Nedeľa 21.07.2024
Dnes má meniny 
Daniel
°C
22.01.2021 02:00

Z programu cezhraničnej spolupráce smerujú na východ SR 3 milióny eur


Banner.


Podpora kultúry, vedeckej spolupráce v oblasti životného prostredia či výstavba cyklotrás. Práve na takéto projekty budú smerovať 3 milióny eur cez Nástroj európskeho susedstva medzi Maďarskom, Slovenskom, Rumunskom a Ukrajinou (ENI CBC HU-SK-RO-UA).


Tento program od októbra 2020 spravuje Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI SR). Jeho cieľom je posilniť cezhraničnú spoluprácu štátov Európskej únie s Ukrajinou.

„Rozvoj všetkých regiónov Slovenska je pre nás prioritou, ktorej venujeme mimoriadne veľkú pozornosť. Žiadny región by nemal byť menej rozvinutý, všade by mali mať ľudia rovnaké príležitosti a európsku kvalitu života. Európska únia preto aj prostredníctvom cezhraničných projektov podporuje rozvoj regiónov,“ uviedla vicepremiérka Veronika Remišová.

Tento raz pomôžu regiónu východného Slovenska schválené projekty z Nástroja európskeho susedstva. V tretej výzve v súčasnom programovom období predložili žiadatelia 119 projektov, z ktorých 30 získalo podporu. V desiatich z nich figurujú slovenskí prijímatelia.

„Jedným z cieľov regionálneho rozvoja je podpora turistického ruchu, ktorý prináša ľuďom prácu a do regiónov peniaze.  Slovensko má v oblasti turizmu veľa čo ponúknuť, žiaľ nie všade sa tento potenciál využíva naplno. Jedným zo zásadných predpokladov pre rozvoj turizmu je kvalitná infraštruktúra a práve do nej bude smerovať významná časť podpory z Nástroja európskeho susedstva,“ zdôraznila ministerka regionálneho rozvoja.

Finančnú podporu z EÚ dostanú napríklad mesto Veľký Šariš či obec Liptovská Teplička na spoluprácu v oblasti kultúry i na rozvoj cestovného ruchu. Pod Šarišským hradom vznikne v spolupráci s ukrajinským mestom Rakoshyno archeopark s oddychovou zónou, ktorý do regiónu priláka návštevníkov z blízkeho aj širšieho okolia. Na Liptove sa zasa stará hasičská zbrojnica premení na obecné múzeum, ktoré sa stane súčasťou „Cesty predkov“ do Maďarska a na Ukrajinu.

Eurofondy v Prešovskom kraji pomôžu aj so skvalitnením dopravnej infraštruktúry. Udržateľná doprava v rámci cyklotrasy „Poloniny Trail“ bude podporená sumou viac ako milión eur. Medzi schválenými projektami je tiež pokračovanie modernizácie ciest, ktoré vedú k hraničnému priechodu Ubľa-Malyj Bereznyj. Realizátorom tohto projektu je Prešovský samosprávny kraj spolu so Zakarpatskou oblasťou na Ukrajine.

Európske zdroje prispejú tiež k šíreniu osvety a k ochrane životného prostredia. Jedným z podporených je vzdelávací projekt Vihorlatskej hvezdárne, ktorý je zameraný na znižovanie svetelného smogu. V rámci neho bude s podporou EÚ vybudovaný v astronomickom observatóriu v Kolonickom sedle informačný pavilón vrátane teleskopov, meteostanice či  špeciálneho elektrického meracieho vozidla. Cez cezhraničný nástroj budú podporené tiež dva environmentálne projekty košických univerzít – Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) aj Technickej univerzity (TUKE). UPJŠ bude v rámci projektu „Životné prostredie pre budúcnosť“ vzdelávať žiakov základných škôl o enviro záťažiach. Projekt TUKE, realizovaný v spolupráci s inštitúciami z Maďarska, Rumunska a Ukrajiny, je zameraný na protipovodňový monitoring hrádzí na rieke Tisa a získal odporúčanie a podporu Stratégie EÚ pre dunajský región. Slovensko Dunajskej stratégii tento rok predsedá. Projekt okrem iného prispeje k naplneniu priorít a cieľov tejto nadregionálnej stratégie v oblasti obnoviteľných zdrojov energie.

Úspešným sa stal tiež projekt Slovenskej asociácie cystickej fibrózy. Tá v spolupráci s detskou nemocnicou v ukrajinskom meste Ivano-Frankivsk pomôže nakúpením špeciálnych prístrojov skvalitniť  život detí s touto zriedkavou chorobou. „O prínose cezhraničnej spolupráce s Ukrajinou v oblasti zdravia svedčí aj fakt, že výsledky projektu z predošlého programového obdobia boli základom pre aplikovanie nových prístupov v liečbe tohto ochorenia na území celej Ukrajiny,“ vysvetlila vicepremiérka Remišová s tým, že toto je dôkaz, že cezhraničné projekty majú skutočne významný prínos.

Tretia výzva v rámci Nástroja európskeho susedstva bola poslednou v aktuálnom programovom období 2014 – 2020. Všetky štyri krajiny však už v spolupráci s Európskou komisiou pripravujú budúci program, ktorý bude naďalej prispievať k rozvoju regiónov. Zoznam schválených projektov z poslednej výzvy, ako aj všetky informácie o programe ENI CBC HU-SK-RO-UA, nájdu záujemcovia na stránke https://huskroua-cbc.eu/.

Autor: (MIRRI SR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
17.09.2020
Výzva pre subjekty zo ŽSK z Programu Interreg V-A PL-SK 2014 – 2020
Žilinský samosprávny kraj v spolupráci so Zväzkom Euroregión „Tatry” vyhlásil výzvu na predkladanie Žiadostí o poskytnutie finančného príspevku pre mikroprojekty v rámci Programu Interreg V-A Poľsko – Slovensko 2014 – 2020. Termín uzávierky je 30. september 2020.
viac
22.10.2020
Budúca spoločná poľnohospodárska politika vstupuje do fázy rokovaní
Európska komisia víta dohodu ministrov členských krajín zodpovedných za poľnohospodárstvo (Rady EÚ), ktorí a dohodli na takzvanom všeobecnom prístupe k návrhom na reformu spoločnej poľnohospodárskej politiky. Vstupuje do fázy rokovaní a dosiahnutia kompromisu medzi orgánmi EÚ.
viac
18.01.2021
O časti eurofondov 2021-2027 sa bude rozhodovať v regiónoch
Podpora regiónov z eurofondov v novom programovacom období sa mení. O konkrétnych projektoch v regiónoch bude rozhodovať územie.
viac
18.06.2021
Navýšenie IROP z REACT-EU schválené Európskou komisiou
Európska komisia schválila prvú tranžu z 242 miliónov eur, o ktoré sa bude navyšovať Integrovaný regionálny európsky program z protikrízového balíka REACT-EU. Na Slovensko príde prvý balík vo výške 195 miliónov eur.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.24 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.13 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.63 %