Nedeľa 03.12.2023
Dnes má meniny 
Oldrich
°C
08.09.2023 01:10

Výročie prvej písomnej zmienky oslávia Bojnice trojdňovým programom


Ilustračná snímka (TASR)


Mesto Bojnice oslávi 910. výročie prvej písomnej zmienky trojdňovým programom. Oslavy potrvajú od 15. do 17. septembra a ponúknu aktivity pre všetky vekové kategórie. Ich súčasťou bude slávnostné oceňovanie osobností, remeselníci, dobové podujatia i zabíjačka.


Prvý deň osláv 15. septembra nesie podtitul Bojnické podhradie oslavuje a ponúkne výstavu o bojnických ochotníkoch, remeselný trh, zábavný program a animácie pre deti i dospelých, rozprávkové predstavenie i slávnostnú svätú omšu. Deň ukončí zábava pod holým nebom. Počas galaprogramu Bojnický rytier na Bojnickom zámku samospráva ocení i vybrané osobnosti mesta. TASR o tom informoval riaditeľ Kultúrneho centra Bojnice Vojtech Bartko.         

Podujatie 16. septembra bude mať podtitul Kráľovské Bojnice, na čo bude odkazovať i program. Jeho súčasťou bude okrem slávnostného otvorenia osláv a ukončenia letnej turistickej sezóny dobová kuchyňa, remeselný trh, dračie korzovanie, trubadúri, sokoliari, škola šermu či žoldnierska jednotka. Program ponúkne i divadelné predstavenie, podujatie Legendy ožívajú a ohňovú šou. V historickom centre sa uskutoční i piaty ročník Bojnického festivalu poctivých vín.         

Tradičnú zabíjačku na námestí, vystúpenia folkloristov a hudobného dua s repertoárom slovenských piesní, ako i trh ponúkne program osláv 17. septembra s podtitulom V Bojniciach sa hoduje.         

Doplnkovými podujatiami osláv výročia prvej písomnej zmienky bude výstava Zámocký akvarel v priestoroch zámku, dobrodružná nočná prehliadka zoo, výstava obrazov z maliarskeho sympózia v mestskej knižnici a exteriérové zážitkové hry.

 

Autor: (TASR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
08.09.2016
Okrúhle výročia obce Mojmírovce pripomenú trojdňové slávnosti
Trojdňovými slávnosťami si v Mojmírovciach pripomenú 860. výročie prvej písomnej zmienky o obci a zároveň 65. výročie začiatku výroby vína v miestnom poľnohospodárskom družstve.
viac
10.01.2017
Mesto pod Sninským kameňom existuje oficiálne už 700 rokov
Snina si v tomto roku pripomína 700. výročie prvej písomnej zmienky. Ako uviedol jej primátor Štefan Milovčík, hlavným cieľom tejto spomienky je predovšetkým to, aby boli obyvatelia mesta právom hrdí na jeho históriu i súčasnosť.
viac
18.06.2018
Bojnice si pripomenuli 905. výročie prvej písomnej zmienky o meste
Bojnice si pripomenuli 905. výročie prvej písomnej zmienky o meste. Míľnik oslávili v sobotu (16. 6.), pre obyvateľov i návštevníkov mesta pripravili vystúpenia umelcov, výstavu o histórii školstva, remeselný trh či pôvodný bojnický muzikál so živým orchestrom z dielne miestnej základnej umeleckej š
viac
26.06.2023
Oslavy 910. výročia prvej písomnej zmienky majú svoje logo
Oslavy 910. výročia prvej písomnej zmienky o Bojniciach v listine Zoborského opátstva majú i svoje logo.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.08 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.95 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.97 %