Sobota 15.06.2024
Dnes má meniny 
Vít
°C
10.11.2022 04:15

Z grantovej výzvy získalo 21 projektov na výsadbu stromov vyše 55 000 eur


Ilustračná snímka.


Sumou viac ako 55.000 eur podporila Nadácia Ekopolis túto jeseň 21 projektov zameraných na výsadbu stromov po celom Slovensku.


Financie získali jednotlivci, občianske združenia, samosprávy, základné školy či domovy sociálnych služieb. Za nadáciu o tom informovala Martina R. Hromadová.

Výsadba stromov v rámci podporených projektov je súčasťou iniciatívy Sadíme budúcnosť, vďaka ktorej nadácia za rok pomohla vysadiť viac ako 2000 stromov vo vyše 30 lokalitách Slovenska. "V jesennom grantovom kole sme podporili viac ako 20 projektov, ktorých tvorcami sú aktívni občania a dobrovoľníci. Je to pestrá paleta najrôznejších výsadieb v miestach na Slovensku, kde je zelená infraštruktúra narušená alebo chýba," uviedla programová manažérka iniciatívy Patrícia Krausová.

Jesenné výsadby sa realizovali počas októbra, väčšinu projektov sa už podarilo dokončiť. Prvé výročie iniciatívy Sadíme budúcnosť nadácia oslávila výsadbou na židovskom cintoríne vo Zvolene. Medzi podporenými lokalitami bola aj výsadba 65 sliviek tradičných odrôd v novom ovocnom sade v obci Bošáca či výsadba aleje stromov priamo v poľnohospodárskej krajine vo Vrábľoch. V Banskej Bystrici bol podporený projekt v domove seniorov, s výsadbou tam pomáhali mladí hokejisti.

"Z Nadácie Ekopolis sa snažíme, aby sme mohli byť pri výsadbách spolu s miestnymi. Chceme byť nápomocní, poskytnúť im rady a prepájať ich s odborníkmi. Sú však aj takí, ktorí sa stromom venujú dlhé roky a vždy sa niečo nové naučíme aj my," poznamenala Krausová. Ako dodala, rovnocennou časťou projektu je i dlhodobá povýsadbová starostlivosť, na ktorú kladú veľký dôraz už pri samotnom výbere v grantovom kole.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
10.05.2021
V obci Vinosady si obyvatelia vysadili gaštanovú aleju
Obec v spolupráci s Klubom žien zrealizovala výsadbu 24 jedlých gaštanov na poľnej ceste smerom na prameň Baňa. Ide o turistami a cyklistami často navštevovanú trasu smerom do Kučišdorfskej doliny.
viac
09.12.2021
Granty z programu Zelené oázy umožnia výsadbu už na jar
Každá zeleň sa počíta, ale stromy sú vraj jej kráľovskou korunou. Neslúžia len na ozdobu. Klimatická kríza ukazuje ich silu a našu vzájomnú previazanosť. Program Zelené oázy preto aj v ďalšom ročníku rozdá granty prednostne na výsadbu stromov.
viac
17.12.2021
Nová iniciatíva Sadíme budúcnosť spúšťa prvé kolo na získanie grantov
Nový program nadácie Ekopolis ponúka pokrytie nákladov na výsadbu, starostlivosť o stromy, odborný dohľad a zafinancuje i potrebný materiál, náradie alebo dopravu.
viac
02.12.2022
Dobrovoľníci môžu žiadať o financie na výsadbu stromov do výšky 4000 eur
Nadácia Ekopolis organizuje program Sadíme budúcnosť. Dobrovoľníci môžu žiadať o finančnú podporu na svoje projekty výsadby stromov do výšky 4000 eur.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.17 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.69 %