Pondelok 20.05.2024
Dnes má meniny 
Bernard
°C
05.03.2024 04:05

Zbierka na odstraňovanie následkov požiaru potrvá do konca marca


Snímka zdroj: YouTube, Peter Pivarc


Na transparentný účet, ktorý mesto Banská Štiavnica zriadilo v marci minulého roka za účelom pomoci odstraňovania následkov ničivého požiaru v historickom centre mesta, môžu záujemcovia prispieť ešte do konca marca. K 31. decembru 2023 sa prostredníctvom tejto zbierky vyzbieralo celkom 407.070 eur.


 Vyplýva to z informatívnej správy o tejto zbierke, ktorú banskoštiavnickí poslanci na rokovaní mestského zastupiteľstva zobrali na vedomie.         

Ničivý požiar, ktorý v centre Banskej Štiavnice vážne poškodil sedem objektov, vypukol 18. marca 2023. Transparentný účet, ktorý mesto zriadilo pri tejto príležitosti, slúžil ako cieľ mnohých kampaní, ktoré zorganizovali jednotlivci, ale aj zahraničné a slovenské inštitúcie.         

Primátorka Nadežda Babiaková na rokovaní priblížila, že z týchto darovaných prostriedkov bola poskytnutá pomoc poškodeným objektom a vyplatené finančné príspevky dobrovoľným hasičským zborom, ktoré pomáhali pri zneškodnení a odstraňovaní následkov požiaru.         

Mesto ďalej podľa primátorky z tejto zbierky uhradilo náklady na odstránenie následkov požiaru a vyčistenie priľahlých miestnych komunikácií, ako aj oplotenie, ktoré ohradzovalo poškodené budovy. Z prostriedkov podľa jej slov mesto ešte zaplatí opravu kanalizácie na jednej z ulíc, ktorá bola v dôsledku prejazdu ťažkých áut prevalená.         

Transparentný účet je otvorený rok, záujemcovia tak naň môžu prispievať ešte do konca marca tohto roka. K 21. februáru tohto roka bol na účte zostatok vo výške takmer 260.000 eur, tieto prostriedky chce samospráva použiť na rekonštrukciu Szitnayovského domu, respektíve úpravu okolitých priestorov znehodnotených pri požiari.

Autor: (TASR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
17.06.2016
Centrum Banskej Štiavnice rozžiari festival Illumination
Historické centrum mesta sa v sobotu (18. 6.) v noci celé rozžiari vďaka multimediálnemu festivalu svetla Illumination - Banská Štiavnica.
viac
30.09.2016
Amplión prinesie do mesta 40 programov na desiatich scénach
Banskú Štiavnicu čakajú tri dni plné divadelnej zábavy. S názvom Amplión sa tu dnes začína prvý festival kabaretných divadiel a pouličného umenia na Slovensku.
viac
06.04.2023
Zničeným budovám po požiari dodajú rezivo Lesy SR a ZSD SR
Členské spoločnosti Drevárskej sekcie Zväzu spracovateľov dreva (ZSD) SR sa spolu so štátnym podnikom Lesy SR rozhodli solidárne prispieť na obnovu drevených krovov a striech poškodených budov v Banskej Štiavnici, ktoré postihol nedávny požiar.
viac
21.06.2023
Na obnovu zhorených budov sa cez Donio vyzbieralo 208 595 eur
Celkom 4573 individuálnych a firemných darcov sumou 208 595 eur prispelo na obnovu požiarom poškodených budov v Banskej Štiavnici prostredníctvom dobročinnej zbierky neinvestičného fondu Donio. Fond vyhlásil zbierku pomoci mestu ešte v deň vzniku marcového požiaru.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.13 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.71 %