Utorok 14.07.2020
Dnes má meniny 
Kamil
°C
13.03.2020 04:20

Výstava Prvý dotyk so slobodou je stále dostupná - virtuálne


Snímka zdroj: (vkjb.sk).


Ako informovala krajská knižnica Jána Bocatia (VKJB) v Košiciach, zaznamenala mimoriadnu návštevnosť výstavy, a práve preto si ju verejnosť môže pozrieť aj v súčasnosti, a to vo forme virtuálnej prehliadky.


Nežnej revolúcii a udalostiam spred 30 rokov bola venovaná výstava Prvý dotyk so slobodou, ktorá sa konala od novembra 2019 do konca januára tohto roka vo Verejnej knižnici Jána Bocatia (VKJB) v Košiciach.

Výstavu videlo 2200 návštevníkov, z toho 1400 žiakov a študentov z 22 krajských stredných škôl. Išlo o súčasť desiatok podujatí, ktoré kraj pripravil k 30. výročiu. „Cez výstavu sme chceli najmä študentov oboznámiť o najdôležitejších udalostiach z novembra '89, diskutovať mohli o rôznych formách extrémizmu aj o tom, že sloboda nie je zadarmo. Tí, ktorí si ju nestihli pozrieť osobne, tak majú možnosť urobiť aj z pohodlia domova prostredníctvom virtuálnej prehliadky. Odkaz novembrových udalostí teda môžeme šíriť počas celého roka,” uviedol predseda KSK Rastislav Trnka.

Prehliadku je možné spustiť na počítači s odborným výkladom lektora vďaka audio sprievodcovi. Dostupná je na stránke VKJB cez link http://www.nezna.3-d.sk/.

Na výstave vďaka návštevníkom postupne pribúdali nové diela. Takto získala napríklad fotografie z masových protestov vo Východoslovenských železiarňach, ktoré sa stali súčasťou fondu regionálneho oddelenia knižnice. Patrí k nim tiež transparent s textom "Výtvarníci za slobodu", ktorý v novembri 1989 pripravili košickí umelci vo Východoslovenskej galérii a následne ho niesli počas protestov po vtedajšej Leninovej, dnes Hlavnej, ulici. Súčasťou ponuky boli aj dovtedy nepublikované zábery z masových protestov spred 30 rokov, ktoré knižnica získala od reportérov Veroniky Januškovej a Milana Kapustu. Výstava pútala aj netradičným spracovaním s komiksovými a interaktívnymi prvkami.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
03.12.2016
Betlehemskí pastieri z troch krajín sa v Janíku stretávajú už 15 rokov
V košickom regióne sa počas víkendu predstavia betlehemskí pastieri z Maďarska, Rumunska a južného Slovenska. Tradícia s jasličkármi sa zrodila ešte pred 15 rokmi v obci Janík, odkiaľ sa vlani preniesla aj do Košíc a v metropole východu pokračuje prehliadka aj tohto roku.
viac
05.05.2017
Adamcove dni 2017
Nadšenci zborového spievania sa stretnú už na XI. ročníku prehliadky speváckych zborov Adamcove dni v Kunsthalle/Hale umenia 6. mája o 17. hodine, aby si uctili pamiatku významného dirigenta, zbormajstra a hudobného skladateľa Vojtecha Adamca (1926 – 1973), ktorý sa zapísal do histórie Košíc.
viac
15.09.2018
Výstava archívnych dokumentov priblíži dejiny Slovenska
Ministerstvo vnútra v rámci osláv 25. výročia vzniku Slovenskej republiky, 50. výročia obrodného procesu a 100. výročia vzniku Československej republiky pripravuje konferenciu NA CESTE K SLOVENSKEJ ŠTÁTNOSTI v dňoch 18. – 20. septembra v Historickej radnici mesta Košice.
viac
23.04.2020
Košice Región Turizmus ponúka okolo 250 virtuálnych prehliadok
Spolu do 250 turistických atrakcií prevažne v Košickom samosprávnom kraji vrátane pamiatok UNESCO si možno pozrieť prostredníctvom virtuálnych prehliadok krajskej organizácie cestovného ruchu Košice Región Turizmus (KRT).
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.04 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.73 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.23 %