Utorok 27.10.2020
Dnes má meniny 
Sabína
°C
27.05.2020 02:35

Výstava v Považskej galérii umenia priblíži zlatú éru talianskeho filmu


Na snímke vystavené filmové plagáty, letáky a fotosky počas výstavy v Považskej galérii umenia. Snímka zdroj: (tasr).


Zlatú éru talianskeho filmu prostredníctvom filmových plagátov, letákov i fotosiek priblíži výstava "Fellini a sladký život Talianska" inštalovaná v Považskej galérii umenia (PGU) v Žiline.


Podujatie v rámci 13. ročníka festivalu talianskej kultúry Dolce Vitaj prezentuje i diela významných vizuálnych umelcov, legendy erotického komiksu Mila Manaru a majstra dekoláže Mimma Rotellu, ktorí vo svojej tvorbe čerpajú z Felliniho. Informovala o tom PR manažérka Zuzana Golianová.

„So zberateľom Enricom Minisinim sme v minulosti pripravili výstavu filmových plagátov Veľká filmová žranica, ktorá sa stretla s obrovským úspechom. Pri príležitosti 100. výročia narodenia Federica Felliniho sme sa rozhodli použiť rovnaký koncept a pripraviť vlastnú výstavu, ktorá by okrem filmových plagátov s dôrazom na Felliniho tvorbu zachytila aj atmosféru doby, v ktorej talianska kinematografia dominovala, a ponúkla tiež pohľad na Felliniho v širších súvislostiach,” priblížil Marco Gerbi z Talianskeho kultúrneho inštitútu, ktorý Dolce Vitaj organizuje.

Vystavené filmové plagáty, letáky a fotosky prenesú návštevníka do mýtického sveta Sladkého života na Via Veneto v Ríme, paparazzov, časov ekonomického rozkvetu, Marcella Mastroianniho, Sophie Lorenovej, Giulietty Masiny a ďalších hviezd filmového plátna. Dobové exponáty zo zbierky Enrica Minisiniho rozšírili o 11 originálnych československých plagátov k Felliniho filmom, 18 grafických listov Mila Manaru a tri vzácne dekoláže Mimma Rotellu, ktoré zapožičala Galéria Fritelli Arte Contemporanea z Florencie.

„Fellini neovplyvnil iba svet filmu, ale aj ďalšie odvetvia kultúry. Menej sa vie o tom, že bol aj horlivý kresliar. Nadanie na kreslenie spoločne s písaním sa u neho prejavilo už v detskom veku. Sú to práve vystavené materiály, často pochádzajúce z ceruziek a štetcov umelcov druhej polovice 20. storočia, ktoré vytvorili most medzi svetom filmu a výtvarného umenia,” napísal riaditeľ PGU Milan Mazúr v predslove dvojjazyčného katalógu, ktorý sprevádza výstavu. V Žiline potrvá do 12. júla, následne sa presunie do Bratislavy, do priestorov Slovenského národného múzea.

Federico Fellini, ktorého 100. výročie narodenia si tento rok pripomíname, je spojovacím prvkom programu festivalu Dolce Vitaj. V Bratislave je aktuálne výstava doposiaľ nepublikovaných fotografií Paula Ronalda z nakrúcania Felliniho oscarového filmu 8 a pol a výber jeho digitálne reštaurovaných filmov ponúkne aj prehliadka Cinevitaj.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
08.11.2016
V Bratislave sa budú konať Dni Prahy
Bratislava ožije pražskou kultúrou. V dňoch od 10. novembra do 11. decembra 2016 sa budú v hlavnom meste SR Bratislave konať Dni Prahy.
viac
16.05.2018
Na Bratislavskom hrade sú vystavené vzácne dokumenty o vzniku Československa
Česko-slovenskú/Slovensko-českú výstavu na druhom poschodí Bratislavského hradu obohacujú tri významné dokumenty súvisiace so vznikom Československa pred 100 rokmi. Sú to ratifikačné protokoly mierových zmlúv z Versailles, Saint-Germain a Trianonu, ktoré sú uložené v Paríži.
viac
02.07.2018
Výstava k 100. výročiu vzniku ČSR porovnáva storočnú Bratislavu s dnešnou
Bratislavčania či turisti si môžu od nedele na Hviezdoslavovom námestí porovnať, ako vyzerala Bratislava pred 100 rokmi za prvej republiky a aká je dnes.
viac
17.07.2020
Výstava Fellini a sladký život Talianska sa presúva zo Žiliny do Bratislavy
Výstava Fellini a sladký život Talianska, ktorá vznikla na Slovensku pri príležitosti 100. výročia narodenia režiséra, sa presúva zo Žiliny do Slovenského národného múzea (SNM) v Bratislave.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.91 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.86 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.23 %