Sobota 26.09.2020
Dnes má meniny 
Edita
°C
27.12.2019 08:05

Výstava Perníkový Bardejov pozostáva zo zmenšenín Radničného námestia


Výstava Perníkový Bardejov v priestoroch Hornošarišského osvetového strediska v Bardejove. Snímka zdroj: kosiceonline.sk


Výstava Perníkový Bardejov, ktorú sprístupnili v Hornošarišskom osvetovom stredisku (HOS) v Bardejove, pozostáva zo zmenšených kópií jednotlivých budov tamojšieho Radničného námestia. Podľa slov riaditeľa HOS Juraja Bochňu ňou chceli vzdať hold predkom, ktorí vybudovali mesto.


"Na stavby bolo použitých 20 kilogramov múky a, samozrejme, všetky ingrediencie, ktoré sa používajú na výrobu perníka. Každý jeden domček je samostatný, má svoje steny, okienka, namiesto snehu máme kokos a rovnako strechy sú urobené tak, aby boli tmavé, ale zasnežené," uviedol pre TASR Bochňa.       

Príprava celého námestia trvala asi tri týždne a podieľalo sa na ňom desať žien, ktoré ako dobrovoľníčky každý deň prichádzali do HOS. "Nápad ich oslovil a bolo na nich vidieť, že sú pyšné na to, čo vytvárajú," povedal Bochňa.       

Jednotlivé domy a baziliku vyrábali podľa fotografií. "Najprv sme si odfotili celé námestie, všetky domy tak ako stoja vedľa seba, a potom sme podľa fotografií robili v presnej mierke jednotlivé stavby," vysvetlil riaditeľ HOS.       

"Asi najzaujímavejšia je vitráž na oknách Baziliky sv. Egídia, ktorá je vytvorená z rozpustených cukríkov, aby bola presne taká, ako na ich skutočnej predlohe," prezradil Bochňa. Výstavu si môžu návštevníci v priestoroch HOS v Bardejove pozrieť do konca roka.      

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
11.05.2016
Archeológovia chcú overiť teórie o vodnej priekope
Na Kostolnom námestí v Michalovciach sa začali práce na archeologickom výskume. Nariadil ho Krajský pamiatkový úrad v Košiciach v súvislosti so zemnými prácami, ktoré má mesto v pláne uskutočniť.
viac
25.08.2016
Na 45. ročníku Bardejovského jarmoku predstavia krajčírsky cech
Otvorením okresnej výstavy ovocia a zeleniny záhradkárov sa vo štvrtok 25. augusta predpoludním začne 45. ročník novodobého Bardejovského jarmoku na Radničnom námestí v Bardejove.
viac
03.04.2019
Bardejovské námestie zdobí megavajce, z ktorého sa vyliahne postavička
Na Radničnom námestí v Bardejove odhalili v utorok megavajce. Podujatie už po piaty raz pripravilo bardejovské Kultúrno-turistické centrum. Ako pre TASR uviedol jeho riaditeľ Marcel Tribus, pred piatimi rokmi bolo zapísané aj do Slovenskej knihy rekordov.
viac
08.01.2020
Výstava starých snímok vo výkladoch obchodov približuje mestské parky
S cieľom priblížiť obyvateľom Zvolena minulosť ich mesta pripravilo v týchto dňoch tamojšie Združenie Borová hora druhú časť netradičnej dlhodobej výstavy Výklad vo výklade.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.70 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.90 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.40 %