Na snímke predseda Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Ján Lunter. Foto: TASR - Branislav Račko
Výzvu na neschválenie návrhu zákona o zvyšovaní nezdaniteľného základu dane z príjmov podpísalo 162 starostov a primátorov z Banskobystrického samosprávneho kraja. Banskobystrický župan Ján Lunter ju spolu s predstaviteľmi SK8 a ÚMS dnes odovzdal do podateľne Národnej rady SR.
Predstavitelia miest, obcí a samosprávnych krajov z celého Slovenska dnes pred Národnou radou Slovenskej republiky protestovali proti zákonu, ktorý predložili poslanci strany Most-Híd o zvýšení nezdaniteľného základu dane, ktorý pripraví samosprávy približne o 150 miliónov eur.
Návrh zákona počíta so zvýšením nezdaniteľného základu dane z príjmov fyzických osôb, ktorý je v druhom čítaní na programe aktuálneho rokovania parlamentu.
Samosprávy z dane z príjmu fyzických osôb financujú sociálne služby, investície do ciest II. a III. triedy ako aj verejného majetku: budov, v ktorých sídlia školy či kultúrne inštitúcie.
Podľa návrhu zákona by si rodiny prilepšili mesačne v rozpätí od 1,7až 3,8 eura, pričom príjmy rozpočtu samospráv a vyšších územných celkov by sa znížili o približne 150 miliónov eur.
„Vadí nám, že o tomto zákone s nami poslanci nediskutovali a predložili ho tak, aby o ňom ani nemuselo prebehnúť riadne pripomienkové konanie. V tomto sa úplne zhodujem nielen so županmi, primátormi a starostami, ale aj s Radou pre rozpočtovú zodpovednosť, ktorá považuje návrh za negatívny, najmä vzhľadom na významne negatívny vplyv navrhovaného opatrenia na rozpočet verejnej správy a dlhodobú udržateľnosť verejných financií,“ povedal predseda BBSK Ján Lunter. „Súhlasím s tým, aby sa na Slovensku znižovalo daňovo odvodové zaťaženie, ale nesmie sa to robiť takto bezohľadne a nesystémovo,“ dodal Lunter.
Predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Ján Lunter vyzval v júni starostov a primátorov z Banskobystrického kraja, aby podporili výzvu za stiahnutie tohto zákona. Do dnešného dňa výzvu podpísalo 162 starostov, primátorov a komunálnych poslancov.
Pre Banskobystrický samosprávny kraj by schválenie zákona už v roku 2020 znamenalo výpadok plánovaných príjmov o 6,2 milióna eur. Za toľko peňazí by kraj dokázal zrekonštruovať viac ako 75 kilometrov ciest. Cesty II. a III. triedy sú v nevyhovujúcom alebo havarijnom stave v polovici svojej dĺžky. V Banskobystrickom kraji to znamená, že v nevyhovujúcom alebo havarijnom stave je viac ako 1 200 kilometrov ciest.
Do kompetencií obcí zároveň v sociálnej oblasti spadá starostlivosť o seniorov, ktorých kvôli starnutiu populácie pribúda a bude pribúdať bude. Už dnes chýbajú kapacity v domovoch seniorov. V roku 2014 bolo na čakacích listinách viac ako 1700 seniorov, v roku 2017 už vyše 5500.