Pondelok 30.03.2020
Dnes má meniny 
Vieroslava
°C
05.02.2020 08:00

Výmenník vecí má naučiť ľudí ekologickejšiemu správaniu


Ilustračná snímka, zdroj: Kultúrne centrum Banská Štiavnica


V Banskej Štiavnici v týchto dňoch rozbehli projekt, ktorého cieľom je podporiť ekologickejšie správanie ľudí. Mestská kultúra rozbieha tzv. výmenník, ktorý je akousi stálou burzou šatstva a tiež knižnicu vecí.


"Táto myšlienka nám napadla, keď sme robievali burzy, ktoré mali vždy veľký ohlas medzi obyvateľmi. Začalo to šatstvom, mnohí ľudia si z burzy odniesli veci pre celú rodinu. Práve tu sa zrodil tento nápad a to aj vzhľadom na celosvetový trend recyklovať veci," uviedla Zuzana Patkošová z oddelenia kultúry, športu a mediálnej komunikácie Mestského úradu v Banskej Štiavnici.       

Obyvatelia tak budú môcť prispieť šatstvom, ale aj ďalšími vecami ako športové potreby, hračky, potreby do domácnosti a podobne, ktoré už doma nepotrebujú. "Ľudia mnohokrát doma zhromažďujú veci, ktoré sú ešte funkčné, možno staršie, ale nahradia ich niečím novším. Radi by sme preto dali týmto veciam druhú šancu. Človek predsa veľakrát nepotrebuje novú vec a aj sociálne slabších poteší, keď si môžu požičať alebo zobrať, čo je ešte funkčné," poznamenala Patkošová.      

 Výber šatstva a darovaných vecí bude podľa jej slov podliehať selekcii, má ísť o veci, ktoré sú stále funkčné. Cieľom organizátorov totiž nie je ich hromadenie, ale opätovné používanie. Šatstvo poputuje do výmenníka, ktorý bude fungovať na princípe bezplatnej výmeny. Teda obyvatelia môžu veci bezplatne darovať, ale zároveň si aj prísť bezplatne vybrať. Knižnica vecí bude spočívať v požičiavaní vecí za symbolický poplatok.       

"Celé sa to bude konať v klenbovej miestnosti v kultúrnom centre. Ľudia už môžu veci priebežne nosiť, my ich budeme uskladňovať. Výmenník aj knižnicu vecí by sme chceli spustiť od začiatku apríla," priblížila Patkošová s tým, že veci je možné nosiť vždy od utorka do štvrtka. Rovnako bude v týchto dňoch výmenník otvorený.      

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
28.04.2017
Ako si Banská Štiavnica poradila s podnikateľmi. Tí využívali kontajnery občanov
Od januára 2017 zaviedli v meste Banská Štiavnica množstvový zber zmesového komunálneho odpadu pre právnické osoby a spoplatnili aj odber vytriedených odpadov z podnikateľskej činnosti. Motivujú ich tým nevhadzovať odpad do nádob určených pre občanov.
viac
27.10.2017
Samospráva chce zrekonštruovať Komunitné centrum na Šobove
Banskoštiavnická samospráva plánuje zrekonštruovať Komunitné centrum, ktoré svoje aktivity vyvíja v lokalite Šobov, kde žije početná rómska komunita.
viac
26.03.2018
Samospráva chce získať dotácie na rekonštrukciu hasičských zbrojníc
Banskoštiavnická samospráva chce zrekonštruovať dve hasičské zbrojnice. Na ich opravu sa snaží získať dotácie z ministerstva vnútra. Predloženie žiadosti a tiež výšku prípadného spolufinancovania schválili banskoštiavnickí poslanci na ostatnom rokovaní mestského zastupiteľstva.
viac
28.04.2018
Zabehnutím okruhu pod Kalváriou môže verejnosť podporiť jej obnovu
Pod banskoštiavnickou Kalváriou sa už budúci víkend uskutoční 1. ročník podujatia Deň rodiny a športu pod Kalváriou. Okrem možnosti stráviť čas so svojou rodinou aktívne, ponúkne podujatie v sobotu 5. mája možnosť podporiť obnovu tejto barokovej pamiatky.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.10 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.86 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.05 %