzhľad
V posledných týždňoch sa v domovskom stánku FTC zrekonštruovali hráčske šatne, sociálne zariadenia pre divákov i priestory, ktoré využívajú kolkári.
viac
27.10.2017
Exekúcie sú podľa primátora Fiľakova vážnym problémom v zamestnávaní
Exekúcie predstavujú vážny a aktuálny problém, ktorý v regióne okolo Fiľakova na juhu okresu Lučenec bráni zamestnávateľom v získavaní nových pracovníkov.
viac
13.11.2018
Vo Fiľakove by mohol pribudnúť nový cyklochodník
Samospráva Fiľakova chce vystavať nový cyklochodník. Ten by mal spojiť železničnú stanicu s priemyselnou zónou. Na tento účel mesto žiada z akčného plánu regionálny príspevok vo výške 175-tisíc eur.
viac
26.02.2020
Vo Fiľakove odovzdali do užívania druhú zrekonštruovanú škôlku
Deti z materskej školy na Daxnerovej ulici vo Fiľakove majú dôvod na radosť. Vo štvrtok 20. februára im odovzdali do užívania zrekonštruovanú budovu škôlky.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.87 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.78 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.35 %