Streda 01.02.2023
Dnes má meniny 
Tatiana
°C
09.09.2022 12:35

Záujem o bezplatnú MHD už prejavilo niekoľko tisíc Popradčanov


Snímka zdroj: (Mesto Poprad).


Slovenská autobusová doprava (SAD) Poprad vydala už približne 6000 kartičiek záujemcom o bezplatnú Mestskú hromadnú dopravu (MHD). Na tlačovej konferencii to vo štvrtok uviedla riaditeľka spoločnosti Marianna Krajčová Gočová a zároveň vyzvala aj ďalších obyvateľov mesta, aby túto možnosť využili.


"Nový produkt MHD ´Cesta za zdravím´ ušetrí štvorčlennej rodine aj 800 eur ročne. V našom infocentre im vydáme kartičku aj s fotografiou, bezplatnú MHD môžu využívať len obyvatelia s trvalým pobytom v meste Poprad," upozornila.

Mesto k tomuto opatreniu pristupuje v čase, keď väčšina samospráv skôr šetrí finančné prostriedky. Primátor Anton Danko ubezpečil verejnosť, že zatiaľ na dofinancovanie MHD má mesto dostatok peňazí. "Keď príde situácia, že ich mať nebudeme, tak na to budeme reagovať a tarifu zmeníme," skonštatoval s tým, že bezplatná MHD spôsobí výpadok príjmov na úrovni približne 200 000 eur ročne.

Bezplatná MHD platí pre obyvateľov do konca tohto roka, od januára 2023 budú platiť ročne desať eur a jazdiť budú môcť neobmedzene. Výnimkou sú starobní, invalidní dôchodcovia a deti do šesť rokov, ktorí poplatok platiť nemusia. Riaditeľka SAD Poprad dodala, že ostatní cestujúci si za cestovné v MHD priplatia, ceny lístkov sa zvýšili približne o 15 až 20 percent. "Je to priamo úmerné inflácii a zvyšovaniu cien vstupných nákladov, nesúvisí to s bezplatnou MHD pre Popradčanov," uviedla Krajčová Gočová.

Mestskí poslanci schválili bezplatnú MHD ešte v máji s cieľom  čo najviac eliminovať osobné motorové vozidlá, a tak prispieť k ekologizácii mesta, ako aj zvýhodniť samotných obyvateľov a pomôcť im zmierniť náklady na život. SAD Poprad najazdí v priemere 760 000 kilometrov ročne, dopravca predpokladá, že po zavedení služby by mohol počet cestujúcich narásť medziročne o 15 až 25 percent.

Najbližšie tri týždne bude po popradských uliciach jazdiť nemecký elektrický autobus, ktorý pod Tatrami testujú. Vozidlo, ktorého hodnota je približne 700 000 eur, budú môcť využívať všetci cestujúci zadarmo. "Koncom septembra nám do vozového parku pribudnú ďalšie štyri nové autobusy za približne milión eur, dohromady tak už budeme mať v MHD v Poprade 14 úplne nových vozidiel," dodáva Krajčová Gočová. Na ôsmich linkách MHD jazdí v súčasnosti 22 autobusov.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
08.08.2017
Štúrovo vlani uhradilo náklady za MHD vo výške viac ako 50 000 eur
Mesto Štúrovo v okrese Nové Zámky krylo z mestského rozpočtu náklady na mestskú hromadnú dopravu za rok 2016 vo výške 50 700 eur.
viac
02.09.2022
V meste spustili pre Popradčanov bezplatnú MDH
Bezplatnú mestskú hromadnú dopravu (MHD) pre cestujúcich s trvalým bydliskom v meste spustili vo štvrtok v Poprade. Preprava bude pre Popradčanov bezplatná do konca tohto roka.
viac
29.09.2022
V meste obnovili štyri ihriská za desiatky tisíc eur
V Poprade v týchto dňoch obnovili štyri detské ihriská. Lokality na Štúrovej ulici za blokom Myjava, na Ulici 29. augusta za bytovkou Sĺňava, Ulici Mládeže za bytovým domom Hron a na Ulici L. Svobodu za blokom Labe samospráva zmodernizovala približne za 142 000 eur.
viac
06.12.2022
V MHD pribudli štyri nové autobusy, SAD pokračuje v obnove vozového parku
V popradskej mestskej hromadnej doprave (MHD) pribudli štyri nové autobusy. Slovenská autobusová doprava (SAD) Poprad ich odovzdala do prevádzky tento týždeň, ide o vozidlá s ekologickými motormi, spĺňajúcimi normu Euro 6.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.50 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.04 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.46 %