Štvrtok 18.04.2024
Dnes má meniny 
Valér
°C
07.10.2022 09:30

Zariadenie sociálnych služieb v Bijacovciach má byť dokončené v roku 2024


Ilustračná snímka.


Prešovský samosprávny kraj (PSK) sa pustil do prestavby nepoužívaného internátu Strednej odbornej školy lesníckej v Bijacovciach v okrese Levoča. Jeho objekt zrekonštruuje na nové pobytové zariadenie sociálnych služieb pre pacientov s Alzheimerovou, Parkinsonovou chorobou a demenciou.


Celkové náklady na projekt predstavujú 7,3 milióna eur. Zariadenie by malo byť do užívania odovzdané koncom roka 2024. V pondelok si zhotoviteľ, spoločnosť Chemkostav Michalovce, prevzal stavenisko. Informovala o tom hovorkyňa kraja Daša Jeleňová.

"Budujeme tu zariadenie novej generácie tretieho veku, ktoré našim najzraniteľnejším zabezpečí dôstojnú starobu a poskytne im službu, ktorú dnes ľudia tak veľmi potrebujú," uviedol predseda PSK Milan Majerský. Objekt bude podľa jeho slov zároveň spĺňať všetky najnovšie technické, energetické a environmentálne normy, čo prinesie úspory v rámci jej celkovej prevádzky.

"Budova bude pozostávať prakticky z troch častí. Rekonštruujeme ju ako celok, kde všetko pôvodné pôjde von a objekt dostane novú fasádu, strechu, nové podlahy, sociálne zariadenia, inštalácie. Zároveň sa k objektu pristaví externý presklený výťah a jeho súčasťou bude aj lávka, ktorá prepojí exteriér zariadenia s jeho interiérom, čo umožní klientom vychádzku do parku, resp. do záhrady," vyjadril sa k projektu prestavby objektu v Bijacovciach Ján Sabo zo spoločnosti Chemkostav.

Nové zariadenie sociálnych služieb bude disponovať kapacitou 36 miest. "V budove sa po rekonštrukcii plánuje zriadiť ďalších 20 miest v Dome ošetrovateľskej starostlivosti. Okrem zriadenia nového subjektu PSK prinesie do regiónu tiež nové pracovné miesta. V novej organizácii by malo pracovať približne do 40 zamestnancov," doplnila Jeleňová.

Ako povedala, pridanou hodnotou celého projektu je multigeneračné prepojenie seniorov a juniorov v pokojnom prostredí areálu lesníckej školy a s nadväznosťou budúceho realizovania dobrovoľníckej činnosti.

Krajská samospráva projekt financuje z viacerých zdrojov. Na jeho realizáciu využije úver z Európskej investičnej banky vo výške 2,1 milióna eur, ako aj 4 milióny eur z plánu obnovy. Financie vo výške 1,2 milióna eur zainvestuje do prestavby z vlastných zdrojov.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
29.12.2018
Kapacita zariadení pre seniorov na Slovensku je alarmujúco nedostatočná
Najvyšší kontrolný úrad vyzýva zodpovedných prijímať také strategické opatrenia, ktoré prispejú k zvýšeniu kapacít zariadení sociálnych služieb pre seniorov a zároveň povedú k lepšiemu finančnému ohodnoteniu práce opatrovateľov.
viac
05.11.2019
V Prešovskom kraji pôsobí takmer 350 poskytovateľov sociálnych služieb
V Prešovskom samosprávnom kraji pôsobí celkovo 348 poskytovateľov sociálnych služieb. Z toho je 25 poskytovateľov v zriaďovateľskej pôsobnosti PSK s počtom miest 2075. V zriaďovateľskej pôsobnosti miest a obcí je 159 poskytovateľov s počtom miest 2056 a neverejných poskytovateľov je 164 s počtom mie
viac
16.06.2021
Banskobystrická župa našla riešenie na preplnené zariadenia sociálnych služieb
Demografickú krízu a nedostatok kapacít v zariadeniach sociálnych služieb bude Banskobystrický samosprávny kraj riešiť inovatívnym spôsobom.
viac
27.12.2023
NSK plánuje vybudovať nové zariadenie sociálnych služieb
Nitriansky samosprávny kraj (NSK) pripravuje výstavbu nového zariadenia sociálnych služieb (ZSS) v obci Dolné Lefantovce neďaleko Nitry. Kraj sa už dohodol s obcou na kúpe pozemkov za symbolické jedno euro.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.06 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.10 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.84 %