Piatok 28.02.2020
Dnes má meniny 
Zlatica
°C
21.07.2016 10:05

Zatvorená plaváreň stojí samosprávu ročne desaťtisíce eur


Snímka zdroj: (spool.sk).


Hoci je krytá plaváreň v Lučenci od februára 2015 zatvorená, mesto na ňu za celý minulý rok vynaložilo finančné prostriedky vo výške takmer 83 000 eur.


Na vysoké náklady v súvislosti s nefunkčnou plavárňou upozornila na ostatnom zasadnutí mestského zastupiteľstva poslankyňa Rút Olšiaková.       

"Prvé dva mesiace bola plaváreň otvorená a mali sme náklady na jej plnú prevádzku. Ostatné obdobie roka boli náklady v súvislosti s tým, že samotná stavba musela byť prevádzkovaná v úspornom režime, teda v zimných mesiacoch bola temperovaná. Museli sme tiež vykonať nevyhnutné úpravy na zabezpečenie strechy, ktorá spôsobila havarijný stav," vysvetlil vysoké náklady Róbert Móric, predseda predstavenstva mestskej akciovej spoločnosti Spool, ktorá plaváreň spravuje.       

Druhú časť nákladov predstavujú podľa neho splátky úveru, ktorý si spoločnosť Spool v minulosti vzala na kúpu budovy plavárne. Ide o záväzok z predchádzajúceho obdobia a samospráva ho musí splácať až do roku 2025. "Pre rok, kedy nebudeme plaváreň prevádzkovať ani jeden mesiac, predpokladáme ročné náklady vo výške približne 50 000 až 55 000 eur," dodal.       

V ďalšej rozprave poslanec Jozef Oravec v súvislosti s plavárňou vyjadril nespokojnosť s vysokými mzdovými nákladmi. "Vyše 9 000 eur na platy niekoľkých zamestnancov počas dvoch mesiacov považujem za vysoké," konštatoval s tým, že sa mu nepáči ani malý zisk spoločnosti Spool, ktorý za minulý rok dosiahol úroveň zhruba 3500 eur.       

Podľa poslankyne Anny Václavíkovej budú náklady na udržiavanie plavárne počas nasledujúcich deviatich rokov splácania úveru neúmerne vysoké a mestu sa nevrátia. "Nikdy nedokážeme túto budovu predať za 505 000 eur. Navrhujem ju preto predať aj pod cenu znaleckého posudku. Niečo sa dostane do pokladne mesta a vieme to využiť na účelnejšie veci," uviedla poslankyňa, podľa ktorej by financie mohli byť využité napríklad na výstavbu novej plavárne, ktorú mesto plánuje realizovať v areáli letného kúpaliska.       

"Všetci si uvedomujeme, že nám ide 'do luftu' pol milióna eur, nie je to však jednoduchá situácia. Nevidíme zatiaľ schodnú cestu a nikto doteraz nemal o plaváreň záujem, ani za cenu znaleckého posudku, ani za inú cenu," uviedla na margo prípadného predaja primátorka Alexandra Pivková. Mesto sa však podľa jej slov snaží nepriaznivú situáciu s nevyužitou budovou vyriešiť.       

Prevádzku krytej plavárne v Lučenci ukončila samospráva z dôvodu zlého technického stavu, ktorý sa týkal predovšetkým statiky objektu. Keďže kompletná oprava by si podľa predstaviteľov mesta vyžiadala investície vo výške viac ako pol milióna eur, za výhodnejšiu alternatívu považujú výstavbu úplne novej krytej plavárne, ktorú chceli realizovať aj s pomocou Akčného plánu rozvoja okresu Lučenec.      

"Pani primátorka požiadala o pomoc pri výstavbe plavárne, ale na to bude reagovať vláda samostatne, nie cez akčný plán," uviedol na tlačovej konferencii po jeho schválení premiér Robert Fico.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
26.08.2016
Investora na novú plaváreň hľadá mesto aj inzerátmi v novinách
Mesto Zvolen hľadá investora na výstavbu novej plavárne prostredníctvom inzerátov v tlači. Magistrát si takto chce okrem iného zmapovať záujem investorov o takúto stavbu.
viac
19.01.2017
Tvrdošín chce postaviť novú plaváreň za 2,5 milióna eur
Obyvatelia hornej Oravy musia po zatvorení krytej plavárne v Nižnej už viac ako tri roky dochádzať za plaveckým bazénom desiatky kilometrov až do Dolného Kubína. Tvrdošínska samospráva by tento stav chcela zvrátiť, v meste plánuje postaviť úplne novú.
viac
23.03.2017
Bratislave hrozí úbytok turistov
Staré Mesto plánuje už na najbližšom zastupiteľstve prijať nové všeobecne záväzné nariadenie o pravidlách času predaja v obchode a času prevádzky služieb na území mestskej časti, ktoré výrazne skráti záverečné hodiny nočných prevádzok typu nočný bar, diskotéka či klub.
viac
02.02.2019
Sninskí poslanci schválili úver na prvú etapu plavárne
Sninskí poslanci schválili úver vo výške viac ako 3,65 milióna eur na prvú etapu plavárne, ktorej výstavbu aj financovanie ešte vlani odobrilo staré zastupiteľstvo s rozpočtom na rok 2019.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.26 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.90 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
18.84 %