Streda 31.05.2023
Dnes má meniny 
Petrana, Petronela
°C
20.03.2023 09:30

Z mestských ulíc sa za dva roky podarilo odstrániť 50 autovrakov


Ilustračná snímka: (tasr).


Z ulíc Liptovského Mikuláša za dva posledné roky zmizlo viac ako 50 autovrakov. Informoval o tom primátor Ján Blcháč s tým, že ďalšie nepojazdné autá sú aktuálne v riešení.


Vozidlá sa podarilo odstrániť vďaka všeobecne záväznému nariadeniu z roku 2020, na základe ktorého môže mesto vyberať daň za dlhodobé parkovanie nepojazdných áut. Spoplatnenie je vo výške 432 eur mesačne pri vozidlách s evidenčným číslom a 648 eur pri aute bez značiek. "Cieľom tohto opatrenia bolo nájsť spôsob na riešenie nepoužívaných vozidiel a vrakov z mestských parkovísk a verejných priestranstiev. Toto opatrenie má výborný dosah vďaka výzvam na odstránenie dlhodobo stojacich vozidiel, ktoré sme adresovali vlastníkom pod hrozbou vyrubenia mesačnej dane," prezradila hovorkyňa mesta Viktória Čapčíková.

Systém odstraňovania autovrakov funguje tak, že mestskí policajti zdokumentujú vozidlo a postúpia dokumentáciu na oddelenie dopravy a životného prostredia na mestskom úrade. Mesto zašle vlastníkovi výzvu na odstránenie vozidla a upozorní ho, že ak do 30 dní auto neodstráni, radnica mu vyrubí daň za záber verejného priestranstva.

Väčší problém je s automobilmi, ktorých vlastníci sú neznámi, nie je známy ich pobyt alebo je na auto exekúcia. Administratívne procesy sú v takýchto prípadoch zdĺhavé. "Keď sa tieto procesy v zmysle predpisov zvládnu, je možné takéto vozidlo odtiahnuť na chránené parkovisko, čo je zákonný postup. Chránené parkovisko môže prevádzkovať len osoba oprávnená na spracovanie a likvidáciu starých motorových vozidiel. Spoluprácu s takouto spoločnosťou sme nadviazali v tomto roku," priblížil Gabriel Lengyel z odboru dopravy na radnici.

Vozidlo, ktoré skončí na chránenom parkovisku, si môže jeho vlastník prevziať, zaplatiť náklady na odtiahnutie a umiestnenie na parkovisku. Ak záujem neprejaví majiteľ a ani štát - pretože auto bez majiteľa prepadne v prospech štátu, vozidlo sa vyradí z evidencie. Následne ho zlikvidujú ako odpad.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
09.06.2016
Spoznajte zlomové okamihy mestskej histórie
Špeciálnu tematickú prehliadkovú trasu mestom si pri príležitosti 730. výročia prvej písomnej zmienky o Liptovskom Mikuláši pre návštevníkov pripravilo tunajšie informačné centrum.
viac
23.08.2019
Mesto získalo od začiatku roka 2,5 milióna eur z eurofondov
Mesto Liptovský Mikuláš získalo za uplynulých osem mesiacov 2,5 milióna eur z externých zdrojov. Od začiatku roka tak radnica financuje z eurofondov celkom 15 projektov. Ide predovšetkým o podporu v oblasti školstva, projekty zo sociálnej oblasti a o revitalizáciu verejných priestranstiev.
viac
14.05.2020
Cyklochodník by mohol pokračovať aj za hranicami Liptovského Mikuláša
Cyklochodník v Liptovskom Mikuláši by mohol pokračovať aj za hranicami mestského katastra. Predstavitelia liptovskomikulášskej radnice plánujú napojenie smerom na západ pozdĺž severného brehu Liptovskej Mary k Ružomberku a na východ k Liptovskému Hrádku.
viac
04.09.2020
Prvé kilometre vnútromestskej cyklotrasy už slúžia verejnosti
Prvé dve časti vnútromestskej cyklotrasy v Liptovskom Mikuláši v dĺžke 2,4 kilometra odovzdali v piatok do užívania verejnosti. Cestička pre cyklistov má po dobudovaní slúžiť ako ekologická alternatíva dopravy v meste.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.25 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.95 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.79 %