Streda 24.04.2024
Dnes má meniny 
Juraj
°C
29.02.2024 12:10

Zástupcovia malých obcí rokovali v Janovej Lehote


Ilustračná snímka (Zdroj: ZMOS)


V rámci Komory obcí Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) sa uskutočnilo rokovanie zástupcov malých obcí do 500 obyvateľov, ktorých nominovalo 62 regionálnych združení miest a obcí naprieč Slovenskom.


Rokovanie sa uskutočnilo pod vedením podpredsedníčky ZMOS a predsedníčky Komory obcí Boženy Kováčovej a za účasti predsedu ZMOS Jozefa Božika.

„Na Slovensku máme približne 1100 obcí do 500 obyvateľov, ktoré majú svoje špecifické potreby. V porovnaní s väčšími samosprávami vnímajú každé opatrenie vlády, ktoré má negatívne vplyvy na kompetencie a rozpočty obcí citlivejšie. Aj tieto samosprávy vykonávajú všetky kompetencie bez rozdielu na ich veľkosť podľa počtu obyvateľov a zabezpečujú služby pre svojich občanov. Tieto samosprávy sú súčasťou ZMOS a preto sme zorganizovali rokovanie malých obcí do 500 obyvateľov tak, aby bolo zastúpené každé jedno zo 62 regionálnych združení ZMOS naprieč Slovenskom, s výnimkou regionálnych združení, ktoré takéto obce nemajú,“ uviedol predseda ZMOS Jozef Božik na margo rokovania malých obcí.

Na rokovaní malých obcí v rámci komory obcí sme sa venovali niekoľkým témam dôležitým pre tieto samosprávy. Nastaveniu financovania tak, aby z roka na rok tieto obce neriešili problém prežitia. Témou rokovania aj za účasti pozvaných hostí z Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny a Komory opatrovateliek bola sociálna oblasť a opatrovateľská služba. 

Zástupcovia malých obcí prediskutovali aktuálnu tému v nadväznosti na pripravovanú výzvu z Plánu obnovy a odolnosti SR Centrá zdieľaných služieb, zdieľanie výkonu služieb a výhody takejto spolupráce za účasti predsedu Sekcie verejnej správy Rady ZMOS a starostu Jesenského Gabriela Mihályiho.

Témou spoločného rokovania boli aj problematika miestnych akčných skupín a eurofondov. K problematike eurofondov informovali pozvaní hostia z Regionálneho centra MIRRI v Banskobystrickom kraji.

Témou rokovania zástupcov malých obcí boli aj aktivity a iniciatívy ZMOS, ktoré reprezentuje 95% všetkých miest, obcí a mestských častí. „Stretnutie potvrdilo, že sme jednotná organizácia s obrovskou silou v území a preto je našou veľkou zodpovednosťou prinášať kvalitné služby pre občanov. Obec poskytuje 70% verejných služieb pre svojich obyvateľov a preto musí mať adekvátne postavenie a financovanie,“ dodal predseda ZMOS Jozef Božik.

O záveroch z rokovania stretnutí malých obcí bude informovať podpredsedníčka ZMOS a predsedníčka Komory obcí ZMOS a Božena Kováčova na rokovaní Komory obcí, ktoré je naplánované na 16. apríla 2024 vo Zvolene.

Autor: (Zdroj: ZMOS)


komentáre
SHOW ALL
podobné
22.09.2017
Systém informatizácie by mal na celom Slovensku fungovať do piatich rokov
Princíp jedenkrát a dosť v oblasti informatizácie na úradoch by mal v súčasnosti platiť v Slovenskej republike už v 2100 mestách a obciach. V priebehu ďalších piatich rokov by to malo byť na území celého Slovenska. Uviedol to na tlačovej konferencii ZMOS výkonný podpredseda Milan Muška.
viac
03.07.2018
Premiér: Sme pripravení upraviť prerozdeľovací koeficient pre malé obce
Vláda aj Ministerstvo financií SR sú pripravené upraviť prerozdeľovací koeficient tak, aby z toho profitovali aj menšie obce. Závisí to však od dohody Združenia miest a obcí Slovenska. Na výjazdovom rokovaní vlády v Medzilaborciach to pre novinárov povedal premiér Peter Pellegrini.
viac
23.09.2020
Stúpla spotreba pitnej vody, aj produkcia odpadových vôd
Úrad pre reguláciu sieťových odvetví informuje, že minulý rok sme spotrebovali o 0,5 % pitnej vody viac ako v roku 2018. Produkcia odpadových vôd tým, medziročne vzrástla o 0,4 %.
viac
14.01.2021
Vyhlásenie ZMOS k zvukovej nahrávke z rokovania vlády SR
Združenie miest a obcí Slovenska reaguje na publikovanú zvukovú nahrávku z rokovania vlády SR.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.02 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.17 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.81 %