Piatok 28.01.2022
Dnes má meniny 
Alfonz
°C
04.12.2021 08:40

Záchranári zabezpečili do miest a obcí pod Tatrami 183 defibrilátorov


Ilustračná snímka: TASR


Záchranári z občianskeho združenia Záchrana zabezpečili do miest a obcí pod Tatrami v rámci iniciatívy AED do každej obce za päť rokov celkovo 183 defibrilátorov.


"Snažíme sa do podtatranských miest a obcí dostať čo najviac defibrilátorov na verejne prístupné miesta," uviedol záchranár a predseda OZ František Majerský. Defibrilátor pomáha poskytnúť prvú pomoc pri zástave srdca. "Dojazd záchranky do odľahlejších miest môže trvať aj desiatky minút, pritom rozhodujú sekundy, preto je dôležité, aby boli defibrilátory čo najbližšie k ľuďom. Jeho obsluhu zvládne naozaj každý," vysvetlil Majerský.       

OZ Záchrana pravidelne oslovuje možných donorov, sponzorov ochotných pomôcť so zakúpením defibrilátorov a darovať ich samosprávam. Dobrodincov je však podľa Majerského menej ako samospráv, ktoré defibrilátory potrebujú. "Našťastie sa nám podarilo nadchnúť pre túto myšlienku už viaceré samosprávy, ktoré si prístroj zakúpili," vysvetlil Majerský.

Prvý defibrilátor zakúpili v Liptovskej Tepličke pred tromi rokmi, tento rok dokúpili ďalší. V obci, ktorá má takmer 2500 obyvateľov, ho použili takmer dvadsaťkrát.       "Naposledy sme zasahovali v lese. Išlo o pomoc turistke v núdzi. Naša obec je odľahlá a okrem toho z nej vedú viaceré turistické trasy," vysvetlil starosta obce Slavomír Kopáč. Samospráva tiež zaškolila dobrovoľných hasičov, zamestnancov obce a členov miestneho spolku Slovenského Červeného kríža. Okrem toho zaviedli v spolupráci s obecnými hasičmi aj 24-hodinové služby.       

"Keď niekto z dediny zavolá 155, záchranka kontaktuje veliteľa hasičov a on zasa službu, vďaka čomu vieme poskytnúť prvú pomoc aj do dvoch minút," povedal starosta.

Zoznam a mapu všetkých AED defibrilátorov umiestnených na území Slovenska možno nájsť na webstránke www.155.sk.     

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
04.05.2016
V Nemšovej si štvrťstoročnicu pripomenulo RZ miest a obcí stredného Považia
V Nemšovej sa 1. apríla uskutočnilo rokovanie valného zhromaždenia Regionálneho združenia miest a obcí stredného Považia. Zúčastnilo sa na ňom 102 členov regionálneho združenia. Združenie miest a obcí zastupoval výkonný podpredseda ZMOS Milan Muška.
viac
04.02.2019
Občianske združenie eSlovensko pripravilo projekt Bezinternetu.sk
V rámci celosvetovej iniciatívy Deň bezpečného internetu pripravilo občianske združenie (OZ) eSlovensko projekt Bezinternetu.sk. Hlavným cieľom je ukázať, že aj bez mobilov či televízie sa dá plnohodnotne a dokonca zdravšie žiť. Informoval o tom Vladimír Kroupa z OZ eSlovensko.
viac
06.03.2019
Regionálne združenie miest a obcí stredného Považia má staronové vedenie
Valného zhromaždenia najväčšieho regionálneho združenia miest a obcí na Slovensku sa vo štvrtok 21. februára 2019 zúčastnilo 121 primátorov a starostov z okresov Trenčín, Nové Mesto nad Váhom, Myjava, Ilava. Bánovce nad Bebravou, Púchov a Považská Bystrica.
viac
05.02.2020
Nadšenci z OZ Gotická cesta chcú dostať Gemer do povedomia ľudí
Dostať región Gemer do povedomia širokej verejnosti a zároveň propagovať jeho krásy je hlavným cieľom skupiny siedmich nadšencov z Bratislavy, ktorí už tri roky pôsobia v občianskom združení Gotická cesta.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.62 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.76 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.61 %