Piatok 01.03.2024
Dnes má meniny 
Albín
°C
22.09.2016 10:18

Vo svidníckych školských jedálňach jedia deti iba slovenskú hydinu


Ilustračná snímka: (int.).


Vo svidníckych materských a základných školách v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta nakupujú hydinové mäso výlučne zo slovenského chovu. Rozhodli sa tak napriek tomu, že poľský trh majú veľmi blízko.


Primátor mesta Ján Holodňák informoval, že to nebolo celkom ľahké rozhodnutie. Túto tému otvorili na rokovaní mestského zastupiteľstva a vyvolala pozitívne aj negatívne reakcie. Klady však nakoniec prevážili nad pochybnosťami.      

Primátor uviedol, že týmto rozhodnutím chceli podporiť našich výrobcov a súčasne poskytnúť deťom kvalitné domáce výrobky. Neznamená to, že všetko z Poľska považujú za zlé. Ale svojím rozhodnutím podporujú aj zamestnanosť na Slovensku.     

"Hlavnou myšlienkou vlastne je, aby sme podporili ľudí, ktorí žijú tu – na Slovensku. Ktorí tu vyrábajú, ktorí tu tvoria produkciu a tak im umožnili, aby sa mohli ďalej rozvíjať. Toto je naše posolstvo. Budeme veľmi radi, ak tento náš krok vyvolá ďalšie pozitívne reakcie v rámci celého Slovenska. Lebo je to bežné v celej západnej Európe, že všetky štáty podporujú svojich výrobcov. Občania kupujú domáce výrobky a takto podporujú rozvoj ekonomiky," povedal Holodňák. Primátor verí, že to bol dobrý krok a svojím rozhodnutím by chceli povzbudiť ostatných ľudí, aby kupovali slovenské výrobky.      

Podľa Holodňáka jedálňam sa náklady na nákup potravín výraznejšie nezvýšili, lebo rozdiely v cenách sa postupne vyrovnávajú. Mesto je zriaďovateľom troch materských škôl, ktoré navštevuje zhruba 350 detí a v troch mestských základných školách majú okolo 900 stravníkov. To znamená, že viac ako 1200 svidníckych detí konzumuje v školských jedálňach iba slovenskú hydinu.      

Svidnícka samospráva pri svojom rozhodnutí postupuje podľa schváleného materiálu z dielne ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka, ktoré vypracovalo Zásady pre zvýšenie bezpečnosti a kvality nakupovaných surovín pre hromadné stravovanie. Agrorezort v ňom určuje, akými zásadami sa majú jedálne pri nákupe surovín riadiť.

 

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
31.05.2019
Mesto prispelo v minulom roku dôchodcom sumou viac ako 11 500 eur
Mesto Svidník poskytlo v minulom roku seniorom 39 jednorazových finančných výpomocí vo výške 1915 eur. Formou stravných lístkov pomohlo 183 dôchodcom v celkovej výške 9621 eur. TASR o tom v piatok informovala hovorkyňa mesta Kristína Tchirová.
viac
04.06.2020
Vybrané projekty participatívneho rozpočtu sa presúvajú na budúci rok
Realizácia občianskych projektov, ktoré hlasovaním vybrali obyvatelia Trebišova v rámci tohtoročného participatívneho rozpočtu mesta, sa pre koronakrízu presúva na budúci rok. Potvrdila to hovorkyňa trebišovskej radnice Martina Mištaničová.
viac
07.07.2020
Školské poplatky za apríl a máj rodičia v Prievidzi platiť nebudú
Samospráva Prievidze odpustí školské poplatky za apríl a máj, keď boli školy z dôvodu pandémie nového koronavírusu zatvorené.
viac
23.04.2021
Príležitosťou pre Slovensko je zelená ekonomika
Podľa rezortu informatizácie, regionálneho rozvoja inovácií má Slovensko obrovský potenciál naplno rozbehnúť zelenú ekonomiku, ktorá ľuďom zabezpečí prosperitu a zdravé prostredie na život.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
76.98 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.08 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.94 %