Piatok 14.06.2024
Dnes má meniny 
Vasil
°C
29.12.2022 01:30

Výpožičky zdieľaných bicyklov v Žiline stúpli medziročne o 33 percent


Ilustračná snímka.


V Žiline dosiahol počet výpožičiek zdieľaných bicyklov v tohtoročnej sezóne takmer 200 000 a medziročne stúpol o 33 percent. Informoval o tom Peter Stach zo spoločnosti Arriva na Slovensku.


Doplnil, že k 21 staniciam s pevnými stojanmi pribudlo počas sezóny deväť virtuálnych staníc s jednoduchým označníkom. "Celkový počet výpožičných miest dosiahol 30. Pribudlo aj 22 nových bicyklov, ktorých zámok dobíjajú solárne panely," uviedol.

"Veľmi ma teší, že aj práve skončená sezóna potvrdila rastúci záujem Žilinčanov o ekologickú dopravu. Iniciatíva, s ktorou pred niekoľkými rokmi prišlo mesto, sa stala obľúbenou súčasťou ponuky inovatívnych dopravných riešení. Pomáhajú zlepšovať uhlíkovú bilanciu v našich uliciach," podotkol primátor Žiliny Peter Fiabáne.

V službe zdieľaných bicyklov BikeKIA je registrovaných viac ako 40 000 užívateľov. "Najaktívnejší užívateľ uskutočnil 539 prenájmov, čo znamená, že využil bicykel aj niekoľkokrát denne. Počas sezóny 2022 prekonali zdieľané bicykle v Žiline celkovú vzdialenosť viac ako 220 000 kilometrov, a tým ušetrili približne 35 ton CO2 v porovnaní s individuálnou automobilovou dopravou. Na zákaznícku linku Arriva sa počas uplynulej sezóny telefonicky obrátilo spolu 2180 užívateľov a jej pracovníci vybavili viac ako 1200 e-mailov," zhrnul Stach.

Podľa správcu Nadácie Kia Slovakia Tomáša Kováča ukazujú tohtoročné výsledky a rozšírenie systému, že ekologická mobilita má v Žiline svoje opodstatnenie. "Bikesharing sa od roku 2019 stal prirodzenou alternatívou v mestskej doprave. Sme radi, že nadácia je partnerom systému a prispela tak k zvýšeniu úrovne života v meste," dodal.

"Vďaka podpore partnerov, mesta Žilina a Nadácie Kia Slovakia mohla BikeKIA obyvateľom a návštevníkom ponúknuť v uplynulej sezóne viac staníc a viac bicyklov. Výsledkom bol výrazný nárast záujmu, viac najazdených kilometrov, a tým pádom viac ušetrených emisií CO2. Rok 2022 potvrdil, že využívanie zdieľaných bicyklov má stále veľký potenciál, ktorý môžeme v budúcnosti ďalej rozvíjať," uviedla riaditeľka pre obchod a komunikáciu spoločností Arriva na Slovensku Petra Helecz.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
24.03.2019
Systém zdieľaných bicyklov ponúkne 120 bicyklov na 20 stanovištiach
Mesto Žilina spustí systém zdieľaných bicyklov pod značkou BikeKIA v piatok 29. marca na Námestí Andreja Hlinku. Žilinčania budú mať k dispozícii 120 bicyklov na 20 stanovištiach. TASR o tom informovala hovorkyňa mesta Barbora Zigová.
viac
11.03.2021
Arriva spúšťa od začiatku apríla systém zdieľaných bicyklov v Nitre
Spoločnosť Arriva spúšťa od 1. apríla plne funkčný systém zdieľaných bicyklov v meste Nitra. K doterajším siedmim pevným stanovištiam pribudne ďalších päť virtuálnych stanovíšť, pre užívateľov bude k dispozícii nová modernejšia aplikácia s názvom nextbike.
viac
22.03.2022
Bikesharing v Žiline spustia od piatku, rozšíri sa o nové stanice i bicykle
Zdieľané bicykle v Žiline budú v aktuálnej sezóne opäť k dispozícii od piatku 25. marca. Pre verejnosť bude pripravených 123 bicyklov, nájdu ich na 21 staniciach v meste s pevnými stojanmi. Informoval o tom hovorca mesta Vladimír Miškovčík.
viac
10.03.2023
Sezóna zdieľaných bicyklov v Žiline odštartuje na konci marca
Sezóna zdieľaných bicyklov v Žiline odštartuje 27. marca. Obyvatelia a návštevníci mesta si budú môcť požičať 145 bicyklov na 30 stanovištiach. Informovala o tom hovorkyňa mesta Barbora Zigová.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.15 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.70 %