Štvrtok 20.06.2024
Dnes má meniny 
Valéria
°C
14.08.2023 12:35

Vodnú nádrž Ružín po vyčistení opäť zaplavil odpad


Snímka zdroj: (tasr).


Z vodnej nádrže Ružín v týchto dňoch opäť odstraňujú odpad. Po minulotýždňovom vyčistení nornej steny totiž následné výdatné zrážky priplavili ďalší odpad z nelegálnych skládok v desiatkach ton odpadu. Uviedol to hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP) Marián Bocák.


Takmer 40 percent vyzbieraného odpadu podľa neho tvorí plast alebo iný neorganický odpad, ako sú spotrebiče, hračky či celé sedacie súpravy. Evidujú aj veľké množstvo obuvi. "Ružín tvoria rieky Hornád a Hnilec, ktoré spolu pretekajú 91 mestami a obcami so značným počtom marginalizovaných osád. Je preto možné povedať, že odpad je práve z týchto lokalít. Každopádne svoju zásluhu na tvorbe odpadu majú aj rekreanti, rybári či chatári," povedal.

Pripomenul, že zber a likvidácia odpadu je v kompetencii samosprávy, v katastri ktorej sa odpad nachádza, no SVP sa každoročne - hlavne spolu s dobrovoľníkmi, zapája do boja s odstraňovaním odpadu. "Len za minulý rok náš podnik vynaložil viac ako 300 000 eur, čo bolo hradené z peňazí daňových poplatníkov. Z minulých rokov vieme, že likvidácia odpadu z okolia vodnej stavby Ružín stojí ročne od 40 000 do 70 000 eur," spresnil.

Čistenie od odpadu v okolí priehradného múru vykonávajú podľa potreby. "Čo sa týka odstraňovania odpadu od norných stien na sútoku Hornádu a Hnilca, tie sú majetkom občianskeho združenia a v zmysle memoranda o spolupráci sa čistenie vykonáva tiež podľa potreby a v závislosti od personálnych a technických kapacít," doplnil Bocák.

Odpad, ktorý sa vyzbiera, sústreďujú na dočasnej skládke nad priehradným múrom. Na jeho odvoz a likvidáciu SVP vyhlasuje verejnú súťaž. Podľa vodohospodárov sa takto sústredia a následne likvidujú odhadom stovky ton odpadu ročne.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
26.04.2017
Dobrovoľníci vyzbierali na Domaši viac ako 350 vriec odpadu
Dobrovoľníci vyzbierali na brehoch vodnej nádrže Domaša viac ako 350 vriec odpadu. Motivovať tak chcú nielen deti, ale aj dospelých, aby vedeli, že odpad nepatrí do prírody.
viac
27.04.2020
Pri vodnej nádrži Ľadovo vyzbierali 34 vriec odpadu
Správa povodia horného Ipľa v spolupráci s mestom Lučenec vyčistila vodnú nádrž Ľadovo. Spolu naplnili až 34 vriec odpadu, väčšinu ktorého tvorili plastové fľaše a obaly, odhadom 90 %.
viac
02.12.2021
Vodohospodári začali po roku napúšťať vodnú nádrž Golianovo
Slovenský vodohospodársky podnik, š. p. začal po generálnej oprave s opätovným napúšťaním vodnej nádrže Golianovo v okrese Nitra.
viac
09.05.2023
Dobrovoľníci čistili Ružín a testovali aplikáciu na boj s odpadmi
Jarnému upratovaniu sa v sobotu venovali dobrovoľníci na Ružínskej priehrade. Testovali pritom bezplatnú aplikáciu, ktorá má pomôcť v boji s odpadom a nelegálnymi skládkami.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.18 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.67 %