Nedeľa 23.06.2024
Dnes má meniny 
Sidónia
°C
01.01.2016 01:00

Zberné dvory cez sviatky potešili. Po nich zas poslúžia mestám aj obciam


Zberné dvory pomohli udržať mestá a obce na sviatky čisté. (Foto: Pixabay.com)


Nedávne prieskumy ZMOS zisťovali o. i. aj to, koľko samospráv prevádzkuje zberné dvory a akým spôsobom zabezpečujú zber, zvoz a likvidáciu odpadov. Vianočné stromčeky nenahraditeľným spôsobom umocňujú príjemnú sviatočnú atmosféru. Kým cez sviatky potešia, po nich môžu poslúžiť.


Nedávne prieskumy ZMOS zisťovali aj to, koľko samospráv prevádzkuje zberné dvory a akým spôsobom zabezpečujú zber, zvoz a likvidáciu odpadov.

Samosprávy vytvárajú možnosti na zber stromčekov, napríklad zvýšením periodicity zvozu komunálneho odpadu, prípadne ich prevzatím v zberných dvoroch. Dôležité však je, aby boli dôkladne očistené od vianočných ozdôb a dekorácií, ktoré by ich na účely ďalšieho využitia mohli znehodnotiť.

Samosprávy, ale aj firmy zabezpečujúce zber a likvidáciu komunálneho odpadu alebo podniky prevádzkujúce zberné dvory už počas vianočného a novoročného obdobia informujú na svojich webových stránkach o možnostiach zberu a účele možného využitia vianočných stromčekov. Či už na výrobu kompostu, alebo na skrmovanie zvierat v zoologických záhradách, prípadne v mestských lesoch. 

Eurofondy využilo 22% miest a obcí

Podľa nedávneho prieskumu Združenia miest a obcí Slovenska na otázku: „Je mesto/obec prevádzkovateľom zberného dvora?“ odpovedalo 14, 4 % samospráv, že zberný dvor prevádzkuje. Z miest a obcí, ktoré prevádzkujú zberné dvory, uviedlo 62 %, že ich zriadenie financovali prevažne z vlastných zdrojov. Eurofondy na tento účel využilo 22 % miest a obcí. Finančné zdroje organizácie v zriaďovateľskej pôsobnosti samosprávy (obecného podniku) využilo 12 % samospráv. Zriadenie zberného dvora, ktoré bolo prevažne financované ako združená investícia viacerých samospráv, uviedli 4 % respondentov.

Prieskum, z ktorého vzišli tieto informácie, uskutočňovalo Združenie miest a obcí Slovenska od 17. novembra do 8. decembra 2015 na vzorke 287 samospráv, v ktorých žije celkovo 972 008 obyvateľov.

Aká organizácia zabezpečuje zber?

Ďalším prieskumom, ktorý sa uskutočnil od 29. októbra do 9. novembra 2015 na vzorke 304 samospráv, zahŕňajúcej 525 234 obyvateľov, ZMOS okrem iného zisťoval, akou organizáciou zabezpečuje mesto/obec zber, zvoz a likvidáciou odpadov. Obchodné spoločnosti s majetkovou účasťou mesta/obce zabezpečujú túto službu na úrovni 12, 2 % respondentov, pričom zvyšných 87, 8 % uviedlo, že zber, zvoz a likvidáciu odpadov realizujú prostredníctvom zmluvného partnera na základe verejného obstarávania.

Z tohto dôvodu je dôležité pripomenúť, že v zmysle komunálnej legislatívy obec okrem iného pri výkone samosprávy zabezpečuje verejnoprospešné služby, najmä nakladanie s komunálnym odpadom a drobným stavebným odpadom. V praxi preto sleduje plnenie tejto úlohy, ako aj ďalších úloh a povinností vyplývajúcich napríklad zo zákona o odpadoch. Mestá a obce si ich detailnejšie upravujú vo forme viacerých všeobecne záväzných nariadení.

Autor: (kal)


komentáre
SHOW ALL
podobné
17.06.2024
ZMOS žiada o neprijatie novely zákona o ochrane prírody a krajiny
Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) žiada poslancov Národnej rady (NR) Slovenskej republiky(SR) o neprijatie novely zákona o ochrane prírody a krajiny.
viac
17.06.2024
Mesto zasahuje proti liahniskám komárov v zaplavených územiach
Mesto Bratislava naďalej pokračuje v monitoringu a likvidácií liahnisk komárov larvicídom BTI v záplavových územiach. Bratislavská samospráva o tom informovala na sociálnej sieti.
viac
17.06.2024
Vyhlásenie predsedu ZMOS pri príležitosti Medzinárodného dňa otcov
Predseda ZMOS Jozef Božik vyjadruje úprimné uznanie všetkým otcom i kolegom, ktorí zohrávajú nezastupiteľnú úlohu v živote svojich detí a rodín, pri príležitosti dnešného Medzinárodného dňa otcov.
viac
17.06.2024
Predseda ZMOS Jozef Božik na rozlúčkovom podujatí prezidentky SR Zuzany Čaputove
Predseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Jozef Božik sa zúčastnil na rozlúčkovom podujatí prezidentky SR Zuzany Čaputovej v Prezidentskej záhrade v Bratislave.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.20 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.66 %