Štvrtok 18.04.2024
Dnes má meniny 
Valér
°C
18.12.2021 09:45

Využime potenciál ľudskej mobility: Medzinárodný deň migrantov 2021


IOM -logo


V sobotu 18. decembra si pripomíname Medzinárodný deň migrantov. Vo svete je približne 281 miliónov medzinárodných migrantov.


V roku 2019 podľa správy Medzinárodnej organizácie práce (International Labour Organization – ILO) migrovalo za prácou 169 miliónov ľudí, čo predstavuje päť percent svetovej pracovnej sily. Títo pracovní migranti svojimi zručnosťami a potenciálom prispievajú k rastu globálnej ekonomiky.

V Slovenskej republike žilo v polovici roka 2021 podľa štatistík Úradu hraničnej a cudzineckej polície P PZ 152 902 cudzincov s povolením na pobyt, čo je 2,8 % populácie krajiny. V októbri 2021 bolo podľa Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR na Slovensku zamestnaných 69 172 cudzincov, vyše 39-tisíc z nich z krajín mimo EÚ. Najčastejšie pracovali vo výrobe ako operátori a montéri strojov a zariadení.

„Okrem toho, približne každý tretí cudzinec žijúci na Slovensku podniká a potenciálne vytvára ďalšie pracovné miesta,“ vysvetľuje Zuzana Vatráľová, vedúca Úradu IOM na Slovensku.

Na slovenskom trhu práce sa dlhodobo nedarí obsadiť tisíce pozícií občanmi SR alebo EÚ, chýbajú najmä lekári, zdravotnícky personál, opatrovatelia, softvéroví špecialisti, vodiči, stavbári, mechanici, operátori či pracovníci v službách.

„Cudzinci na Slovensku vypĺňajú medzery na pracovnom trhu. Prichádzajú „hotoví“ zamestnanci, náklady na ich vzdelanie a pracovné a odborné zručností nemusí znášať Slovensko. Zamestnať pracovníka z krajiny mimo EÚ je časovo a administratívne náročné, zamestnávatelia preto po nich siahajú až keď sa im nepodarí obsadiť pozíciu občanom Slovenska alebo inej krajiny EÚ,” uvádza Zuzana Vatráľová.

Ako uvádza IOM Slovensko v zisteniach výskumu pre Schému pracovnej mobility pre SR, podľa analýzy fiškálnych dopadov migrácie za rok 2018 cudzinci prispievali do verejného rozpočtu viac, ako z neho čerpali.

Zahraniční pracovníci zároveň zohrávajú čoraz dôležitejšiu úlohu aj v rozvoji svojich domovských krajín. V roku 2020 podľa údajov Svetovej banky o globálnych remitenciách poslali migranti domov vyše 700 miliárd dolárov, z toho 540 miliárd do krajín s nízkymi a strednými príjmami.

Cestovné a iné obmedzenia prijaté v súvislosti s pandémiou mali negatívny dopad aj na mobilitu. Podľa Správy IOM o migrácii vo svete 2022 počet medzinárodných migrantov bol v roku 2020 nižší približne o dva milióny. Uzavretím hraníc mnohí migranti uviazli v krajinách bez príjmu, prístrešia či poistenia a potrebovali pomoc.

Aj keď pandémia koronavírusu znamenala pokles ľudskej mobility, počet obetí – mŕtvych alebo zmiznutých migrantov vo svete – podľa IOM za rok 2021 k 10. decembru prekročil číslo 4 500, teda o takmer 300 viac v roku 2020.

„Ďalší sa na svojej ceste stali obeťami obchodníkov s ľuďmi a prevádzačov, čelili rozsiahlej stigmatizácii, nerovnosti, xenofóbii a rasizmu, migrantky zvýšenému riziku rodovo podmieneného násilia. ,“ dodáva Zuzana Vatráľová.

„Aby sa však naplno využil potenciál ľudskej mobility, musíme obnoviť náš záväzok posilniť legálne cesty pre migráciu, ktoré rešpektujú národnú suverenitu aj ľudské práva ľudí v pohybe. Vyžaduje si to naše okamžité kolektívne úsilie a odhodlanie vytvoriť politiky, ktoré maximalizujú potenciál migrácie pre všetkých a zároveň zabezpečia ochranu základných ľudských práv migrantov,“ vyjadril sa generálny riaditeľ IOM António Vitorino v svojom príhovore k Medzinárodnému dňu migrantov 2021.

Medzinárodný deň migrantov ustanovilo Valné zhromaždenie OSN, aby pripomenulo, že treba zaistiť dodržiavanie základných ľudských práv a slobôd všetkých migrantov.

Predstavenie IOM:

Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) je medzinárodná, medzivládna organizácia založená v roku 1951 s cieľom pomáhať presídleným osobám, utečencom a migrantom v Európe. V roku 2016 sa IOM stala súčasťou systému Organizácie Spojených národov ako migračná agentúra OSN. V súčasnosti IOM svojou činnosťou pokrýva širokú škálu migračných otázok vo viac ako 150 krajinách sveta. Ako popredná medzinárodná organizácia na poli migrácie IOM vyvíja v spolupráci s vládami a migrantmi úsilie smerom k riešeniu migračných otázok. Poslanie a činnosť IOM vychádzajú z princípu, že humánna a organizovaná migrácia prináša prospech migrantom aj spoločnosti. Viac informácií: www.iom.int.

Na Slovensku má IOM zastúpenie od roku 1996. IOM Bratislava vyvíja aktivity najmä v oblasti integrácie migrantov do spoločnosti, asistovaných dobrovoľných návratov do krajiny pôvodu a pomoci migrantom po návrate domov, boja proti obchodovaniu s ľuďmi, koordinácie aktivít Európskej migračnej siete a humanitárnych transferov utečencov. V rámci týchto a ďalších oblastí IOM vyvíja rôzne typy aktivít – poskytuje služby migrantom, realizuje výskumy, informačnými kampaňami zvyšuje povedomie o migrácii a integrácii migrantov, vzdeláva a buduje kapacity kľúčových aktérov v oblasti migrácie. Viac informácií: www.iom.sk.

Prioritou IOM je vo všetkých svojich programoch poskytovať konkrétnu pomoc migrantom.

Autor: (ts-IOM)


komentáre
SHOW ALL
podobné
17.05.2018
Do múzea s lampášom
Múzeá a galérie budú v sobotu 19. mája otvorené do neskorých večerných hodín. Kultúrne zariadenia Žilinskej župy sa aj tento rok zapoja do Noci múzeí a galérií.
viac
08.04.2019
V Hlohovci si pripomenú Medzinárodný deň Rómov
Mestský úrad v Hlohovci spoločne so spojenou školou organizuje v utorok (9. 4.) kultúrno-vzdelávacie podujatie pri príležitosti Medzinárodného dňa Rómov. TASR o tom informovala Zuzana Hrinková Siebenstichová z mestského úradu.
viac
29.05.2021
Potenciál Dunaja a jeho spojenie s mestom treba využívať lepšie
Konferenciu zorganizovala mestská časť Bratislava-Staré Mesto a záštitu nad ňou prevzala štátna tajomníčka Ministerstva dopravy a výstavby (MDV) SR Katarína Bruncková.
viac
25.05.2022
Rezort školstva oslávi MDD bohatým programom na bratislavskej Železnej studničke
Hlavolamy, kvízy, maľovanie na plátno, rôzne športové súťaže či aktivity rozvíjajúce vzťah k ochrane prírody. Na to všetko a ešte veľa iného sa môžu deti tešiť 1. júna pri príležitosti Medzinárodného dňa detí v bratislavskej lokalite Železná studnička.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.06 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.10 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.84 %