Nedeľa 19.05.2024
Dnes má meniny 
Gertrúda
°C
22.09.2023 11:00

Zasadal krízový štáb pre nelegálnu migráciu, obce chcú viac vojakov


Ilustračná snímka (TASR)


Obce v okolí hraničného priechodu Tachty - Cered žiadajú zvýšenie počtu vojakov dohliadajúcich na situáciu spojenú s nelegálnou migráciou cez slovensko-maďarskú hranicu. V Rimavskej Sobote vo štvrtok v tejto súvislosti zasadal aj krízový štáb za účasti zástupcov samospráv, štátnej správy či polície.


Pre TASR to potvrdili starostovia obcí i Ministerstvo vnútra (MV) SR. "Predmetom rokovania bola tranzitná migrácia a s ňou spojená situácia v dotknutých prihraničných obciach. Starostovia obcí vzniesli požiadavku na zvýšenie počtov príslušníkov Ozbrojených síl (OS) SR, potrebných na hliadkovanie v prihraničných obciach, aby sa obmedzila nutnosť pohybu tranzitujúcich migrantov v ich centre, čo spôsobuje obavy obyvateľov," priblížil pre TASR tlačový odbor rezortu vnútra.         

Ako pre TASR priblížil Róbert Bášti, starosta obce Tachty, ktorá sa nachádza pri hraniciach s Maďarskom, viacpočetné skupiny migrantov sa pri obci pohybujú takmer každý deň. Starosta však skonštatoval, že od momentu nasadenia armády sa situácia zlepšila. Vojaci sa podľa jeho slov snažia nelegálnych migrantov sústreďovať mimo centra obce, kde následne čakajú na odvoz. Ľudia, ktorí nelegálne prekročia hranicu, sa však stále pohybujú aj po obci, a to napríklad v okolí obchodu. "Je to nepríjemné, keď idú ráno deti do školy a sedí tam 20 alebo 30 migrantov. Zatiaľ sme však nemali žiadne výtržnosti," dodal Bášti.         

Nasadenie vojakov na južnej hranici v súvislosti s nelegálnou migráciou oceňujú aj susedné obce Studená a Nová Bašta. "Odvtedy, ako sú tam vojaci, tak je u nás situácia lepšia. Pri hranici ich zachytia a k nám sa už nedostanú," povedala pre TASR starostka Studenej Eva Magová.         

Samosprávy v prihraničnej oblasti však žiadajú zvýšenie počtu vojakov, aby sa nelegálni migranti v obciach pohybovali čo najmenej. "Najväčší problém máme s tým, že vysedávajú na autobusových zastávkach či pred obchodmi a obyvatelia prihraničných obcí sa vedeniu obcí sťažujú, že sa boja deti púšťať na autobusy do školy, aj samotní ľudia sa boja chodiť do práce," vysvetlil pre TASR starosta Hajnáčky a predseda združenia obcí Mikroregión Medveš Ivan Poprocký.         

Podľa rezortu vnútra je v súčasnosti do okresu Rimavská Sobota v súvislosti s nelegálnou migráciou pridelených 40 príslušníkov OS SR, ktorí sú rozdelení do nočnej a dennej zmeny. "V uplynulom období evidujeme v obci Tachty znížený počet tranzitujúcich migrantov v porovnaní s predchádzajúcim obdobím," dodal tlačový odbor MV SR.

Autor: (TASR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
01.11.2018
Samospráva revitalizuje námestie, názov vyberú občania
Zatraktívnenie lokality pred poštou a vytvorenie prostredia, kde by obyvatelia radi trávili voľný čas, je zámerom revitalizácie priestranstva na Jánošíkovej ulici, ktorú v tomto období realizuje Rimavská Sobota. Podľa samosprávy tak vznikne nové námestie, pre ktoré v súčasnosti hľadá názov.
viac
05.10.2020
V 48 obciach boli v sobotu doplňujúce komunálne voľby
V sobotu 3. 10. si v 48 obciach volili starostu a poslancov, v niektorých obciach voliči vyberali svojich favoritov do oboch funkcií.
viac
18.01.2021
ZMOS rozširuje servis kvôli testovaniu
Združenie miest a obcí Slovenska od prvej vlny COVID- 19, aj počas jesenného testovania zabezpečovalo pomerne široký informačný a metodický servis pre samosprávy. Koncom minulého týždňa poskytlo mestám a obciam bezplatný rezervačný systém. Dnes svoje služby rozširuje.
viac
18.05.2021
Mobilné očkovanie rozširuje BBSK tento týždeň do okresu Krupina
Banskobystrický samosprávny kraj bude v priebehu tohto týždňa očkovať seniorov prostredníctvom mobilných očkovacích jednotiek v okresoch Poltár, Rimavská Sobota, Revúca a Krupina. O službu je záujem, určená je pre ľudí vo veku 60 a viac rokov.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.13 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.71 %