Streda 31.05.2023
Dnes má meniny 
Petrana, Petronela
°C
18.01.2022 08:35

Z participatívneho rozpočtu TTSK dostane podporu 54 projektov


Snímka zdroj: (TTSK).


V treťom ročníku participatívneho rozpočtu trnavskej župy, obyvateľky a obyvatelia v online hlasovaní, rozhodli o podpore 54 občianskych a komunitných projektov. Spolu bude rozdelených celkovo 250-tisíc eur, pričom nápady budú realizované už v tomto roku.


„Ako vyplýva z nášho motta ‚spolu tvoríme kraj', snažíme sa o prepájanie komunít a rozvoj občianskeho aktivizmu. S týmto zámerom sme usporiadali už tretí ročník plnohodnotného župného participatívneho rozpočtu. Obyvatelia Trnavského kraja rozhodli o finančnej podpore 54 projektov štvrťmiliónom eur. Teší ma, že v online hlasovaní odovzdali obyvatelia takmer 36-tisíc hlasov. Považujem to za dobrý znak toho, že nám spoločne záleží na zlepšovaní podmienok na život u nás,“ uviedol trnavský župan Jozef Viskupič.

V online hlasovaní mal každý hlasujúci možnosť podporiť minimálne 3 projekty, a celkovo bolo odovzdaných 35 734 hlasov. Hlasovanie verejnosti malo 50-percentnú váhu pri rozhodovaní, druhú časť tvorili hlasy členov deliberatívnych fór. Realizácia 54 úspešných projektov je naplánovaná na rok 2022, pričom jeden občiansky alebo komunitný projekt mohol od župy získať do 5 000 eur.

Jedným z projektov, ktorý sa bude realizovať napríklad v okrese Senica je vytvorenie aplikácie zameranej na podporu a rozvoj cestovného ruchu v rámci kraja s názvom „Spoznaj svoj kraj“. Aplikácia hernou formou zobrazuje návštevy pamiatok, významných turistických a kultúrnych miest, pričom jej užívatelia získajú za každú takto navštívenú pamiatku určitý počet bodov.

V okrese Hlohovec uspel projekt, ktorého cieľom je podpora a obnova ľudových tradícií a remesiel, organizácia voľnočasových aktivít pre deti v zmysle ľudovo-folklórnych tradícií miestnej lokality.

Uspel aj projekt „Liečivý fčelí apidomček“, ktorého podstatou je stará forma liečenia. V Botanickej záhrade v Trnave vznikne priestor, v ktorom si návštevník záhrady ľahne na včelie úle, a bez toho aby prišiel do priameho kontaktu so včelami, cíti ich energiu. Apidomček má liečivé účinky pre alergikov, srdciarov aj pre astmatikov.

V okrese Dunajská Streda sa aj vďaka hlasom obyvateľov rozšíri ihrisko Margaréty v Čechovej. Cieľom je vytvoriť podmienky pre zdravý telesný a psychický vývoj  detí, vhodné prostredie na pohyb a zlepšenie koordinačných schopnosti detí.

Zoznam podporených projektov, ako aj ďalšie informácie o priebehu tretieho ročníka participatívneho rozpočtu sú k dispozícií na webovej stránke www.tvorimekraj.sk a na sociálnych sieťach Facebook (https://www.facebook.com/tvorimekraj) a Instagram (https://www.instagram.com/tvorime.kraj).

Autor: (TTSK)


komentáre
SHOW ALL
podobné
08.06.2021
TSK podporí v rámci participatívneho komunitného rozpočtu 53 projektov
O hlasy verejnosti bojovalo počas dvoch týždňov 80 projektov, podmienkou na úspešnú realizáciu bol zisk minimálne 150 hlasov. Do hlasovania prišlo rekordných viac ako 19 tisíc hlasov.
viac
22.12.2021
Banskobystričania rozhodli, že mesto zveľadí Urpínske serpentíny i parčík Sissi
O sumu 40 000 eur z participatívneho rozpočtu mesta Banská Bystrica sa podelia projekty Urpínske serpentíny III., 100 nových stromov pre Banskú Bystricu, Radvanská záhrada a Revitalizácia parčíka cisárovnej Sissi.
viac
29.04.2022
V rámci participatívneho rozpočtu PSK rozdelili 130 000 eur pre 13 projektov
Na revitalizáciu ulice, dovybavenie areálu, opravy chodníkov, fasád či zabezpečenie ozvučenia i zriadenia open air minimúzea travertínov sa použijú financie v rámci participatívneho rozpočtu. Rozhodla o tom verejnosť v rámci SMS hlasovania.
viac
24.06.2022
Partizánske podporí zo svojho rozpočtu desať občianskych projektov
Samospráva Partizánskeho finančne podporí zo svojho rozpočtu desať projektov, ktoré majú za cieľ zlepšiť komunitný život v meste. O vybraných občianskych zámeroch rozhodla verejnosť prostredníctvom hlasovania, prerozdelia si sumu 10 000 eur. Informovala o tom Martina Skaličanová z mestského úradu.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.25 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.95 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.79 %