Sobota 26.09.2020
Dnes má meniny 
Edita
°C
23.01.2020 01:10

Vyhliadková veža na Dukle má takmer po polstoročí nový rýchlovýťah


Snímka zdroj: Vojenský historický ústav


Takmer po 50 rokoch má vyhliadková veža na Dukle nový rýchlovýťah. Bezpečnejší výťah a zároveň s väčšou kapacitou bude návštevníkom k dispozícii počas nadchádzajúcej letnej sezóny Vojenského historického múzea vo Svidníku.


Peniaze na rekonštrukciu vyčlenilo Ministerstvo obrany SR. TASR o tom informovala hovorkyňa rezortu Danka Capáková.       

"Vďaka novému rýchlovýťahu s väčšou prepravnou kapacitou môže priestor bojiska najkrvavejšej bitky druhej svetovej vojny na našom území, Karpatsko-duklianskej operácie, vidieť od mája do októbra viac návštevníkov, ktorí sa na vyhliadkovú vežu do výšky 49 metrov dostanú odteraz komfortnejšie a bezpečnejšie," uviedol riaditeľ Vojenského historického ústavu Miloslav Čaplovič.       

Ako ďalej povedala Capáková, rezort obrany chce obnovou pamiatok spätých s našou históriou podporiť záujem verejnosti, a najmä mladých ľudí o vojenskú históriu Slovenska a dať dôraz na prehlbovanie vlastenectva, ku ktorému sa zaviazal v programovom vyhlásení vlády.       

Nový výťah vo vyhliadkovej veži na Dukle nahradil pôvodný, technicky zastaraný výťah, ktorý bol používaný od sprístupnenia veže v roku 1974. Rekonštrukciu realizovala spoločnosť, ktorá uspela vo verejnom obstarávaní. V súčasnosti sa realizuje kolaudačné konanie.     

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
05.09.2016
Pri výskume na Zámčisku našli archeológovia predmety z doby kamennej
Plánovaný archeologický výskum v lokalite Zámčisko nad popradskou mestskou časťou Kvetnica priniesol prvé nálezy. Podľa primátora mesta Poprad Jozefa Švagerka ide o viacero predmetov pochádzajúcich z doby kamennej, železnej či bronzovej a z 15. storočia.
viac
20.10.2017
Stavba vyhliadkovej veže na Dubni odštartovala
Prvotné plány postaviť vyhliadkovú vežu pochádzajú už z roku 1995. Až v posledných rokoch začala táto myšlienka na pôde mesta opäť ožívať a v súčasnosti naberá reálnu podobu.
viac
03.06.2019
Vyhliadková veža na Devínskej Kobyle má byť realitou ešte tento rok
Novej vyhliadkovej veže na bratislavskej Devínskej Kobyle by sa mohli Bratislavčania a návštevníci hlavného mesta dočkať ešte tento rok. Mestská časť Devín, ako príslušný stavebný úrad, začala koncom mája stavebné konanie. Výstavba by sa podľa predbežných odhadov mohla začať budúci mesiac.
viac
17.12.2019
Š.Pleso: Výstavba vyhliadkovej veže pokračuje, otvoria v nej i múzeum R.Messnera
Na Štrbskom Plese vo Vysokých Tatrách pokračuje výstavba novej vyhliadkovej veže, otvoriť by ju mali pred letom budúceho roka.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.70 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.90 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.40 %