Utorok 16.07.2024
Dnes má meniny 
Drahomír, Rút
°C
04.08.2021 01:30

Vo veci výstavby lyžiarskej haly na Donovaloch sa stále nerozhodlo


Takto bude vyzerať krytá lyžiarska hala na Donovaloch v stredisku Donovalley Resort. Vizualizácia zdroj: (Donovalley resort).


Na envirorezorte aktuálne prebieha rozkladové konanie. Rozklad (odvolanie) proti rozhodnutiu o zastavení konania posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA) podal investor haly ešte v apríli. Uviedlo to tlačové oddelenie Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR.


Ak envirorezort v najbližšej dobe nerozhodne o rozklade, investor zváži ďalšie právne kroky voči nemu a jeho konaniu, potvrdil advokát Marián Bošanský zastupujúci spoločnosť Donovalley, ktorá plánuje halu postaviť.

Bošanský priblížil, že rozklad voči rozhodnutiu MŽP odôvodnili v niekoľkých desiatkach bodov. Medzi najdôležitejšie podľa neho patrí to, že vydané rozhodnutie bolo nezákonné, pretože envirorezort nebol podľa zákona o EIA príslušný na vedenie daného konania, a tým ani na vydanie rozhodnutia o zastavení.

„Okrem toho sme v rozklade poukazovali na to, že rozhodnutie je vydané v rozpore so základnými zásadami správneho konania, čo taktiež spôsobuje jeho nezákonnosť,” povedal Bošanský.

Pokračuje, že celú agendu malo MŽP presunúť na Okresný úrad (OÚ) v Banskej Bystrici na pokračovanie konania o posudzovaní vplyvov v zmysle určeného rozsahu hodnotenia vplyvov na životné prostredie. „Ministerstvo sme opakovane požiadali, aby konalo podľa platných zákonov,” podotkol advokát.

MŽP zastavilo proces EIA, pretože investor neodstránil nedostatky vo svojom zámere, ktoré rezort požadoval. Proces EIA je nevyhnutný najmä pri väčších investičných projektoch. Proti rozhodnutiu sa môže investor odvolať.

V decembri minulého roka MŽP požiadalo spoločnosť, aby do 30 dní predložila zámer navrhovanej činnosti s 556 parkovacími miestami tak, ako to uviedla v správe o hodnotení. V procese EIA bolo v pôvodnom zámere výstavby haly 485 parkovacích miest, ale na základe technického riešenia projektu v správe o hodnotení zvýšili parkovanie na 556 miest.

V minulom roku envirorezort prebral konanie o výstavbe letnej lyžiarskej haly. Chcel dôkladne preveriť podmienky na vydanie záverečného stanoviska s dôrazom na ochranu prírody. Pozrieť sa mal aj na kroky, ktoré doteraz podnikol OÚ v Banskej Bystrici.

Vo veci výstavby haly vlani podala okresná prokuratúra žalobu na Krajský súd v Banskej Bystrici. OÚ v Banskej Bystrici zrušil rozhodnutie obce Donovaly o umiestnení lyžiarskej haly Donovalley Resort. Investor nateraz nemôže pokračovať v realizácii projektu.

Projektový manažér haly Igor Obšajsník povedal, že spoločnosť Donovalley v procese výstavby letnej lyžiarskej haly nepochybila. Deklaroval, že sa vždy riadila právoplatnými rozhodnutiami úradov.

Lyžiarska hala Donovalley Resort má slúžiť na celoročné lyžovanie, snoubordovanie, plávanie, korčuľovanie a hokej. Súčasťou haly by mali byť aj reštaurácie a bary, hotel, oddychová zóna a konferenčné priestory, uvádza sa v zámere projektu. Hala by mala mať rozlohu 4,48 hektára a stáť 60 miliónov eur. Petíciu proti jej výstavbe podpísalo viac ako 23.000 ľudí.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
02.01.2017
Legislatíva o EIA sa zmenila, po kritike Európskej komisie
Slovensko po kritike zo strany Európskej komisie opäť zmenilo legislatívu o posudzovaní vplyvov na životné prostredie, tzv. EIA. Novela zákona, ktorá 1. januára 2017 nadobudla účinnosť, reaguje na niektoré jej výhrady.
viac
04.10.2017
Aktivisti napadli na súde verdikt MŽP SR v kauze križovatky Triblavina
Občianske združenie (OZ) Triblavina napadlo na Krajskom súde v Bratislave rozhodnutie Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR, ktoré potvrdilo, že nie je potrebné posudzovať vplyv zmeny križovatky Triblavina na životné prostredie.
viac
04.09.2020
IRBK žiada J. Budaja, aby nepovolil rozšírenie skládky na Záhorí
Spoločnosť FCC Zohor, prevádzkujúca skládku na Záhorí, podala žiadosť o rozšírenie skládky o 245.000 kubických metrov, tvrdí Inštitút pre rozvoj Bratislavského kraja (IRBK). Obyvatelia obce Zohor aj IRBK žiadajú ministra životného prostredia Jána Budaja, aby rozšírenie skládky nepovolil.
viac
10.09.2020
Iniciatívy na zlepšenie kvality ovzdušia a zdravia obyvateľov
Podľa správy Európskej environmentálnej agentúry kvalita životného prostredia v Európe, najmä znečistenie ovzdušia, zásadným spôsobom ovplyvňuje naše zdravie a dobré životné podmienky.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.22 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.13 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.64 %