Záujem o slovenské jaskyne v tomto roku stúpa

Záujem o slovenské jaskyne v tomto roku stúpa Záujem o slovenské jaskyne v tomto roku stúpa

Za prvých sedem mesiacov tohto roka do nich zavítalo 351 480 ľudí, čo v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka znamenalo podľa údajov Správy slovenských jaskýň (SSJ) nárast o 81 276 návštevníkov.      

Aj keď tohtoročná návštevnosť jaskýň prekonáva údaje z rokov 2014 či 2013, stále ešte zaostáva za rokom 2008. Vtedy sa do slovenských jaskýň za sedem mesiacov roka vybralo 396 410 turistov, čiže o 44 930 viac než v tomto roku.      

Najväčší nápor pritom pocítili jaskyne v tomto roku v priebehu júla, vtedy ich navštívilo 169 332 ľudí. Turistov najviac priťahuje Belianska jaskyňa, ktorá sa nachádza vo Vysokých Tatrách. V tomto roku si ju prezrelo už 75 823 ľudí. Tesne za ňou nasleduje Demänovská jaskyňa slobody v Nízkych Tatrách s návštevnosťou 75 631 turistov.      

Trojicu najnavštevovanejších jaskýň v tomto roku uzatvára Dobšinská ľadová jaskyňa, ktorá sa nachádza v Slovenskom raji. Videlo ju už 42 544 ľudí. Naopak, medzi najmenej vyhľadávané turistami patria Gombasecká či Jasovská jaskyňa, do ktorých doteraz zavítalo v tomto roku menej ako 10 000 ľudí.      

Turisti môžu na Slovensku navštíviť celkovo 12 jaskýň, ktoré sú sprístupnené verejnosti.