Streda 27.01.2021
Dnes má meniny 
Bohuš
°C
07.01.2021 03:40

Vyhlásenie ZMOS k urýchlenej potrebe testovania obyvateľov


Na archívnej snímke predseda ZMOS Branislav Tréger.


Vedenie Združenia miest a obcí Slovenska ako najreprezentatívnejšieho zástupcu 95 % miest a obcí na Slovensku apeluje na potrebu rýchleho a efektívneho prístupu k testovaniu obyvateľov.


Združenie miest a obcí Slovenska v súvislosti s epidemiologickou situáciou a rastúcim náporom na zdravotníctvo apeluje na Vládu Slovenskej republiky, aby pružne a zodpovedne pristúpila k testovaniu obyvateľov.

Mnohé mestá a obce kontaktujú najväčšie združenie samospráv s tým, že v testovaní obyvateľov vidia jeden zo spôsobov, ako aktívne zasiahnuť, a tak minimalizovať obrovské riziká súvisiace s nekontrolovateľným šírením nebezpečného nového vírusu COVID – 19.

Samosprávy majú skúsenosti s viacerými kolami testovaní. O problémoch, ktoré ich sprevádzali poskytli dôležitú spätnú väzbu a informovali ozbrojené sily, krízové riadenie na okresnej aj národnej úrovni, rovnako ako Ústredný krízový štáb a príslušné ministerstvá. Preto očakávame, že eliminácia známych problémov a koordinovaná súčinnosť s mestami a obcami dokážu pomôcť pri ochranne toho najcennejšieho, zdravia a životov obyvateľov. Mestá a obce počas každého z doterajších testovacích kôl prejavili maximálnu súčinnosť a otvorene musíme konštatovať, že žiadne testovanie by bez mimoriadneho nasadenia samospráv nebolo možné.

Združenie miest a obcí Slovenska v tejto súvislosti konštatuje, že mestá a obce budú súčinné, ak štát, aj na základe doterajších skúseností a odstránením opakovaných nezrovnalostí, ktoré sprevádzali doterajšie testovania, čo najskôr preukáže svoju pripravenosť. Čísla z testovaní, ktoré každý deň sledujeme u nás nevyvolávajú paniku a snažíme sa byť rozvážni, ale znepokojuje nás, že situácia nie je riešená komplexne a systémovo. Podľa Združenia miest a obcí Slovenska dnes nie je čas na paniku, ale existuje priestor na pokračovanie spolupráce, v rámci ktorej spoločne zvrátime nepriaznivý vývoj. ZMOS zároveň pripomína, že miestna územná samospráva bola v doterajšej novodobej histórii Slovenska stále súčasťou riešení a nie tvorby problémov. Aj preto považujeme za prejav silného komunitného prístupu a spoločenskej zodpovednosti to, že štátu ponúkame súčinnosť a očakávame, že čo najskôr preukáže pripravenosť na náročný, ale nevyhnutný proces testovania obyvateľov.

Združenie miest a obcí Slovenska očakáva urýchlené, jasné a zrozumiteľné usmernenia, v rámci ktorých dokáže spolu so štátom byť oporou samosprávam a jej obyvateľom v mimoriadne náročnej situácii. Od štátu očakávame rozhodnutie o tom kedy a akým spôsobom bude možné distribuovať, logisticky nastaviť a vďaka zdravotníckemu personálu technicky a organizačne zo strany miest a obcí zabezpečiť testovanie obyvateľov. 

Autor: (ZMOS)


komentáre
SHOW ALL
podobné
09.11.2020
Samosprávy náročné úlohy pri testovaní zvládli
Slovenské mestá a obce náročné úlohy, ktoré boli potrebné pre zabezpečenie celoplošného testovania obyvateľstva na prítomnosť ochorenia COVID-19, zvládli. Po druhom kole celoplošného testovania, ktoré sa realizovalo počas uplynulého víkendu to skonštatoval predseda ZMOS B. Tréger.
viac
18.01.2021
ZMOS rozširuje servis kvôli testovaniu
Združenie miest a obcí Slovenska od prvej vlny COVID- 19, aj počas jesenného testovania zabezpečovalo pomerne široký informačný a metodický servis pre samosprávy. Koncom minulého týždňa poskytlo mestám a obciam bezplatný rezervačný systém. Dnes svoje služby rozširuje.
viac
19.01.2021
Mestá umožnia svojim obyvateľom dať sa otestovať cez víkend
Všetkých 56 slovenských miest, ktoré sú členmi Únie miest Slovenska (ÚMS) a žije v nich takmer 2 milióny obyvateľov, umožní svojim obyvateľom dať sa cez víkend otestovať.
viac
26.01.2021
Stanovisko Únie miest Slovenska ku skríningovému testovaniu
Únia miest Slovenska (ÚMS) žiada predsedu vlády, aby urýchlene zvolal konzílium odborníkov, aj za účasti predstaviteľov samosprávy.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.89 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.74 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.37 %