Utorok 25.06.2024
Dnes má meniny 
Olívia, Tadeáš
°C
23.04.2021 10:20

Začali sa práce na cyklomoste medzi Vysokou pri Morave a Marcheggom


Na snímke stavebné práce na cyklomoste vo Vysokej pri Morave 22. apríla 2021. Snímka zdroj: (tasr).


Vŕtaním mostových pilót sa rozbehli stavebné práce na cyklomoste medzi Vysokou pri Morave a Marcheggom, ktorý prepojí Slovensko s Rakúskom.


Most cez rieku Morava prepojí medzinárodnú cyklotrasu železnej opony Eurovelo 13 s rakúskou cyklotrasou Kamp-Thaya-March (KTM). Projekt Vysomarch má byť hotoví do leta budúceho roka, rovnako na budúci rok by sa malo rozhodnúť o konečnom názve mosta.

„Cykloturizmus je v Bratislavskom kraji veľmi obľúbeným spôsobom trávenia voľného času. Už dnes máme v kraji viac ako tisíc kilometrov značených cyklotrás. Teším sa, že budúci rok vďaka novému cyklomostu vzniknú ďalšie možnosti na bicyklovanie a spoznávanie krás povodia rieky Moravy,” skonštatoval predseda Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Juraj Droba. Projekt za viac ako 5,9 milióna eur má zároveň podporiť cezhraničnú spoluprácu a regionálny rozvoj a pomôcť vytvárať nadnárodné partnerstvá.

Cyklomost bude mať dĺžku 270 metrov a šírku štyri metre. Konštrukcia bude zavesená na oceľových pilieroch. Návrh mosta je realizovaný ako päťpoľová konštrukcia s rozpätím hlavného poľa 80 metrov a oboch predpolí 2x25 metrov. Maximálna výška pilierov je 17 metrov a po dokončení ostane minimálna plavebná výška sedem metrov. Stavebné práce sú prevažne z rakúskej strany, dôvodom je ochrana slovenskej chránenej krajinnej oblasti Záhorie. Na slovenskej strane pôjde najmä o násyp prístupovej rampy a predpolie.

„Dvesto metrov odtiaľto bola do roku 1948 kompa a v lesíku bol zájazdný hostinec. Tu sa stretávali naši a rakúski spoluobčania. Odvtedy nás Morava rozdeľovala a tento most nás konečne spojí,” poznamenal krajský poslanec a starosta obce Vysoká pri Morave Dušan Dvoran.

S výstavbou sa malo pôvodne začať v lete minulého roka, termín oddialila pandémia nového koronavírusu, ktorá značne predĺžila trvanie stavebného konania. Dohodu medzi BSK a spolkovou krajinou Dolné Rakúsko o výstavbe a údržbe cyklolávky odobrili poslanci BSK v septembri 2019.

Ide o ďalší cyklomost na území Bratislavského kraja. Prvým je terajší Cyklomost slobody, ktorý prepája Devínsku Novú Ves s rakúskym Schloss Hofom. Cyklomost pri Vysokej pri Morave je prvým premostením ponad rieku Morava na území kraja. Do budúcnosti sa uvažuje o podobnom prepojení medzi Gajarmi a Dunkrutom.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
10.02.2021
S výstavbou cyklomosta pri Vysokej pri Morave sa má začať budúci týždeň
So stavebnými prácami na cyklomoste medzi Vysokou pri Morave a Marcheggom, ktorý prepojí Slovensko s Rakúskom, by sa malo začať na budúci týždeň.
viac
25.06.2021
Verejnosť môže navrhnúť názov nového cyklomosta cez rieku Morava
Verejnosť môže navrhnúť názov nového cyklomosta medzi Vysokou pri Morave a Marcheggom. Budúci rok má prepojiť brehy rieky Moravy medzi Slovenskom a Rakúskom. Informuje o tom Bratislavský samosprávny kraj (BSK).
viac
24.09.2021
Nový cyklomost cez Moravu naberá reálne kontúry
Päť mesiacov po začatí výstavby nového cyklomosta medzi slovenskou obcou Vysoká pri Morave a rakúskou obcou Marchegg je hotový násyp na slovenskej strane, ako i predpolia na obidvoch brehoch.
viac
19.03.2022
Nový cyklomost medzi Vysokou pri Morave a rakúskou obcou Marchegg je hotový
Dokončujú sa už len drobné stavebné práce. Začalo sa konanie k predčasnému užívaniu. Slávnostné otvorenie je naplánované na 7. mája.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.21 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.14 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.64 %