Nedeľa 17.01.2021
Dnes má meniny 
Nataša
°C
27.11.2020 01:20

Vyhlásenie ZMOS k testovaniu


Ilustračná snímka.


Združenie miest a obcí Slovenska ako najreprezentatívnejší zástupca 95 % miest a obcí na Slovensku mimoriadne citlivo vníma vývoj situácie a polemiky, ktoré sprevádzajú úvahy o ďalších kolách celoplošného testovania.


Na základe praktických skúseností a informácií z prostredia samospráv považujeme za mimoriadne dôležité uviesť viacero faktov.

Združenie miest a obcí Slovenska zároveň konštatuje, že citlivo sleduje pandemický vývoj aj zavádzané opatrenia v okolitých krajinách vrátane ostatných štátov Európskej únie, sme si vedomí potreby zásahov, neraz aj nepopulárnych. Avšak nezabúdajme na ekonomický život, hospodárske úlohy a vzdelávanie.

Mestá a obce počas každého z doterajších testovacích kôl prejavili maximálnu súčinnosť a otvorene musíme konštatovať, že žiadne testovanie by bez mimoriadneho nasadenia miest a obcí nebolo možné.

Je evidentné, že mestá a obce, ktoré mali byť pôvodne súčinné boli kľúčovým aktérom, v mnohých prípadoch distribútorom, logistom, náborovým strediskom aj nakupujúcim, pretože veľmi citlivo vnímali vývoj situácie vo vzťahu k zabezpečeniu všetkých úloh, ktoré sprevádzali tak náročné úlohy.

Mestá a obce cítia napätie aj nervozitu medzi vlastnými obyvateľmi. Preto sme za to, aby testovanie bolo realizované adresne, výlučne vo vzťahu k ohrozeným skupinám a v rozsahu, ktorý je nevyhnutný.

Združenie miest a obcí Slovenska je presvedčené, že v dnešnej atmosfére samosprávy potrebujú dostatok času na to, aby sa prioritne venovali svojim zákonným povinnostiam a riadnemu výkonu svojej prirodzenej agendy. V tejto súvislosti zdôrazňujeme, že problémy súvisiace s novým koronavírusom COVID-19 nie je možné interpretovať, ani komunikovať politickým videním, ale spoločenskou zodpovednosťou v prospech ľudí, komunít, ekonomického života aj hospodárstva.

Združenie miest a obcí Slovenska v tejto súvislosti zdôrazňuje, že mestá a obce, ak o tom na základe príslušného ústavného zákona rozhodne vláda Slovenskej republiky, budú musieť byť súčinné, avšak tomu musí predchádzať deklarácia jasnej pripravenosti štátnych orgánov, ktoré sú v prvom rade nositeľmi konkrétnych úloh.

Združenie miest a obcí Slovenska zároveň odmieta, aby samosprávy preberali zodpovednosť za pomerne širokú časť úloh súvisiacu s realizovaním testovaní, nakoľko logistika aj medicínske úkony musia byť výlučne priamou, neprenosnou zodpovednosťou štátnych orgánov. 

Autor: (ZMOS)


komentáre
SHOW ALL
podobné
20.10.2020
Mestá sú pripravené konať. Potrebujú pokyny od štátu
Únia miest Slovenska verí, že vláda má pripravené kompletné dokumenty a efektívnu metodiku na zabezpečenie plošného testovania obyvateľov Slovenska. Mestá sú pripravené urobiť všetko, čo je v ich silách, aby dopomohli koordinovanej a efektívnej realizácii tohto projektu.
viac
22.10.2020
Mestá sú frustrované. Nemajú informácie
Únia miest Slovenska po spoločnom rokovaní členských miest musí konštatovať, že aj napriek maximálnemu spoločnému úsiliu je proces prípravy na celoplošné testovanie obyvateľstva z objektívnych príčin nerealizovateľný.
viac
23.10.2020
Predseda ZMOS: Opatrenia k pilotnej fáze robili samosprávy za pochodu
Všetky opatrenia k pilotnej fáze celoplošného testovania na COVID-19 robili samosprávy za pochodu a v krátkom čase. Po stretnutí s dolnokubínskym primátorom Jánom Prílepkom na to poukázal predseda Združenia miesta a obcí Slovenska (ZMOS) Branislav Tréger.
viac
07.01.2021
Vyhlásenie ZMOS k urýchlenej potrebe testovania obyvateľov
Vedenie Združenia miest a obcí Slovenska ako najreprezentatívnejšieho zástupcu 95 % miest a obcí na Slovensku apeluje na potrebu rýchleho a efektívneho prístupu k testovaniu obyvateľov.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.04 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.75 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.22 %