Piatok 23.02.2024
Dnes má meniny 
Roman, Romana
°C
20.03.2023 09:30

Z mestských ulíc sa za dva roky podarilo odstrániť 50 autovrakov


Ilustračná snímka: (tasr).


Z ulíc Liptovského Mikuláša za dva posledné roky zmizlo viac ako 50 autovrakov. Informoval o tom primátor Ján Blcháč s tým, že ďalšie nepojazdné autá sú aktuálne v riešení.


Vozidlá sa podarilo odstrániť vďaka všeobecne záväznému nariadeniu z roku 2020, na základe ktorého môže mesto vyberať daň za dlhodobé parkovanie nepojazdných áut. Spoplatnenie je vo výške 432 eur mesačne pri vozidlách s evidenčným číslom a 648 eur pri aute bez značiek. "Cieľom tohto opatrenia bolo nájsť spôsob na riešenie nepoužívaných vozidiel a vrakov z mestských parkovísk a verejných priestranstiev. Toto opatrenie má výborný dosah vďaka výzvam na odstránenie dlhodobo stojacich vozidiel, ktoré sme adresovali vlastníkom pod hrozbou vyrubenia mesačnej dane," prezradila hovorkyňa mesta Viktória Čapčíková.

Systém odstraňovania autovrakov funguje tak, že mestskí policajti zdokumentujú vozidlo a postúpia dokumentáciu na oddelenie dopravy a životného prostredia na mestskom úrade. Mesto zašle vlastníkovi výzvu na odstránenie vozidla a upozorní ho, že ak do 30 dní auto neodstráni, radnica mu vyrubí daň za záber verejného priestranstva.

Väčší problém je s automobilmi, ktorých vlastníci sú neznámi, nie je známy ich pobyt alebo je na auto exekúcia. Administratívne procesy sú v takýchto prípadoch zdĺhavé. "Keď sa tieto procesy v zmysle predpisov zvládnu, je možné takéto vozidlo odtiahnuť na chránené parkovisko, čo je zákonný postup. Chránené parkovisko môže prevádzkovať len osoba oprávnená na spracovanie a likvidáciu starých motorových vozidiel. Spoluprácu s takouto spoločnosťou sme nadviazali v tomto roku," priblížil Gabriel Lengyel z odboru dopravy na radnici.

Vozidlo, ktoré skončí na chránenom parkovisku, si môže jeho vlastník prevziať, zaplatiť náklady na odtiahnutie a umiestnenie na parkovisku. Ak záujem neprejaví majiteľ a ani štát - pretože auto bez majiteľa prepadne v prospech štátu, vozidlo sa vyradí z evidencie. Následne ho zlikvidujú ako odpad.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
23.04.2016
Znížením dane za letné terasy chce radnica oživiť centrum mesta
Samospráva Liptovského Mikuláša sa rozhodla bojovať s vyľudneným hlavným námestím.
viac
23.12.2018
Opatrovateľskú službu v meste podporí nenávratný príspevok
Podporu opatrovateľskej služby v Liptovskom Mikuláši na najbližšie roky zabezpečí nenávratný finančný príspevok vo výške 222 000 eur, ktorý miestna radnica získala v polovici decembra. Peniaze budú slúžiť na pokrytie mzdových výdavkov opatrovateliek.
viac
29.10.2019
Mesto Liptovský Mikuláš pripravuje cintoríny na blížiace sa sviatky
Pre návštevníkov cintorínov pripravili liptovskomikulášska samospráva a verejnoprospešné služby (VPS) potrebný servis na najbližšie dni. Predĺžené otváracie hodiny, predaj smútočného sortimentu či nové informačné tabule ponúka najnavštevovanejší hlavný Vrbický cintorín.
viac
06.11.2020
V L. Mikuláši jazdí vysoko ekologický autobus
V uliciach Liptovského Mikuláša premáva vysoko ekologický elektrický autobus. Nasadili ho do testovacej prevádzky v rámci mestskej autobusovej dopravy (MAD).
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
76.93 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.09 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.99 %