Utorok 27.02.2024
Dnes má meniny 
Alexander
°C
15.05.2017 04:16

Zákon pomôže krajským samosprávam riešiť problémy s usporiadaním pozemkov


Snímka zo zasadnutia Zastupiteľstva TSK. Snímka zdroj: (tsk.sk).


Predseda TSK Jaroslav Baška spoločne s kolegami z NR SR, ktorí sú zároveň poslancami Zastupiteľstva Trenčianskeho samosprávneho kraja, a tiež s poslancami za stranu MOST – HÍD predložili doplňujúci návrh k novele zákona o pozemkových úpravách.


Ten okrem malých obcí bez územnoplánovacej dokumentácie pojednáva o prevode pozemkov vo vlastníctve štátu aj na vyššie územné celky. „Keďže sa nás priamo dotýka aj dianie v krajskej samospráve, poznáme často zdĺhavé procesy spojené s prevodom pozemkov v prospech obce či vyššieho územného celku,“ komentoval župan a zároveň poslanec NR SR Jaroslav Baška.

Vďaka pozmeňujúcemu návrhu bude od teraz pre samosprávny kraj významne jednoduchšie získať pozemok vo vlastníctve štátu, na ktorom chce postaviť verejnoprospešnú stavbu. Podľa pôvodne platnej legislatívy mohol štát nehnuteľnosti previesť len do vlastníctva obce. Po novom tak môže urobiť bezodplatne aj v prospech vyššieho územného celku.

Čo to konkrétne znamená pre Trenčiansky samosprávny kraj? Pre župu bude omnoho jednoduchšie majetkovoprávne usporiadať pozemky pod verejnoprospešnými stavbami. Teda napr. pod novými cestami II. a III. triedy či pod plánovanými cyklotrasami. „K príprave takejto zmeny legislatívy nás viedli práve praktické skúsenosti s majetkoprávnym usporadúvaním pozemkov pri budovaní cyklotrás. Preto som veľmi rád, že sa nám podarilo dospieť ku konsenzu, ktorý pomôže uľahčiť a urýchliť administratívne procesy pri budovaní stavieb, ktoré majú slúžiť ľuďom,“ dodal predseda TSK.

 

Autor: (Veronika REZÁKOVÁ, TSK)


komentáre
SHOW ALL
podobné
18.01.2017
Výbor dal zelenú zlúčeniu volieb aj zrušeniu 2. kola voľby predsedov VÚC
Ústavnú trojpätinovú väčšinu potrebnú na spojenie termínov krajských a komunálnych volieb od roku 2022, sa v utorok (17. 1. 2017) podarilo nájsť na pôde Ústavnoprávneho výboru Národnej rady SR.
viac
12.07.2017
Voľby do VÚC by mali stáť vyše 10 miliónov eur
Novembrové voľby do vyšších územných celkov (VÚC) by mali stáť viac ako 10 miliónov eur. Vyplýva to z návrhu organizačno-technického zabezpečenia krajských volieb, ktorý je v medzirezortnom pripomienkovom konaní.
viac
25.06.2020
ZMOS formulovalo legislatívne zmeny ku komunálnym lesom
Združenie miest a obcí Slovenska v súvislosti so spracovaním analýzy týkajúcej sa komunálnych lesov formulovalo aj konkrétne návrhy na nevyhnutné legislatívne zmeny.
viac
08.10.2020
ZMOS požaduje prevod pozemkov pre samosprávy
Združenie miest a obcí Slovenska požaduje pri novele zákona o pozemkových úpravách, usporiadaní pozemkového vlastníctva, pozemkových úradoch, pozemkovom fonde a o pozemkových spoločenstvách, aby bolo samosprávam umožnené získať pozemky štátu pre konkrétnu investičnú výstavbu.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
76.96 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.08 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.96 %