Nedeľa 21.07.2024
Dnes má meniny 
Daniel
°C
19.05.2022 01:30

Výskyt medveďov na Podpoľaní považuje ZMOS za mimoriadne vážnu situáciu


Ilustračná snímka.


Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) považuje výskyt medveďa hnedého medzi ľudskými obydliami na Podpoľaní za mimoriadne vážnu situáciu. Uviedol to ústredný riaditeľ Kancelárie ZMOS Michal Kaliňák s tým, že informácie majú z prostredia dotknutých obcí.


Pripomenul, že združenie v tejto súvislosti poukazuje aj na to, že je potrebné venovať pozornosť adekvátnej prevencii. Na nej však podľa neho musí participovať štát, pretože sú to finančné výdavky. "Napríklad povinnosť zabezpečiť kontajnery na odpady nie je pre samosprávy iba finančnou záťažou. V praxi presúva priamu zodpovednosť výlučne na mestá a obce," spomenul s tým, že nezodpovedný prístup občanov a podnikateľov v mnohých regiónoch problémy znásobuje. Zdôraznil, že mestá a obce nemôžu niesť zodpovednosť za prístup hotelov, penziónov či reštauračných zariadení, ak neprijmú technické riešenia, aby zastavili prístup zvierat k odpadom. Podobne ani za správanie sa turistov a návštevníkov, ktorí dávajú potraviny na verejne dostupné miesta, čím sa stávajú autormi ďalších problémov. "Samospráva nemôže niesť zodpovednosť za ich individuálne zlyhania," podotkol.

Ako dodal, aktuálne túto problematiku upravuje príslušná vyhláška. Na jej základe sú však len mestá a obce orgánmi štátnej správy sankcionované v prípade jej nedostatočného plnenia. "Je však zrejmé, že nie je dostatočná k spomínaným tretím stranám," konštatoval. Poznamenal, že ZMOS cíti potrebu prijatia adekvátnej legislatívnej úpravy. Týkať by sa mala rozšírenia zodpovednosti a definovania povinností tretích strán, ktoré pôsobia na území miest a obcí.

Kaliňák ďalej informoval, že problém s medveďmi medzi obyvateľmi sa postupne znásobuje. Okrem Podpoľania sa totiž šelmy pohybujú medzi občanmi aj na Liptove, v Tatrách a aj iných regiónoch. "Uvedomujeme si, že ide o bezpečnosť, zdravie, životy aj ochranu majetku," potvrdil a doplnil, že ZMOS je pripravené diskutovať o regulácii populácie medveďa hnedého na Slovensku.

Minister životného prostredia (MŽP) Ján Budaj sa v pondelok (16. 5.) stretol so starostami z Podpoľania, ktorí upozorňujú na kolízie s medveďom hnedým v regióne Podpoľania. "Musíme zabrániť kolíziám s medveďmi, súčasne však nepripustiť neriadené odstrely medveďa ako zákonom chráneného druhu. Posilňujeme Zásahový tím pre medveďa hnedého a jasne zadefinujeme problémové medvede, ktoré vyradíme z populácie," podčiarkol minister.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
05.08.2016
Problém s medveďmi neutícha, vyriešiť by ho mohli odpadové staničky
Od apríla platí na celom území Vysokých Tatier mimoriadna situácia. Problémom je zvýšený pohyb medveďov v blízkosti ľudských obydlí.
viac
08.06.2021
V Mýte pod Ďumbierom sa medvede odpadom neživia, pokutu dostali
V obci Mýto pod Ďumbierom v okrese Brezno s medveďmi, ktoré by sa chodili kŕmiť do kontajnerov s odpadom, problém niekoľko rokov nemajú.
viac
31.05.2022
Ľudia na Podpoľaní pre medvede v intravilánoch obcí zvolávajú protest
Ľudia na Podpoľaní aj naďalej volajú po riešení problému s medveďmi v intravilánoch obcí. Podpredseda Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Roman Malatinec pripomína, že situácia sa nerieši a obyvatelia regiónu preto budú protestovať.
viac
14.09.2022
Ľudia pod Poľanou aj naďalej volajú po riešení problému s medveďmi
Ľudia pod Poľanou aj naďalej volajú po riešení problému s medveďmi v blízkosti ich príbytkov. Upozornili na to na utorkovej tlačovej konferencii v Detve.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.24 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.13 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.63 %