Sobota 20.07.2024
Dnes má meniny 
Iľja, Eliáš
°C
30.08.2022 08:25

Vodozádržné opatrenia do prírody vracajú milióny litrov vody


Ilustračná snímka: (tasr).


Košický samosprávny kraj (KSK) realizuje už štyri roky Program obnovy krajiny, a to aj prostredníctvom aktivít Dobrovoľníckeho centra Košického kraja. Krajskí dobrovoľníci vytvárajú dažďové záhrady a vodozádržné opatrenia, ktoré do prírody vracajú milióny litrov vody.


"Len v roku 2021 sa župe podarilo vybudovať viac ako 50 vodozádržných opatrení vo všetkých kútoch kraja, vďaka čomu sme do prírody vrátili vyše 5,5 milióna litrov vody. V tomto roku máme ambíciu odpojiť ďalších okolo 50 zvodov v domácnostiach a bytových domoch," uviedol pre TASR hovorca KSK Michal Hudák.

V rámci Programu obnovy krajiny vznikla Adaptačná stratégia na dôsledky zmeny klímy v Košickom kraji, a to až do roku 2030. "Stratégia opisuje očakávaný negatívny dosah zmien klímy na životné prostredie, vývoj teplôt na území kraja aj návrh riešení, ako tieto zmeny zmierniť. Dokument obsahuje interaktívne mapy územia Košického kraja, ktoré prezentujú očakávaný vývoj podnebia na najbližších desať rokov pre každú obec či mesto v kraji," priblížil hovorca. Adaptačnú stratégiu pripravil kraj v spolupráci s Agentúrou na podporu regionálneho rozvoja (APRR) a odborníkmi z oblasti klimatológie.

K plánovaným projektom v reakcii na klimatickú zmenu patrí aj vytvorenie envirovýchovného centra KlimaPark v školskom zariadení v Kysaku. Krajské zastupiteľstvo v júni v aktualizovanom uznesení schválilo jeho spolufinancovanie v sume 100 000 eur. Celkové oprávnené výdavky projektu s využitím eurofondov by mali byť zhruba dva milióny eur. "Hlavným cieľom projektu je vybudovanie audiovizuálneho envirocentra zameraného na informovanie a osvetu v témach zníženia rizika povodní a negatívnych dôsledkov zmeny klímy, ako aj o možnostiach proaktívnej adaptácie," informoval Úrad KSK. V súčasnosti podľa Hudáka prebieha odborné hodnotenie predloženej žiadosti.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
07.01.2022
Vďaka krajským dobrovoľníkom sa do prírody vrátilo 5 miliónov litrov vody
Košický samosprávny kraj sa dlhodobo a systematicky venuje opatreniam na zmiernenie dôsledkov zmeny klímy na území kraja. V roku 2021 vzniklo v kraji viac ako 50 vodozádržných opatrení, čo znamená, že voda neodtiekla bez úžitku do kanála.
viac
06.09.2022
Vodozádržné opatrenia sú v Trenčíne súčasťou revitalizácií vnútroblokov
Vodozádržné opatrenia sú v uplynulých rokoch súčasťou všetkých projektov revitalizácie verejných priestranstiev v Trenčíne. Radnica každú projektovú dokumentáciu posudzuje aj z hľadiska sadových úprav. Informovala o tom hovorkyňa Trenčína Erika Ságová.
viac
12.09.2022
V Senici vyrastie nový park s funkciami vodozádržných opatrení
Mesto Senica realizuje komplexnú obnovu priľahlého areálu budovy múzea. Okrem obnovy zelene a doplnenia parkového mobiliára budú v areáli zrealizované viaceré vodozádržné opatrenia na zlepšenie negatívnych dôsledkov zmeny klímy.
viac
20.09.2022
Pre klimatickú zmenu prijal Banskobystrický kraj viacero opatrení
Zachytávanie dažďovej vody zo striech i zníženie energetickej náročnosti objektov. Aj to sú opatrenia, ktorými Banskobystrický samosprávy kraj (BBSK) v súčasnosti reaguje na zmenu klímy. Avizuje však aj ďalšie riešenia. Potvrdila hovorkyňa BBSK Lenka Štepáneková.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.24 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.13 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.63 %