Streda 06.12.2023
Dnes má meniny 
Mikuláš
°C
06.10.2021 08:05

Vodozádržné opatrenia pomôžu vynoviť verejné priestranstvá v Prievidzi


Ilustrační snímka, zdroj: Infoglobe.sk


Priestor mestského parku a Mierového námestia v Prievidzi chce miestna samospráva vynoviť. Dosiahnuť to chce realizáciou vodozádržných opatrení, na investíciu žiada financie z fondov Európskej únie. Informoval o tom hovorca mesta Michal Ďureje.


"Realizácia vodozádržných opatrení v lokalite mestského parku bude zahŕňať stavebnú úpravu existujúcich komunikácií pre peších, ktoré majú byť po novom z vodopriepustného betónu. Niektoré chodníky plánujeme zrušiť a nahradiť zeleňou," priblížil Ďureje.       

V priestore by podľa neho došlo k doplneniu lavičiek a nádob na odpad, zámer počíta i s lokálnou výsadbou parkových rastlín trvaliek vo viacerých častiach parku.  

"Návrh na Mierovom námestí počíta so stavebnou úpravou existujúcich spevnených plôch. Sú v nevyhovujúcom technickom stave a prerastené trávou. V rámci revitalizácie by došlo k odstráneniu nepriepustného dlažbového krytu," doplnil Ďureje.         

V návrhu nového riešenia sa podľa neho počíta s odstránením starého porastu, ako sú kríky a tuje po okraji plochy námestia, časť stromov bude presadená na iné miesto v rámci územia mesta. "Značná časť plochy by bola nahradená zatrávnením. Uprostred riešených spevnených plôch sú navrhnuté kvetinové záhony. Zámer obsahuje lokálnu výsadbu parkových rastlín trvaliek a výsadbu vzrastlých stromov," dodal.       

Celkový rozpočet projektu predstavuje 330.306,41 eura, viac ako 247.000 eur tvoria výdavky na mestský park. Mesto žiada nenávratný finančný príspevok vo výške 268.411,99 eura, zvyšnú časť doplatí z vlastných zdrojov.     

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
31.12.2020
Staré Mesto plánuje na Jakubovom námestí vodozádržné opatrenia
Bratislavské Staré Mesto plánuje na Jakubovom námestí projekt vodozádržných opatrení. Riešiť má zachytávanie dažďovej vody a jej využitie na permanentnú, celoročnú závlahu stromov, kríkov a trávnatých plôch v parkovej časti námestia, ale tiež zníženie prietoku poddimenzovanej kanalizácie.
viac
19.10.2021
Nový ekologický park má zmierniť dosahy klimatickej zmeny
Medzi mestským úradom, poštou a domom kultúry v Dubnici nad Váhom má vzniknúť nový ekologický park. Vyplýva to zo štúdie, ktorú pripravila dubnická radnica.
viac
12.09.2022
V Senici vyrastie nový park s funkciami vodozádržných opatrení
Mesto Senica realizuje komplexnú obnovu priľahlého areálu budovy múzea. Okrem obnovy zelene a doplnenia parkového mobiliára budú v areáli zrealizované viaceré vodozádržné opatrenia na zlepšenie negatívnych dôsledkov zmeny klímy.
viac
05.06.2023
V Senici začnú opäť s realizáciou vodozádržných opatrení v parku pri múzeu
Obnova pôvodného parku pri Múzeu Senica, ktorý bude doplnený o parkový mobiliár, bude opäť pokračovať. V rámci projektu budú zrealizované viaceré vodozádržné opatrenia na zlepšenie negatívnych dôsledkov zmeny klímy. Informovala o tom hovorkyňa mesta Tatiana Moravcová.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.10 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.95 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.95 %