Pondelok 13.07.2020
Dnes má meniny 
Margita
°C
26.05.2020 12:34

Výstava hlinených plastík a reliéfov z tvorby Lindy Orieščikovej


Jedno z vystavených diel.


Kysucké múzeum v Čadci, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, pripravilo v priestoroch renesančného kaštieľa v Radoli výstavu pod názvom Exodus. Výstava potrvá do 27. 9. 2020.


Výstava hlinených plastík a reliéfov z tvorby výtvarníčky Lindy Orieščikovej z Horného Vadičova je reflexiou o putovaní, hľadaní seba samého a ľudských hodnôt. Spracovala tému, ktorá sa v rýchlom tempe bežného života zvykne odsúvať na okraj, no v dnešnej situácii nám stojí zoči – voči aj v reálnom živote.

Výtvarnej tvorbe sa začala venovať na Základnej umeleckej škole v Kysuckom Novom Meste pod vedením pána učiteľa Jána Rajteka. V umeleckom vzdelaní pokračovala na Umeleckej škole v Topoľčanoch. Po ukončení štúdia rozvíjala svoje nadobudnuté skúsenosti nielen v komornej tvorbe, ale i v realizácii interiérových a exteriérových mozaík. Venuje sa najmä keramickej tvorbe, pálenej glazovanej keramike a experimentovaniu rôznych materiálov v kombinácii s hlinou. „Hlina je ako človek. Tvárna ako ŽIVOT. Nikdy neviete, čím Vás prekvapí, zaskočí, pokorí... poteší, zarmúti... A pritom sme to my sami, ktorí mu vlastnými rukami, schopnosťami, túžbami dávame zmysel bytia a večnej túžby po pochopení podstaty...,“ hovorí autorka.

Inšpiráciu pre svoju tvorbu hľadá v živote samom, v životných situáciách, momentoch. Ponor do psychológie človeka je v súčasnom období hlavným zámerom jej tvorby. Prevažujú klasicizujúce atribúty, najmä v reliéfnom stvárnení hláv.

Autor: (Alexandra JANIGOVÁ, Kysucké múzeum v Čadci)


komentáre
SHOW ALL
podobné
23.06.2016
Keď sa pália Jánske ohne
Na svätého Jána - deň letného slnovratu 24. júna - sa sústreďovalo aj na Kysuciach veľa zvykov a povier. Jánske zvyky tu boli odjakživa spojené s pálením svätojánskych ohňov na kopcoch v predvečer svätého Jána.
viac
25.12.2018
Návštevníci Kysuckého múzea môžu obdivovať stovky miniatúrnych betlehemov
Betlehemy ako ich nepoznáme je názov výstavy v Kysuckom múzeu v Čadci, na ktorej prezentuje Žilinčan Jozef Práznovský takmer 420 miniatúrnych betlehemov, 21 veľkých betlehemov a 15 obrazov z jeho autorskej tvorby.
viac
06.03.2020
Výstava To vajíčko maľované predstavuje množstvo umelcov z regiónu
Kysucké múzeum v Čadci, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, pripravilo tradičnú výstavu s veľkonočnou tematikou. Tento rok svoje výrobky prezentuje viac ako 40 autorov.
viac
04.06.2020
Výstava Užitočná krása dreva priblíži krásu tohto prírodného materiálu
Kysucké múzeum v Čadci, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, pripravilo autorskú, predajnú výstavu drevených výrobkov autora Jozefa Marca pod názvom Užitočná krása dreva.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.04 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.73 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.23 %