Nedeľa 03.12.2023
Dnes má meniny 
Oldrich
°C
01.07.2023 02:05

Vlastníctvo elektromobilu bude lacnejšie a úspora sa bude ďalej zvyšovať


Ilustračná snímka (tasr)


Vlastníctvo elektromobilu bude lacnejšie a úspora sa bude ďalej zvyšovať. Kým elektromobil kúpený v roku 2023 bude počas svojej životnosti slovenské domácnosti stáť o 1500 eur viac, v roku 2025 kúpou ušetria 7500 eur. Vyplýva to analýzy "Čisto a zbesilo" Inštitútu environmentálnej politiky (IEP).


"Za túto zmenu môže pokles cien batérií, zlepšenie výrobných procesov a prísnejšie emisné normy oxidu uhličitého zo strany Európskej únie. Vlastníci budú šetriť najmä na údržbe a servise a na palivách, a to aj v prípade nižších cien ropy a vyšších cien elektrickej energie," uviedli analytici.         

Dekarbonizácia v sektore ťažkých úžitkových vozidiel je náročnejšia, ale celkové náklady vlastníctva vybraných ťažkých úžitkových vozidiel na batériový pohon sú v porovnaní s naftou nižšie. "Výnimkou sú mestské autobusy, pre ktoré sú celkové náklady vlastníctva nižšie až v roku 2024," skonštatoval IEP. Doplnil, že ťažké úžitkové vozidlá na vodíkový pohon dosiahnu nižšie celkové náklady vlastníctva v porovnaní s vozidlami s naftovým pohonom do roku 2040.         

Doprava je podľa analytikov jediný sektor, v ktorom emisie skleníkových plynov stále stúpajú. Dôvodom je rozvoj automobilizmu. Emisie z dopravy tvoria štvrtinu všetkých emisií skleníkových plynov v rámci celej EÚ, ktorá predložila sériu legislatívnych návrhov na zníženie emisií v sektore.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
11.11.2016
Za štyri roky R. Sobota ušetrila na vývoze odpadu 1,5 milióna eur
Viac ako 1,5 milióna eur ušetrilo mesto Rimavská Sobota a jeho obyvatelia vďaka zberu a vývozu tuhého komunálneho odpadu (TKO) vlastnými silami.
viac
17.07.2017
Online monitoring energií v Petržalke šetrí ich spotrebu i náklady
Projekt tzv. online monitoringu energií a ich spotrieb v základných školách (ZŠ), ktorý bratislavská Petržalka spustila na jeseň minulého roka pilotne na ZŠ Pankúchova, šetrí náklady na kúrenie aj teplú vodu.
viac
30.03.2020
Žilina dostala kompenzáciu prostriedkov za mimoriadnu situáciu na Rondli
Mesto Žilina dostalo od štátu kompenzáciu výdavkov, ktoré investovalo počas trvania mimoriadnej situácie na estakádnej kruhovej križovatke (Rondli). Sumu vyše 161-tisíc eur poukázalo na účet mesta Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky.
viac
21.10.2021
Návrh novely zákona o nadobúdaní vlastníctva poľnohospodárskych pozemkov
Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR pripravilo návrh novely zákona č. 140/2014 Z. z. o nadobúdaní vlastníctva v,poľnohospodárskych pozemkov návrh novely predstavil na koaličnej rade minister pôdohospodárstva.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.08 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.95 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.97 %