Pondelok 04.03.2024
Dnes má meniny 
Kazimír
°C
10.12.2020 11:25

Z veže Katedrály Najsvätejšej Trojice zložili poslednú časť lešenia


Snímka zdroj: (tasr).


Z veže Katedrály Najsvätejšej Trojice v Žiline zložili v stredu poslednú časť lešenia. Podľa ekonóma Žilinskej diecézy Petra Dubeca bola tohtoročná obnova veže prvou z dvoch častí obnovy exteriéru katedrály.


„Investície do polovice novembra predstavujú zhruba 450 000 eur. Financovanie z dotácií ministerstva kultúry je zhruba 380 000 eur, zvyšná čiastka bola z prostriedkov diecézy a získaných darov. Náročnejší bude budúci rok, keď bude potrebná čiastka ešte viac na našich pleciach. Budeme radi za každú pomoc zo strany darcov,” povedal Dubec.

Pri obnove odstraňovali z veže brizolitovú omietku z roku 1942. „Bola to omietka na báze cementov, na niektorých miestach hrubá viac ako 15 centimetrov. Mnohé veci sme identifikovali až po jej odstránení. Nielen architektonické nálezy, ale aj veci, ktoré mali vplyv na statické zabezpečenie. Samozrejme, že ich úprava, prezentácia alebo akékoľvek nakladanie s nimi si vyžadovali aj dodatočné navýšenie finančných prostriedkov,” uviedol Vladimír Majtan z Krajského pamiatkového úradu (KPÚ) v Žiline.

„Nemilo nás prekvapila existencia veľkých obručí, ktoré staticky zabezpečovali vežu. Inštalované boli v období 40-tych rokov minulého storočia a pod hrubými vrstvami omietok neboli viditeľné. Na plochy fasád sa naťahovala tenšia vrstva omietok, ktorá rehabilitovala pôvodný historický výraz objektu a obruče, ktoré sťahovali vežu v troch úrovniach, by trčali. Takže sa nahradili tiahlami, ktoré vežu znova staticky spevnili,” doplnil Majtan.

Pripomenul, že Katedrála Najsvätejšej Trojice je s kostolom sv. Štefana na Rudinách najstaršou žilinskou stavbou. „Rozhodli sme sa, že by bolo vhodnejšie použiť tradičné vápenné omietky, ktoré by na sebe mali povrchovú úpravu zodpovedajúcu posledným slohovým úpravám. Vrátili sme sa k vizuálu kostola približne po veľkej obnove, ktorú viedol Jozef Božetech Klemens,” dodal.

Projekt komplexnej rekonštrukcie Katedrály Najsvätejšej Trojice v Žiline zahŕňa tri etapy - obnovu exteriéru (2020 - 2021), obnovu interiéru (2022 - 2024) a obnovu hnuteľných kultúrnych pamiatok v interiéri (2025). Prvá etapa komplexnej rekonštrukcie Katedrály Najsvätejšej Trojice bude stáť podľa Dubeca 1,25 milióna eur až 1,3 milióna eur. „Dotáciu z ministerstva kultúry máme 801 000 eur. Čiže, čiastka 450 000 eur až 500 000 eur zostáva na pleciach diecézy,” informoval ekonóm Žilinskej diecézy.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
26.01.2018
Mesto Holíč získalo dotáciu na Koniareň viac ako pol milióna eur
Mesto Holíč získalo z Ministerstva kultúry (MK) SR dotáciu vo výške 588 860 eur. Finančné zdroje sú viazané na rekonštrukciu národnej kultúrnej pamiatky (NKP) Holíčsky zámok – Koniareň. Zmluva bola zverejnená v Centrálnom registri zmlúv.
viac
27.07.2020
Pri rekonštrukcii katedrály našli doteraz neobjavenú kryptu
Pri rekonštrukcii Katedrály Najsvätejšej Trojice v Žiline našli doteraz neobjavenú kryptu s kostrovými pozostatkami, pravdepodobne z 13. alebo 14. storočia. Na tlačovej konferencii o tom informoval Vladimír Majtan z Krajského pamiatkového úradu v Žiline.
viac
12.11.2020
Gotický palác na hrade Ľubovňa by chceli sprístupniť už budúci rok
Ľubovnianske múzeum chce gotický palác na hrade Ľubovňa sprístupniť verejnosti už budúci rok. V súčasnosti tam realizujú konzervačné práce, odborné reštaurovanie kamenných ostení a portálov.
viac
28.12.2020
Chátrajúci kaštieľ vo Vysočanoch sa dočkal obnovy
Chátrajúci kaštieľ pravdepodobne z druhej polovice 16. storočia vo Vysočanoch (okres Bánovce nad Bebravou) sa dočkal obnovy. Pamiatku sa podujal zachrániť súkromný vlastník i s pomocou Ministerstva kultúry SR.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.00 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.08 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.93 %